ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Days and times of games are subject to change without notice.

To report a score or change a team’s schedule, the team’s head coach or scorekeeper should email ajmason@somdnews.com.

Football

Friday, Nov. 16

Class 3A South Region championship

Huntingtown 29, Westlake 7

Saturday, Nov. 24

Class 3A state semifinal

Huntingtown 34, Milford Mill 6

Thursday, Nov. 29

Class 3A state championship at M&T Bank Stadium, Baltimore

River Hill 18, Huntingtown 14

Boys soccer

Tuesday, Nov. 6

Class 2A South Region championship

Patuxent 5, Gwynn Park 0

Class 3A South Region championship

Huntingtown 2, Northern 1

Friday, Nov. 9

Class 2A state semifinal at Bel Air High School, Bel Air

Queen Anne's 4, Patuxent 0

Saturday, Nov. 10

Class 3A state semifinal at Community College of Baltimore County-Essex

Reservoir 5, Huntingtown 1

Girls soccer

Monday, Nov. 5

Class 3A South Region championship

Huntingtown 3, La Plata 2

Tuesday, Nov. 6

Class 2A South Region championship

Calvert 2, Southern 1

Friday, Nov. 9

Class 2A state semifinal at Bel Air High School, Bel Air

Fallston 1, Calvert 0

Saturday, Nov. 10

Class 3A state semifinal at Community College of Baltimore County-Essex

River Hill 3, Huntingtown 0

Field hockey

Friday, Nov. 2

Class 3A South Region championship

Northern 2, Huntingtown 0

Saturday, Nov. 3

Class 2A South Region championship

Easton 1, Patuxent 0 (OT)

Wednesday, Nov. 7

Class 3A state semifinal at Broadneck High School, Annapolis

Atholton 4, Northern 0

Volleyball

Friday, Nov. 9

Class 2A South Region championship

Calvert 3, Glenelg 1 (match was played at Calvert Middle School, Prince Frederick)

Class 3A South Region championship

La Plata 3, Northern 1

Tuesday, Nov. 13

Class 2A state semifinal at University of Maryland's Ritchie Coliseum, College Park

Calvert 3, North Caroline 0

Wednesday, Nov. 14

Class 3A state semifinal at University of Maryland's Ritchie Coliseum, College Park

Centennial 3, La Plata 0

Monday, Nov. 19

Class 2A state championship at University of Maryland's Ritchie Coliseum, College Park

Williamsport 3, Calvert 0

Golf

Monday, Oct. 22

Class 4A-3A state semifinals at University of Maryland Golf Course, College Park

1. Wootton 306, 2. Northern 312, 5. North Point 317, 16. La Plata 333, 19. Huntingtown 344, 20. Chopticon 345

Tuesday, Oct. 23

Class 2A-1A state semifinals at University of Maryland Golf Course, College Park

1. Marriotts Ridge 294, 7. McDonough 351

Maryland Independent Schools Athletic League tournament at Old South Country Club, Lothian

1. Calverton 179, 2. Spencerville 196, 3. Grace Christian 223, 4. Riverdale Baptist 239

Wednesday, Oct. 24

Class 4A-3A state championship at University of Maryland Golf Course, College Park

1. Wootton 603, 5. Northern 634, 8. North Point 653

Cross country

Saturday, Nov. 10

Class 2A state championships at Hereford High School, Parkton

Boys: 1. Catoctin 77, 10. Patuxent 277, 17. Calvert 468

Girls: 1. Calvert 57, 8, Patuxent 231

Class 3A state championships at Hereford High School, Parkton

Boys: 1. Hereford 52, 6. Northern 214, 18. Stone 480, 21. Huntingtown 579, 22. Westlake 584

Girls: 1. Reservoir 65, 13. Huntingtown 351, 16. Northern 381, 17. Stone 402, 20. La Plata 554

Class 4A state championships at Hereford High School, Parkton

Boys: 1. Severna Park 47, 5. North Point 185, 15. Great Mills 323

Girls: 1. Bethesda Chevy-Chase 67, 15. North Point 354, 16. Leonardtown 380

Maryland and Washington, D.C. Private School championships at Agricultural Farm Park, Derwood

Large schools boys: 1. Georgetown Day 69, 14. Ryken 385

Large schools girls: 1. Georgetown Day 91, 10. Ryken 256

St. Mary’s College of Maryland

Men's basketball

Saturday, Nov. 24

Carnegie Mellon Double Tree Tournament, Pittsburgh, Pa.

St. Mary's 49, Capital (Ohio) 47

Sunday, Nov. 25

Carnegie Mellon Double Tree Tournament championship, Pittsburgh, Pa.

St. Mary's 78, St. Vincent (Pa.) 70

Saturday, Dec. 1

York (Pa.) at St. Mary's, 4 p.m.

Women's basketball

Thursday, Nov. 29

Randolph-Macon (Va.) 84, St. Mary's 66

Saturday, Dec. 1

York (Pa.) at St. Mary's, 2 p.m.

Men’s swimming

Saturday, Nov. 17

McDaniel 106, St. Mary's 99

Friday, Nov. 30-Sunday, Dec. 2

Franklin & Marshall Invitational, Lancaster, Pa., TBA

Women’s swimming

Saturday, Nov. 17

St. Mary's 114, McDaniel 91

Friday, Nov. 30-Sunday, Dec. 2

Franklin & Marshall Invitational, Lancaster, Pa., TBA

College of Southern Maryland

Men’s basketball

Wednesday, Nov. 28

Anne Arundel 97, CSM 82

Saturday, Dec. 1

CSM at CCBC-Catonsville, 2 p.m.

Sunday, Dec. 2

CSM at Richard Bland (Va.), 1 p.m.

Women’s basketball

Wednesday, Nov. 28

CSM 70, Anne Arundel 42

Friday, Nov. 30

Tidewater (Va.) at CSM, 5 p.m.