2012 All-Gazette cross country, Prince George's County -- Gazette.Net


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


RECENTLY POSTED JOBS



FEATURED JOBS


Loading...


Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Leave a Comment
Print this Article
advertisement

BoysRunner of the Year

Shaun Allen

Senior

Forestville

Allen capped his final campaign with Prince George's County and 1A South titles; he also finished fifth at the 1A state meet.

Coach of the Year

Rich Andrulonis

30th year

Bowie

The Bulldogs cruised to first place at both the county and 4A South Region meets.

First team

Michael Adeshoga

Senior

Northwestern

Adeshoga followed a sixth-place finish at the county meet with a seventh-place finish at the 4A South meet.

Kidus Amelga

Senior

Bowie

Amelga was the main force behind Bowie's championship runs with Alan Ottenstein sidelined by injury at regionals.

Justin Bentham

Junior

Charles H. Flowers

Cruised to second place at the 4A South meet after grabbing ninth at the county meet.

Abel Estifanos

Junior

Northwestern

Was the 4A South champion by nearly eight seconds; he also took third at the county meet.

Terrell Green

Junior

Frederick Douglass

Consistent runner raced his way to second place at counties, third at the 2A South meet and 14th at the 2A state championship.

Ryan LaTourneau

Junior

Eleanor Roosevelt

Top eight runner at both counties (8th place) and 4A South meet (3rd place).

Honorable mention

Antonio Dacosta, Oxon Hill; Donnell Davis, Bowie; Eric Dong, Bowie; Chris Jeletic, DeMatha Catholic; Duane Levy, Frederick Douglass; Alan Ottenstein, Bowie; Vernon Swanson, Oxon Hill; Dwaine Thomas, Bowie.

Girls

Runner of the Year

Charde Barnes

Senior

Bowie

Clearly the most dominate runner in the county, she cruised to first place at the county meet and at the 4A South meet to earn Runner of the Year honors for second straight season.

Coach of the Year

Darryl Hamilton

18th year

Largo

Hamilton guided the Lions to the program's first Prince George's County championship meet title in resounding fashion as it bested runner-up Charles H. Flowers, 42-72.

First team

Devonni Farrar

JuniorLargo

Lead runner in Largo's county title run, taking third at the county meet.

Nina JohnsonSophomoreHigh Point

Raced her way to third place at the 4A South meet and seventh at counties.

Imani Matthews

Junior

Charles H. Flowers

Guided Jaguars to the 4A South title, snaring fourth place; she also grabbed fifth at the county meet.Ciarra Scott,

Senior

Charles H. Flowers

Another key runner for Flowers, grabbing sixth at counties and fifth at the 4A South meet.Chyna Sequeira

SophomoreBowie

Sequeira raced her way to 10th place at both the county meet and the 4A South meet to help the Bulldogs take second at regional meet.Kayla Wright

Sophomore

Frederick Douglass

Young runner raced her way to second place at the county meet.

Honorable mention

Elise Allen, Eleanor Roosevelt; Alexis Baynes, Charles H. Flowers; Samantha Bowie, McNamara; Cayla Coleman, Largo; Ces Coleman, Largo; Anne Dickerson, Eleanor Roosevelt; Dara Kelly, Charles H. Flowers; Donica Morris, Charles H. Flowers.