ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Days and times of games are subject to change without notice.

To report a score or change a team’s schedule, the team’s head coach or scorekeeper should email ajmason@somdnews.com.

Boys basketball

Thursday, Dec. 20

North Point 92, Stone 69 (NC)

Grace Christian 56, Granite Christian 47

McDonough 79, Calvert 64 (NC) (game was played at Huntingtown)

Friday, Dec. 21

Patuxent 65, Huntingtown 59 (NC)

DeMatha 91, Ryken 67

Wednesday, Dec. 26

Waldorf Holiday Hoops Classic at North Point

Lackey vs. Sidwell Friends, 1 p.m.

Northern vs. Mount Carmel School, 3 p.m.

Douglass vs. Westlake, 5 p.m.

Cesar Chavez (D.C.) vs. North Point, 7 p.m.

Thursday, Dec. 27

Waldorf Holiday Hoops Classic at Westlake

Lackey-Sidwell Friends loser vs. Northern-Mount Carmel School loser, 1 p.m.

Douglass-Westlake loser vs. Cesar Chavez (D.C.)-North Point loser, 3 p.m.

Northern-Mount Carmel School winner vs. Cesar Chavez (D.C.)-North Point winner, 5 p.m.

Lackey-Sidwell Friends winner vs. Douglass-Westlake winner, 7 p.m.

Southern Maryland Holiday tournament at Great Mills

Chopticon vs. Calvert, 3:30 p.m.

Leonardtown vs. Great Mills, 7 p.m.

Grace Christian tournament

King’s Christian vs. Clinton Christian, 4 p.m.

Grace Christian vs. Faith Baptist, 6 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic at Springbrook High School, Silver Spring

Springbrook vs. Stone, 7 p.m.

Cap City Classic at Annapolis

Meade vs. Patuxent, 5 p.m.

Northeast Holiday Mixer at Northeast High School, Pasadena

Northeast vs. Calverton, 7 p.m.

Friday, Dec. 28

Waldorf Holiday Hoops Classic at Westlake

Seventh-place game, 11:45 a.m.

Fifth-place game, 3:15 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Classic at North Point

Consolation game, 3 p.m.

Championship game, 7 p.m.

Southern Maryland Holiday tournament at Great Mills

Consolation game: Chopticon-Calvert loser vs. Leonardtown-Great Mills loser, 3:30 p.m.

Championship game: Chopticon-Calvert winner vs. Leonardtown-Great Mills winner, 7 p.m.

Roberts Oxygen Holiday Classic at Springbrook High School, Silver Spring

Consolation game: Springbrook-Stone loser vs. Magruder-Gwynn Park loser, 5 p.m.

Championship game: Springbrook-Stone winner vs. Magruder-Gwynn Park winner, 7 p.m.

Cap City Classic at Annapolis

Consolation game: Meade-Patuxent loser vs. River Hill-Annapolis loser, 5 p.m.

Championship game: Meade-Patuxent winner vs. River Hill-Annapolis winner, 7 p.m.

King George (Va.) Holiday Tournament

McDonough vs. Riverbend (Va.), 5:30 p.m.

Winters Mill Holiday Classic

Winters Mill vs. Huntingtown, 8:30 p.m.

Northeast Holiday Mixer at Northeast High School, Pasadena

Consolation game: Northeast-Calverton loser vs. Southern-Mount Hebron loser, 5 p.m.

Championship game: Northeast-Calverton winner vs. Southern-Mount Hebron winner, 7 p.m.

Grace Christian tournament, TBA (Grace Christian, King’s Christian)

Saturday, Dec. 29

McLean School at Ryken, 5 p.m.

Winters Mill Holiday Classic

Huntingtown vs. Walkersville, 4 p.m.

King George (Va.) Holiday Tournament

Consolation game: McDonough-Riverbend (Va.) loser vs. King George (Va.)-Brooke Point (Va.) loser, 5:30 p.m.

Championship game: McDonough-Riverbend (Va.) winner vs. King George (Va.)-Brooke Point (Va.) winner, 7:30 p.m.

Girls basketball

Thursday, Dec. 20

Granite Christian 42, Grace Christian 27

North Point 88, Stone 33 (NC)

Nike Tournament at Champions, Phoenix, Ariz.

Ryken 63, Carondelet (Calif.) 59

Friday, Dec. 21

Patuxent 44, Huntingtown 40 (OT) (NC)

Annapolis Area Christian School tournament

St. Paul’s School 40, Northern 28

Nike Tournament at Champions, Phoenix, Ariz.

Championship semifinal: Sacred Heart (Ky.) 57, Ryken 43

Saturday, Dec. 22

Annapolis Area Christian School tournament

Consolation game: Northern 51, Salisbury Christian 17

Nike Tournament at Champions, Phoenix, Ariz.

Third-place game: Highlands Ranch (Colo.) 70, Ryken 53

Wednesday, Dec. 26

Waldorf Holiday Hoops Classic at Westlake

Fairfax (Va.) vs. Lackey, 3 p.m.

Hayfield (Va.) vs. North Point, 5 p.m.

Ballou (D.C.) vs. Westlake, 7 p.m.

Lady Spartans Holiday Classic at Laurel High School, Laurel

Patuxent vs. Dulaney, 2:30 p.m.

Thursday, Dec. 27

Waldorf Holiday Hoops Classic at North Point

Fairfax (Va.)-Lackey loser vs. Old Mill-Battlefield (Va.) loser, 1 p.m.

Hayfield (Va.)-North Point loser vs. Ballou (D.C.)-Westlake loser, 3 p.m.

Fairfax (Va.)-Lackey winner vs. Ballou (D.C.)-Westlake winner, 5 p.m.

Hayfield (Va.)-North Point winner vs. Old Mill-Battlefield (Va.) winner, 7 p.m.

Southern Maryland Holiday Tournament at Great Mills

Chopticon vs. Stone, 2 p.m.

Leonardtown vs. Great Mills, 5:30 p.m.

Grace Christian tournament

King’s Christian vs. Grace Christian, 2 p.m.

Lady Spartans Holiday Classic at Laurel High School, Laurel

Patuxent vs. Laurel, 7:45 p.m.

Lady Millers Holiday Tournament at Milford Mill Academy, Baltimore

White division: Easton vs. La Plata, 10 a.m.

Lady Crusaders Holiday Tournament at Riverdale Baptist School, Upper Marlboro

Calvert vs. Edison (Va.), 2 p.m.

Friday, Dec. 28

Waldorf Holiday Hoops Classic at Westlake

Seventh-place game, 10 a.m.

Fifth-place game, 1:30 p.m.

Waldorf Holiday Hoops Classic at North Point

Consolation game, 1 p.m.

Championship game, 5 p.m.

Southern Maryland Holiday Tournament at Great Mills

Consolation game: Chopticon-Stone loser vs. Leonardtown-Great Mills loser, 2 p.m.

Championship game: Chopticon-Stone winner vs. Leonardtown-Great Mills winner, 5:30 p.m.

Lady Millers Holiday Tournament at Milford Mill Academy, Baltimore

White division consolation game: Easton-La Plata loser vs. Kent County-Chesapeake (Baltimore) loser, 10 a.m.

White division championship game: Easton-La Plata winner vs. Kent County-Chesapeake (Baltimore) winner, 8:30 p.m.

Grace Christian tournament, TBA (Grace Christian, King’s Christian)

Lady Crusaders Holiday Tournament at Riverdale Baptist School, Upper Marlboro (Calvert)

Consolation semifinals, 10:30 a.m., noon

Championship semifinals, 2 p.m., 4 p.m.

Saturday, Dec. 29

Lady Crusaders Holiday Tournament at Riverdale Baptist School, Upper Marlboro (Calvert)

Seventh-place game, 2 p.m.

Fifth-place game, 4 p.m.

Third-place game, 6 p.m.

Championship game, 8 p.m.

Wrestling

Friday, Dec. 21

Surrattsville, Patuxent at Gwynn Park

Patuxent 65, Surrattsville 7; Patuxent 72, Gwynn Park 10

Friday, Dec. 21-Saturday, Dec. 22

Warrior duals tournament at La Plata

1. River Hill 7-1, 4. North Point 6-2, 7. La Plata 2-6, 9. Lackey 0-8

Saturday-Dec. 22-Sunday, Dec. 23

Beast of the East tournament at University of Delaware (Ryken)

Thursday, Dec. 27

Damascus tournament, TBA (Northern)

Friday, Dec. 28

Damascus tournament, TBA (Northern)

Mount Mat Madness at University of Maryland Baltimore County, Baltimore, 12:30 p.m. (Huntingtown, Leonardtown, Ryken)

Saturday, Dec. 29

Mount Mat Madness at University of Maryland Baltimore County, Baltimore, 8:30 a.m. (Huntingtown, Leonardtown, Ryken)

Hammond at Lackey, 7 p.m.

Swimming

Thursday, Dec. 20

At North Point pool: McDonough vs. Great Mills

Boys: Great Mills 158, McDonough 105

Girls: Great Mills 159, McDonough 108

Friday, Dec. 21

At Edward T. Hall Aquatics Center, Prince Frederick: Calvert vs. Patuxent

Boys: Patuxent 157, Calvert 113

Girls: Calvert 137, Patuxent 130

Indoor track and field

Wednesday, Dec. 19

Calvert County Invitational at Prince George’s Sports and Learning Complex, Landover

Boys: 1. North Point 96, 2. Huntingtown 87, 3. Patuxent 69, 4. Northern 54, 5. Westlake 48, 6. Leonardtown 43.33, 7. La Plata 42, 8 Lackey 41, 9. Great Mills 30.33, 10. Thomas Stone 17.33, 11. McDonough 10, Calvert 8, 13. Chopticon 0

Girls: 1. North Point 108, 2. Huntingtown 102.75, 3. Leonardtown 77.75, 4. La Plata 53, 5. Thomas Stone 50, 6. Northern 40, 7. Westlake 37, 8. Calvert 30, 9. Patuxent 17, 10. Great Mills 9.75, 11. McDonough 9, 12. Lackey 7, 13. Chopticon 4.75

St. Mary’s College of Maryland

Men's basketball

Saturday, Dec. 22

St. Mary’s 73, FDU-Florham (N.J.) 64

Saturday, Dec. 29

Seahawk Holiday Tournament at St. Mary’s

Swarthmore (Pa.) vs. St. Mary’s, 4 p.m.

Sunday, Dec. 30

Seahawk Holiday Tournament at St. Mary’s

Misericordia (Pa.) at St. Mary’s, 4 p.m.

Women's basketball

Saturday, Dec. 29

Christopher Newport (Va.) at St. Mary’s, 7 p.m.