ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

The following students and their projects were honored at the 52nd Annual St. Mary’s County Science and Engineering Fair, held over the weekend at Great Mills High School. Senior grand prize winners were Kelles Gordge, Direction Detection; and Alina Myers, Hydrodynamics of Boogie Boards. Junior grand prize winners were Nicholas Ragland, Yeast Feast; and Jay Tracy, Invisible Aircraft.

Category awards

Behavioral and Social Sciences

Senior first place, Abisha Dowla, Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles

Senior second place, Patrick Offenbacher, A Smell To Remember

Junior first place, Michaela Langley, Do You Recall?

Junior first place, Madisson Wood, Say Cheese

Junior first place, Holly Kauffman, Do You Remember…

Junior second place, Harry Hewson IV, Memory: Boys vs. Girls

Junior Second Place, Delaney Hancock, Practice Makes Perfect

Junior third place, Olivia Carr, Music Memory

Junior third place, Sydney Armitage, You Can Do It

Chemistry

Senior first place, Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded?

Senior second place, Madeleine Beaulieu, Magnet Juice

Junior first place, Gregory Sowa, Red Hot

Junior second place, Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Viscosity?

Computer science

Senior first place, Nick Oliver, Sole Survivors

Senior second place, Noah Wichrowski, Equation Cruncher

Earth and planetary science

Junior first place, Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation

Engineering: materials and bioengineering

Senior first place, Sara Moore, Get Your Head in the Game

Senior second place, Anna Lowien, Is Your Water Bottle Cold Enough?

Senior third place, Quinton Palmer, Windows: Which Insulates Best?

Junior first place, Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe

Junior second place, Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision

Junior third place, Jaret Williams, Earthquake vs. Tower

Junior third place, Jonathan Yu, Move Your Artificial Earthworm

Engineering: electrical and mechanical

Senior first place, Kelles Gordge, Direction Detection

Senior second place, Mina Fahmi, Extreme Makeover Energy Edition

Senior third place, Eric Dalgetty, Wireless Transmission of Energy

Junior first place, Rupali Shah, “Braking” News

Junior second place, Christalyn Doig, Robotic Eyes

Junior third place, Carmen Doig, Electrifying Colors

Energy and transportation

Senior first place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

Senior second place, Sonia Lee, Flying Macaroni

Senior third place, Caitlyn Blake-Hedges, Which Fruit Makes the Best Solar Cell

Junior first place, Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick?

Junior second place, Sarita Lee, Burning Your Backyard

Junior third place, Madeline Roberts, Driving a New Generation

Environmental science

Junior first place, Jude Luke, Algae Blooms

Junior second place, Abby Simmerman, Project Runoff

Junior third place, Katie Hancock, What’s the DIRT On Your Well Water?

Environmental Management

Senior first place, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact

Senior second place, Travis Askins, Biogas: Energy for America

Junior first place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Mathematical sciences

Senior first place, Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science

Junior first place, Annie Imhof, The Giving Tree

Junior second place, Varun Kataria, F is for Fractal

Medicine and health science

Senior first place, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?

Senior second place, Sohum Shah, Which is Faster: Brand Name or Generic?

Junior first place, Edward Gesser, Electromagnetic Radiation Effects on Mealworms

Junior second place, Quinn Alsheimer, Ear Today, Gone Tomorrow

Junior second place, Chelsea Kibler, How Low Can You Go?

Microbiology

Senior first place, Rohan Kankaria, Pencillium: Crop Saver?

Senior second place, Reema Patel, Power of Antibiotics

Junior first place, Nicholas Ragland, Yeast Feast

Junior second place, Alec Bacon, Ozone Preserving Food

Physics and astronomy

Senior first place, Connor Alsheimer, Lichtenberg Lightning

Senior first place, Zachary Hoffman, The Perfect Pickup

Senior first place, Sharlene Chiu, Under the Radar

Senior second place, Ryan Gray, Monitoring Earth’s Magnetic Field with a Magnetometer

Senior second place, Megan Yuen, Breaking Ideas

Senior third place, Steven Clemens, Can You See Me Now?

Senior third place, Mathew Mitchell, Beating the Quakes: Which Base Isolation is Better?

Junior first place, Jay Tracy, Invisible Aircraft

Junior second place, Nolan Dorics, Too Much Mud

Junior third place, Joshua Toney, Pressure Luck

Plant science

Senior first place, Ashley Dennis, Goodnight Basil?

Senior second place, Charles Sasscer, Forage Grasses

Junior first place, Jonathan Feid, Levitation Vegetation

Junior second place, Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth

Sparkle awards

Senior winner, Emma Holmes, A Cup of Leaded or Unleaded

Senior winner, Quinton Palmer, Windows: Which Insulates Best

Senior winner, Molly Tracy, Oysteorporosis: The Effects of Ocean Acidification

Senior winner, Emma Scott, What Not to Wear

Senior winner, Alina Myers, Hydrodynamics of Boogie Boards

Senior winner, Charles Sasscer, Forage Grasses

Junior winner, Jonathan Feid, Levitation Vegetation

Junior winner, Joshua Toney, Pressure

Junior winner, Nicholas Ragland, Yeast Feast

Junior winner, Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision

Junior winner, Samaira Thomas, Crystals

Junior winner, Annie Imhof, The Giving Tree

Enrichment award

Senior division enrichment awards

Best sse of inexpensive materials, Sharlene Chiu, Under the Radar

Best presentation, Sara Moore, Get Your Head In the Game Part 2

Best correlation of data, Sara Moore, Get Your Head In the Game Part 2

Junior division enrichment awards

Best use of inexpensive materials, Jay Tracy, Invisible Aircraft

Best presentation, Madeline Roberts, Driving Into A New Generation

Best correlation of data, Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation

Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Jaret Williams, Earthquake vs. Tower

Mike Moses Award for Best Teaching Aide, Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe

Special awards

Discovery Education Young Scientist Challenge (a junior division award)

Jonathan Feid, Levitation Vegetation

Jay Tracy, Invisible Aircraft

Annie Imhof, The Giving Tree

Jude Luke, Algae Blooms

Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick?

Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe

Rupali Shah, “Braking” News

Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater U

Michael Langley, Do You Recall?

Madisson Wood, Say Cheese

Forefeathers Enterprises best use of graphics in presenting data

Senior winner, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

INCOSE

Senior first place, Kelles Gordge, Direction Detection

Senior second place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

Senior honorable mention, Sara Moore, Get Your Head In the Game Part 2

Junior first place, Madeline Roberts, Driving Into A New Generation

Junior second place, Brendan Cain, Fight or Flight

Junior honorable mention, Rupali Shah, “Braking” News

Junior honorable mention, Jay Tracy, Invisible Aircraft

The Patuxent Partnership

Senior aeronautics/aerospace project award, Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science

Senior electrical/electronics project award, Kelles Gordge, Direction Detection

Senior environmental/biological project award, Caitlyn Blake-Hedges, Which Fruit Makes the Best Solar Cell

Senior physical/life-science project award, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?

Junior aeronautics/aerospace project award, Madeline Roberts, Driving a New Generation

Junior electrical/electronics project award, Rupali Shah, “Braking” News

Junior environmental/biological project award, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Junior physical/life-science project award, Nicholas Ragland, Yeast Feast

Southern Maryland Association of Realtors

Senior division grand award winner, Kelles Gordge, Direction Detection

Southern Maryland Audubon Society

Junior first place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Southern Maryland Resource Conservation and Development Board

Senior first place, Molly Tracy, Oysteorporosis The Effects of Ocean Acidification

Senior second place, Charles Sasscer, Forage Grasses

Junior first place, Annie Imhof, The Giving Tree

Junior second place, Natalie Wolfe, How Do Plants React to Gravity Differential

St. Mary’s Hospital Award

Senior award, Rohan Kankaria, Pencillium: Crop Saver?

Senior award, Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?

Senior award, Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded

Senior award, Abisha Dowla, Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles

Junior award, Nicholas Ragland, Yeast Feast

Junior award, Edward Gesser, Electromagnetic Radiation Effects on Mealworms

Junior award, Michaela Langley, Do You Recall

Junior award, Madisson Wood, Say Cheese

Junior award, Gregory Sowa, Red Hot

Town Creek Garden Club

Senior division, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact

Junior division, Abby Simmerman, Project Runoff

Unitarian Universalist Fellowship of Southern Maryland Joseph Priestley Award

Senior award, Madeleine Beaulieu, Magnet Juice

Senior award, Victoria Lusk, Flamin’ Fabrics

Junior award, Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Its Viscosity

Junior award, Gregory Sowa, Red Hot

Water and Waste Operators Association

Senior first place, Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact

Junior first place, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Wyle

Senior first place, Kelles Gordge, Direction Detection

Senior second place, Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

Junior first place, Sarah Papp, Wind Turbine Blade Variations

Junior second place, Anna Stevenson, Which Nozzle Should You Pick

Wicomico Scenic River Commission

Senior division, Molly Tracy, Oysteorporosis: The Effects of Ocean Acidification

Junior division, Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Junior division, Annie Imhof, The Giving Tree

Going to the next level

The following St. Mary’s County Science and Engineering Fair participants have been invited to compete at the Regional Prince George’s Area Science and Engineering Fair in March.

Senior division

Sara Moore, Get Your Head in the Game

Anna Lowien, Is Your Water Bottle Cold Enough?

Abisha Dowla, Duchenne vs. Non-Duchenne Smiles

Patrick Offenbacher, A Smell to Remember

Charles Sasscer, Forage Grasses

Ashley Dennis, Goodnight Basil?

Rohan Kankaria, Penicillium: Crop Saver?

Reema Patel, Power of Antibiotics

Sohum Shah, Which is Faster: Brand Name or Generic?

Daniel Morris, Tooth Decay: What Are You Drinking?

Amelia Ryan, Deciduous or Coniferous: Greater Environmental Impact

Travis Askins, Biogas: Energy for America

Connor Alsheimer, Lichtenburg Lightning

Ryan Gray, Monitoring Earth’s Magnetic Field with a Magnetometer

Zachary Hoffman, The Perfect Pickup

Sharlene Chiu, Under the Radar

Megan Yuen, Breaking Ideas

Emma Holmes, Cup of Leaded or Unleaded

Madeleine Beaulieu, Magnet Juice

Alina Meyers, Hydrodynamics of Boogie Boards

Sonia Lee, Flying Macaroni

Kelles Gordge, Direction Detection

Mina Fahmi, Extreme Makeover Energy Edition

Robert Vandegrift, Easy A’s Rocket Science

Noah Wichrowski, Equation Cruncher

Nick Oliver, Sole Survivors

Junior division

Jay Tracy, Invisible Aircraft

Nolan Dorics, Soil Saturation and Wind Stress on Trees (Too Much Mud)

Brian Flood, Effects of Impact Angles on Crater Formation

Jonathan Feid, Levitation Vegetation

Alyssa Kaigler, Coffee Stunts Growth?

Nicholas Ragland, Yeast Feast

Alec Bacon, Ozone, Preserving Food

Quinn Alsheimer, Ear Today, Gone Tomorrow

Edward Gesser, EMRs Effects on Mealworms

Chelsea Kibler, How Low Can You Go?

Rupali Shah, “Braking” News

Christalyn Doig, Robotic Eyes

Anna Stevenson, Which Nozzle Do You Pick?

Sarita Lee, Burning Your Backyard

Jude Luke, Algae Blooms

Abby Simmerman, Project Runoff

Kelly McGowan, To Breathe or Not to Breathe

Alexandra Myers, Methods to Improve Stereoscopic Vision

Alyssa Brookhart, Storm Drains: Making Better Connections

Gregory Sowa, Red Hot

Aleksander Glut, Which Motor Oil Maintains Its Viscosity?

Holly Kaufmann, You Can Do It

Madisson Wood, Say Cheese

Delaney Hancock, Practice Makes Perfect?

Michaela Langley, Do You Recall?

Harry Hewson, IV, Memory: Boys vs. Girls

Annie Imhof, The Giving Tree

Varun Kataria, F is for Fractal