ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Football

Athlete of the Year

Stephen Stewart

Leonardtown senior running back

Résumé: Stewart was the catalyst on a Leonardtown offense that helped the Raiders to one of its best seasons in recent years; from his running back position, Stewart led the Raiders to wins over Great Mills and Chopticon the win over Chopticon a first since 1994; according to head coach Mike Nines, Stewart leaves Leonardtown as its all-time leading rusher

High praise: “He demonstrated toughness and desire.” Tony Lisanti, Chopticon head coach

Co-Coach of the Year

Mike Nines

Leonardtown (third season)

Résumé: Nines coached the Raiders to the county championship this season including a win over Chopticon, its first such win since 1994; the 5-5 record for the Raiders was their best overall record since 1997; county-best 5-3 SMAC record

Co-Coach of the Year

Jerry Franks

St. Mary’s Ryken (first season)

Résumé: In just his first season at the helm, Franks coached Ryken to the program’s first-ever winning program; finished with seven wins, also a program-best; won six straight games to end the season

First team

Offense

QB Ryan Deal, St. Mary’s Ryken senior

71 of 141 pass attempts (50.3 percent) for 949 yards; 10 touchdowns; 4 interceptions

RB Stephen Stewart, Leonardtown senior

1,424 rushing yards on 209 carries; averaged 142.4 yards per game; longest run of 77 yards; 17 touchdowns; 6.81 yards per carry; All-SMAC first-team selection

RB KaDarius Campbell, St. Mary’s Ryken senior

794 rushing yards; 13 touchdowns

RB Kyle Barber, Chopticon senior

1,056 rushing yards; 5.8 yards per carry

WR Cortez Bush, Leonardtown junior

28 catches for 496 yards; caught 3 touchdowns

WR DeMarco Rojas, St. Mary’s Ryken senior

31 catches for 431 yards; 4 touchdowns

OL Seth McPherson, Leonardtown senior

32 pancake blocks; allowed 0 sacks; All-SMAC second-team selection

OL Sean O’Grady, Chopticon senior

Three-year starter; called a “devastating blocker down field,” according to Lisanti; All-SMAC second-team selection

OL Warren Forinash, Leonardtown senior

Pulling guard who led the way for the Raiders rushing attack; 29 pancake blocks

OL Trevor Williams, St. Mary’s Ryken senior

Two-year starter; helped paved the way for over 2,300 rushing yards

OL Mike Tourville, St. Mary’s Ryken junior

Two-year starter; helped lead the way for over 2,300 rushing yards

Defense

DL Seth McPherson, Leonardtown senior

Led team with 93 tackles; forced 3 fumbles; All-SMAC second-team selection

DL Jake Antezana, Chopticon senior

Despite facing injuries this season, finished with 5 tackles per game

DL Jed Law, Leonardtown junior

14 sacks from the defensive end position; 82 tackles; 18 tackles for loss; forced 4 fumbles

DL Casey Bernard, St. Mary’s Ryken sophomore

Tied for team lead in sacks with 5; finished with 25 tackles, 4 for loss

LB Brandon Edwards, St. Mary’s Ryken junior

Led team with 55 tackles; 5 tackles for loss; 1 sack

LB Tyler Rhoads, Chopticon junior

68 tackles, 16 assisted; 3 sacks; 3 rumble recoveries

LB: Brandon Brock, Leonardtown junior

Finished with 89 tackles; 9 tackles for loss; 3 sacks; forced 3 fumbles; recovered 2 fumbles

LB Corey Dennee, Leonardtown senior

Team and defensive captain; 87 tackles; eight tackles for loss; 5 forced fumbles; 1 sack

DB DeMarco Rojas, St. Mary’s Ryken senior

Intercepted 3 passes; 18 tackles from cornerback position; 12 assisted tackles

DB Tony Smith, Great Mills senior

All-SMAC second-team selection

DB Damien King, Leonardtown junior

7 interceptions from safety position; 80 tackles; 4 sacks; 1 fumble recovery; All-SMAC first-team selection

ST Josh Carpenter, St. Mary’s Ryken junior

4 punt-return touchdowns; returned 15 punts for 339 total yards

Honorable mentions

RB Chazz Bradner, St. Mary’s Ryken junior; OL/DL Josh Hughes, Chopticon senior; LB Ian Williams, Great Mills senior; LB Dominic Moore, St. Mary’s Ryken sophomore; DB Ryan Palmer, Chopticon junior; DB Kyle Goddard, St. Mary’s Ryken sophomore; ST Damien King, Leonardtown junior

Boys soccer

Athlete of the Year

Chad Selph

Leonardtown senior midfielder

Résumé: Selph was named the All-SMAC Most Outstanding Player; led Raiders to second-straight SMAC championship; switched to midfielder this season after playing goalie last season; voted Leonardtown team Most Valuable Player; All-State first-team selection

High praise: “Leonardtown only managed three or four shots on goal during our game but scored four goals, three of them off of the throwing prowess of Selph. They beat us with the throw in the air and that was only possible because of him.” David Haun, Great Mills head coach

Coach of the Year

David Holland

Leonardtown (third season)

Résumé: Holland led the Leonardtown Raiders to its second-straight SMAC championship this season with an 11-1 conference record; played to a 2-0 record over county competition; two-time All-SMAC Coach of the Year

First team

Forwards

Sean Bucior, Chopticon senior

Team-leader in goals including a five-goal game versus Calvert on Oct. 2; All-SMAC first-team selection

Matt Eastburg, Great Mills senior

Led team in goals with 9; led team in assists with 7; All-SMAC second-team selection

Justin Nestor, Leonardtown senior

Led team in scoring with 12 goals; 1 assist; All-SMAC first-team selection

Midfielders

Michael Reulet, Chopticon senior

All-SMAC second-team selection

Chad Selph, Leonardtown senior

7goals, 14 assists in 11 SMAC games; played one game at goalie and won with a shutout

Colin Travis, St. Mary’s Ryken junior

11 goals; 6 assists; All-WCAC first-team selection

Billy Zeba, Great Mills junior

All-everything for Hornets; 5 goals; 5 assists; All-SMAC first-team selection

Backs

Will Liebler, Leonardtown junior

3 goals; All-SMAC first-team selection

Alex Peksa, Chopticon senior

All-SMAC second-team selection

Gabe Sarlo, Leonardtown senior

Part of Leonardtown defense that allowed 6 goals in 12 SMAC contests

Goalkeeper

Luke Blevins, St. Mary’s Ryken junior

All-WCAC first-team selection

Honorable mentions

B Troy McLaughlin, Leonardtown junior, B Kelon Funyak, Leonardtown sophomore; GK Doug Dixon, Chopticon senior

Girls soccer

Athlete of the Year

Rebecca Jerome

St. Mary’s Ryken freshman forward

Résumé: Jerome burst onto the scene, helping the Knights to 11 wins, five more than last season; led county in goals scored; scored 2 game-winning goals this season during tournament play

High praise: “Every team needs a scorer. Rebecca gives us that dangerous forward who can score at anytime. Even as a freshman, she handles herself as an upperclassman.” Tim Major, St. Mary’s Ryken head coach

Coach of the Year

Jennifer Henderson

Leonardtown (19th season)

Résumé: Henderson’s Raiders were part of a four-way split for the 2012 SMAC championship; county-best 10 conference wins; county-best 11 overall wins

First team

Forwards

Rebecca Jerome, St. Mary’s Ryken freshman

Led team and county in scoring with 14 goals; 4 assists; honorable mention All-WCAC selection

Kayla Ruiz, Leonardtown senior

5 goals; 3 assists

Laura Shaner, Leonardtown senior

Led Raiders in scoring with 11 goals; 4 assists; All-SMAC second-team selection

Midfielders

Aynsley Anderson, Great Mills sophomore

Huge part of Hornets offense; 4 goals; All-SMAC second-team selection

Sabrina Paz, Leonardtown senior

Leonardtown playmaker; 3 goals; 6 assists; All-SMAC second-team selection

Sarah Selby, Leonardtown junior

Defensive center midfielder who was effective on offense and defense

Samantha Espejo, St. Mary’s Ryken junior

A defensive midfielder; consistently won balls to ignite Ryken’s offense

Backs

Alyssa Bois, Leonardtown senior

All-SMAC first-team selection

Heidi Reed, Leonardtown senior

Aided Leonardtown defense that played to a co-SMAC championship

Madeline Roberts, Great Mills freshman

2 goals

Goalkeeper

Savannah Trinch, Chopticon freshman

1 shutout

Honorable mentions

F Brooke Senatore, Leonardtown senior; B Bria Flowers, Leonardtown sophomore

Field hockey

Athlete of the Year

Abby Finkelston

Leonardtown junior midfielder

Résumé: Finkelston led the Raiders to an undefeated SMAC season at 12-0 and a SMAC title; voted All-SMAC Most Outstanding Player; team leader in assists; team captain; essential player for Leonardtown on the offensive and defensive ends of the field

High praise: “She has the stick skills and work ethic and raises the bar for the entire team. She is vital to our success. Her elimination skills and drives through to the forwards are hard to beat.” Mia Finkelston, Leonardtown head coach

“[Abby] for her leadership of her team and strong offensive numbers.” Anne Vallandingham, Chopticon head coach

Coach of the Year

Mia Finkelston

Leonardtown (third season)

Résumé: Finkelston coached the Raiders to an outright SMAC title going 12-0 in conference play this season; finished with 15 wins this season; Leonardtown’s only loss of the season came in the Class 4A East Region semifinals; two-time All-SMAC Coach of the Year

High praise: “Mia has done a great job with this program. It is very difficult to go undefeated in this conference and she had her girls playing at a very high level this year.” Michelle Richmond, Great Mills head coach

First team

Forwards

Autumn Mallory, Leonardtown junior

Team-leader in goals with 14; 4 assists; All-SMAC first-team selection

Jessica Belfield, Chopticon senior

Led county with 16 goals; 4 assists; All-SMAC second-team selection

Alena Cuebas, Great Mills senior

Led Hornets with 7 assists; 4 goals; All-SMAC second-team selection

Midfielders

Abby Finkelston, Leonardtown junior

Team-leader in assists with 14; 12 goals; All-SMAC MOP

Katie Pappas, St. Mary’s Ryken sophomore

Led the team in assists with 8; 3 goals; All-WCAC first-team selection

Jodie Buddenbohn, Chopticon junior

16 assists; 10 goals

Defense

Tori White, Chopticon senior

8 defensive saves; 3 goals; 2 assists; All-SMAC second-team selection

Julia Bowling, St. Mary’s Ryken senior

Anchored Ryken defense; 5 goals; 2 assists; All-WCAC first-team selection

Rebecca Werrell, Leonardtown junior

3 defensive saves; major defensive communicator

Goalkeeper

Erin Fedderson, Great Mills junior

166 saves; 20-plus saves in five games; 34 saves in Class 4A East Region quarterfinal contest versus South River; All-SMAC second-team selection

Utility

Hannah Albright, Leonardtown junior

12 goals; 5 assists

Honorable mentions

F Bella Evans-Riester, St. Mary’s Ryken freshman; M Dani Garcia, Chopticon senior; M Megan Brown, Great Mills senior; GK Jaclyn Sherman, Leonardtown senior

Volleyball

Athlete of the Year

Cydney Smith

St. Mary’s Ryken senior middle blocker/hitter

Résumé: Smith found her name atop many Washington Catholic Athletic Conference lists, including being the conference leader in block kills per match; All-WCAC second-team selection; led Ryken in kills and blocks; fielding Division I scholarship offers in volleyball and basketball

High praise: “Cydney possesses a level on intensity that is inspiring. She has a drive about her and is so passionate about the sport. She pushes herself so hard in every practice and every game, and her desire to win is unsurpassed. She has been a role model for the team in every aspect of the game.” Tracey Jubeck, St. Mary’s Ryken head coach

Coach of the Year

Tracey Jubeck

St. Mary’s Ryken (first season)

Résumé: Jubeck and her staff improved the Ryken overall win total by three; improved the Ryken WCAC win total by four; helped turn Ryken into a competitive force that included defeating county-foe Leonardtown and being the only WCAC team to win a game over WCAC champion Holy Cross

First team

Setter: Savannah Norton, Leonardtown senior

226 sets with 13 errors; team-high 50 aces; 93 percent serve-percentage

Defensive specialist: Alyssa Yochim, Leonardtown senior

Team-high serve percentage at 95 percent; averaged 5.8 digs per game; 282 digs; All-SMAC first-team selection

Hitter: Diana Cruz, Great Mills junior

Led team in numerous statistical categories, including digs (117), kills (60) and aces (49); team floor captain

Hitter: Cydney Smith, St. Mary’s Ryken senior

Led WCAC in blocking with 5.4 blocks per game; second in WCAC in block kills with 98; team leader in kills (130) and blocks

Hitter: Sarah Caggiano, Leonardtown sophomore

Led team in blocks with 50; 78 kills; All-SMAC second-team selection

Hitter: Jordan Aughinbaugh, St. Mary’s Ryken senior

Led Ryken with 54 aces; 128 kills, 11th in the WCAC; 128 digs

Honorable mentions

DS Haley Ford, St. Mary’s Ryken senior; H Leigh Laurel, Leonardtown junior; H Elizabeth Schwartzenburg, Great Mills senior; H Lindsey Morris, Chopticon junior

Golf

Athlete of the Year

Cody Jameson

Leonardtown senior

Résumé: Jameson was the 2012 St. Mary’s County tournament champion; two-time All-SMAC first-team selection; shot second-lowest county score at District IV tournament; two-time All-County AOY

High praise: “[Jameson] won the county championship and also had the low average for the regular season. Bob Ehrhardt, Chopticon head coach

Coach of the Year

Bob Ehrhardt

Chopticon (fifth season)

Resume:Ehrhardt went undefeated against county teams; won county championship; finished a county-best fifth at SMAC tournament; only county team to qualify for state tournament

First team

Cody Jameson, Leonardtown senior

Shot 70 at the St. Mary’s County tournament; county-best 77 at SMAC tournament; shot 79 at District IV tournament; qualified for Class 4A-3A state tournament; shot 83 at state tournament; All-SMAC first-team selection

Nick Jerome, Chopticon senior

Runner-up at St. Mary’s County tournament, shooting a 74; shot county-best 77 at District IV tournament; shot 85 on Day 1 of Class 4A-3A state tournament; All-SMAC second-team selection

Will Cusic, Chopticon junior

Fourth at St. Mary’s County tournament, shooting a 79; shot a 79 at the District IV tournament; county third-best finish at SMAC tournament with an 84; shot 85 on Day 1 of Class 4A-3A state tournament; All-SMAC second-team selection

Tony Salviejo, Chopticon senior

Nine-hole average of 41.0; fifth in county at District IV tournament; fifth at St. Mary’s County tournament with an 85; shot 90 on Day 1 of Class 4A-3A state tournament

Brett Burroughs, Chopticon senior

Nine-hole average of 41.2; shot 83 at District IV tournament, third-best amongst county golfers; shot 85 on Day 1 of Class 4A-3A state tournament

Honorable mention

Bruce Jackson, Great Mills junior

Cross country

Boys

Athlete of the Year

David Strickland

Great Mills junior

Résumé: Strickland was the Class 4A East Region championships champion; placed a county-best third overall at the SMAC championships; placed 18th and medaled at the Class 4A state championships; undefeated against in-county competition; two-time cross country Athlete of the Year; All-SMAC first-team selection

High praise: “God given talent and drive to achieve personal goals.” Arturo Leon, Great Mills head coach

Coach of the Year

Arturo Leon

Great Mills (seventh season)

Résumé: With a 10-2 regular-season record, Leon led the Hornets to a county-best record; undefeated in county competition; finished third overall as a team at the SMAC championships; fifth in the Class 4A East region championships; 15th at Class 4A state championships

First team

David Strickland, Great Mills junior

Class 4A East Region championships champion (16:23.22); third at SMAC championships (16:40.00); medaled in 18th place at Class 4A state championships (17:11.80)

Xavier Stansbury, Great Mills senior

Ninth at SMAC championships (17:35.00); 15th at Class 4A East Region championships (17:30.11); 39th at Class 4A state championships (17:46.70); All-SMAC second-team selection

Ryan Ligon, Leonardtown senior

11th at SMAC championships (17:46.00); 20th at Class 4A East Region championships (17:50.70); All-SMAC second-team selection

Jeremy Pence, Great Mills senior

20th at SMAC championships (18:15.00); 32nd at Class 4A East Region championships (18:20.68); 88th at Class 4A state championships (18:36.00)

Harrison Even, Leonardtown senior

15th at SMAC championships (18:00.00); 34th at Class 4A East Region championships (18:26.03); All-SMAC second-team selection

Matt Sebacher, Great Mills senior

31st at SMAC championships (18:42.00); 36th at Class 4A East Region championships (18:27.41); 87th at Class 4A state championships (18:35.10)

James Nelson, Chopticon sophomore

57th at SMAC championships (19:44.00); 24th at Class 3A South Region championships (19:07.00)

Honorable mentions

Spencer Erickson, Leonardtown senior; Robert Romano, Great Mills sophomore

Girls

Athlete of the Year

Rachel LaBatt

Leonardtown senior

Résumé: LaBatt finished a county-best seventh at the SMAC championships; fourth at Class 4A East Region championships; 43rd at Class 4A state championships; All-SMAC first-team selection

High praise: “She has worked hard all season. She has embraced the training process and is a girl that enjoys racing. She also ran a very good race at regionals.” Rick Hageman, Leonardtown head coach

Coach of the Year

Rick Hageman

Leonardtown (first season)

Résumé: After being an assistant for years, Hageman took the head coaching spot and did not miss a beat, leading the Raiders to an 11-1 overall finish, a county best; second overall as a team at the SMAC championships; fourth at Class 4A East Region championships; 16th at Class 4A state championships

First team

Rachel LaBatt, Leonardtown senior

Seventh at SMAC championships (20:20.00); fourth at Class 4A East Region championships (20:17.38); 43rd at Class 4A state championships (21:20.2)

Hannah Sweet, Leonardtown senior

10th at SMAC championships (20:37.00); ninth at Class 4A East Region championships (20:49.86); 52nd at Class 4A state championships (21:38.30); All-SMAC second-team selection

Samantha Zarzaca, Leonardtown senior

16th at SMAC championships (21:02.00); 26th at Class 4A East Region championships (21:42.88); 97th at Class 4A state championships (22:50.4); All-SMAC second-team selection

Emily Plunkett, Leonardtown junior

25th at SMAC championships (22:00.00); 44th at Class 4A East Region championships (23:05.55); 103rd at Class 4A state championships (22:58.2)

Maggie Nantz, Leonardtown senior

19th at SMAC championships (21:44.0); 38th at Class 4A East Region championships (22:33.53); 130th at Class 4A state championships (24:20.3)

Diana Aud, Leonardtown senior

27th at SMAC championships (22:03.80); 32nd at Class 4A East Region championships (22:09.20); 112th at Class 4A state championships (23:18.00)

Tara Bray, Great Mills sophomore

37th at SMAC championships (22:24.00); 27th at Class 4A East Region championships (21:46.53)

Honorable mention

Vicki Weber, Great Mills senior

James A. McCray III