ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS




Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Days and times of games are subject to change without notice.

To report a score or change a team's schedule, the team's head coach or scorekeeper should email ajmasonsomdnews.com.

Boys basketball

Sunday, Jan. 27

O'Connell (Va.) 75, Ryken 49

Monday, Jan. 28

Southern 56, Chopticon 47

North Point 101, La Plata 52 (makeup from Jan. 24)

Westlake 75, McDonough 70 (makeup from Jan. 25)

Stone 75, Lackey 48 (makeup from Jan. 25)

Tuesday, Jan. 29

Grace Christian 65, Lanham Christian 53

Calvert 70, Great Mills 63 (makeup from Jan. 25)

Huntingtown 66, Patuxent 65 (2 OT) (makeup from Jan. 25)

DeMatha 67, Ryken 55

Wednesday, Jan. 30

North Point 91, Calvert 73

Stone 84, Patuxent 58

Lackey 49, Huntingtown 48

Westlake 69, Northern 52

La Plata 77, Great Mills 70

McDonough 56, Chopticon 53

Friday, Feb. 1

Calvert at Huntingtown, 5 p.m.

Lanham Christian at Calverton, 5:30 p.m.

Leonardtown at Patuxent, 6:30 p.m.

La Plata at Lackey, 7 p.m.

McDonough at Stone, 7 p.m.

Great Mills at Chopticon, 7 p.m.

McNamara at Ryken, 7 p.m.

Grace Christian at King's Christian, 7 p.m.

Saturday, Feb. 2

North Point at Westlake, 3:45 p.m.

Monday, Feb. 4

Patuxent at Chopticon, 6:30 p.m.

Leonardtown at Huntingtown, 6:30 p.m.

Northern at Great Mills, 7 p.m.

Westlake at La Plata, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 5

Patuxent at La Plata, 6:30 p.m.

King's Christian at Seed (D.C.), 6:30 p.m.

Ryken at Ireton (Va.), 7:30 p.m.

Perry Street Prep (D.C.) at Grace Christian, 7:30 p.m. (original game at Perry Street Prep moved to Feb. 11)

Wednesday, Feb. 6

Huntingtown at Stone, 6:30 p.m.

Calvert at Lackey, 6:30 p.m.

Northern at McDonough, 7 p.m.

Leonardtown at North Point, 7 p.m.

Westlake at Great Mills, 7 p.m.

Chesapeake at Calverton, 7:45 p.m.

Friday, Feb. 8

Calvert at Patuxent, 6:30 p.m.

Lackey at McDonough, 7 p.m.

Chopticon at Northern, 7 p.m.

Great Mills at Leonardtown, 7 p.m.

Stone at North Point, 7 p.m.

Gonzaga (D.C.) at Ryken, 7 p.m.

Calverton at Grace Christian, 7:15 p.m.

Girls basketball

Monday, Jan. 28

Stone 42, Lackey 40 (makeup from Jan. 25)

Northern 70, Glen Burnie 43

North Point 83 La Plata, 30 (makeup from Jan. 24)

Westlake 60, McDonough 28 (makeup from Jan. 25)

Patuxent 36, Huntingtown 33 (makeup from Jan. 25)

Tuesday, Jan. 29

Calverton 65, Clinton Christian 24

Ryken 46, Seton 41

Wednesday, Jan. 30

Stone 31, Patuxent 29

Westlake 64, Northern 39

Huntingtown 53, Lackey 26

Great Mills 62, La Plata 53

Chopticon 38, McDonough 32

North Point 60, Westlake 43

Friday, Feb. 1

Grace Christian at King's Christian, 5:30 p.m.

Lackey at La Plata, 6:30 p.m.

Stone at McDonough, 6:30 p.m.

Calvert at Huntingtown, 6:30 p.m.

Patuxent at Leonardtown, 6:30 p.m.

Chopticon at Great Mills, 6:30 p.m.

Friendship Collegiate Academy (D.C.) at Northern, 6:30 p.m.

Ryken at McNamara, 7 p.m.

Saturday, Feb. 2

North Point at Westlake, 2 p.m.

Monday, Feb. 4

Chopticon at Patuxent, 6:30 p.m.

Great Mills at Northern, 6:30 p.m.

Huntingtown at Leonardtown, 6:30 p.m.

La Plata at Westlake, 6:30 p.m.

Tuesday, Feb. 5

King's Christian at Seed (D.C.), 5 p.m.

Perry Street Prep (D.C.) at Grace Christian, 6 p.m. (original game at Perry Street Prep moved to Feb. 11)

Ireton (Va.) at Ryken, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 6

La Plata at Patuxent, 6:30 p.m.

McDonough at Northern, 6:30 p.m.

North Point at Leonardtown, 6:30 p.m.

Stone at Huntingtown, 6:30 p.m.

Great Mills at Westlake, 6:30 p.m.

At Calvert Middle School, Prince Frederick: Lackey vs. Calvert, 6:30 p.m.

Friday, Feb. 8

At Calvert Middle School, Prince Frederick: Patuxent vs. Calvert, 5 p.m.

Stone at North Point, 5:30 p.m.

Calverton at Grace Christian, 5:30 p.m.

McDonough at Lackey, 6:30 p.m.

La Plata at Westlake, 6:30 p.m.

Northern at Chopticon, 6:30 p.m.

Leonardtown at Great Mills, 6:30 p.m.

Ryken at Holy Cross, 7 p.m.

Sunday, Feb. 10

Ryken at Seton, 2 p.m.

Wrestling

Tuesday, Jan. 29

Huntingtown, Northern at McDonough

Northern 31, Huntingtown 30; Northern 75, McDonough 6; Huntingtown 72, McDonough 6

Stone 41, Patuxent 33

Leonardtown 48, Calvert 18

North Point 67, Chopticon 12

La Plata 42, Lackey 28

Great Mills 57, Westlake 16

Wednesday, Jan. 30

Ryken, Ireton (Va.) at O'Connell (Va.)

Ryken 51, Ireton (Va.) 27; Ryken 45, O'Connell (Va.) 19

Thursday, Jan. 31

Ryken 42, Gonzaga (D.C.) 30 (makeup from Jan. 24) Huntingtown 50, Stone 18 Leonardtown 56, Chopticon 18 Northern 51, Lackey 19 North Point 75, Westlake 6 Patuxent 53, McDonough 18 La Plata 64, Great Mills 9 Calvert 42, Bowie 28

Saturday, Feb. 2

At Huntingtown: Stone vs. Calvert, 9 a.m. (makeup from Jan. 17)

Washington Catholic Athletic Conference championships at St. John's (D.C.), 9 a.m.

Tuesday, Feb. 5

McDonough at Great Mills, 6 p.m. (makeup from Jan. 24)

Wednesday, Feb. 6

Class 4A-3A South Region dual meet championships, 5:30 p.m. (semifinals), 7:30 p.m. (final)

Saturday, Feb. 9

Class 4A-3A state dual meet championships at North Point, 10:30 a.m. (semifinals), 5 p.m. (final)

Swimming

Monday, Jan. 28

At Lackey pool: Westlake, La Plata vs. McDonough (makeup from Jan. 25)

Boys: La Plata 184, Westlake 56; La Plata 170, McDonough 99; McDonough 155.5, Westlake 61.5

Girls: La Plata 171, Westlake 77; La Plata 162, McDonough 106, McDonough 150, Westlake 86

Wednesday, Jan. 30

At Lackey pool: Great Mills, Patuxent vs. Northern

Boys: Northern 166, Great Mills 113; Northern 176, Patuxent 103; Great Mills 139, Patuxent 134

Girls: Northern 140, Great Mills 134; Northern 185, Patuxent 93; Great Mills 168, Patuxent 105

At North Point pool: McDonough at North Point

Boys: North Point 187, McDonough 79

Girls: North Point 162, McDonough 100

At College of Southern Maryland Leonardtown campus pool: Leonardtown vs. Chopticon

Boys: Leonardtown 192, Chopticon 72

Girls: Leonardtown 191, Chopticon 77

At Lackey pool: La Plata, Stone vs. Huntingtown

Boys: Huntingtown 181, La Plata 98; Huntingtown 205, Stone 68; La Plata 170, Westlake 94

Girls: La Plata 152, Stone 100; La Plata 145, Huntingtown 133; Huntingtown 162, Stone 100

Friday, Feb. 1

At Lackey pool: Lackey at McDonough, 5 p.m.

At Edward T. Hall Aquatics Center, Prince Frederick: Northern vs. Calvert, 5 p.m.

At North Point pool: Patuxent at Stone, 5 p.m.

Saturday, Feb. 2

At Edward T. Hall Aquatic Center, Prince Frederick: Great Mills, North Point vs. Calvert, 6 p.m. (makeup from Jan. 25)

Monday, Feb. 4

At Edward T. Hall Aquatic Center, Prince Frederick: Patuxent vs. Huntingtown, 5 p.m. (makeup from Jan. 25)

Saturday, Feb. 9

Southern Maryland Athletic Conference championships at St. Mary's College of Maryland, St. Mary's City, TBA

Indoor track and field

Saturday, Jan. 26

Southern Maryland Athletic Conference championships at Prince George's Sports and Learning Complex, Landover

Boys: 1. Huntingtown 114.5, 2. North Point 112, 3. Stone 66, 4. Lackey 50, 5. Westlake 40, 6. Leonardtown 35.5, 7. Northern 35, 8. Patuxent 32, 9. La Plata 23, 10. McDonough 16, 11. Calvert 10, 12. Great Mills 6, 13. Chopticon 5

Girls: 1. North Point 106, 2. Stone 93, 3. Leonardtown 75, 4. Huntingtown 71, 5. La Plata 47, T-6. Calvert 34, T-6. Lackey 34, 8. Westlake 33, 9. Northern 27, 10. Patuxent 13, 11. McDonough 6, 12. Chopticon 4, 13. Great Mills 3

Monday, Feb. 4

Class 2A East Region championships at Prince George's Sports and Learning Complex, Landover, 4 p.m.

Tuesday, Feb. 5

Class 3A East Region championships at Baltimore Armory, 4 p.m.

Wednesday, Feb. 6

Class 4A East Region championships at Prince George's Sports and Learning Complex, Landover, 4 p.m.

St. Mary's College of Maryland

Men's basketball

Wednesday, Jan. 30

St. Mary's 74, Wesley (Del.) 63

Wednesday, Feb. 6

Frostburg State at St. Mary's, 8 p.m.

Saturday, Feb. 9

St. Mary's at Marymount (Va.), 4 p.m.

Women's basketball

Wednesday, Jan. 30

St. Mary's 70, Wesley (Del.) 55

Wednesday, Feb. 6

Frostburg State at St. Mary's, 6 p.m.

Saturday, Feb. 9

St. Mary's at Marymount (Va.), 2 p.m.

College of Southern Maryland

Men's basketball

Wednesday, Jan. 30

Hagerstown 101, CSM 98

Friday, Feb. 1

Allegany at CSM, 7 p.m.

Tuesday, Feb. 5

CSM at Prince George's, 7 p.m.

Thursday, Feb. 7

CCBC-Essex at CSM, 7 p.m. (makeup from Jan. 25)

Women's basketball

Wednesday, Jan. 30

Hagerstown 77, CSM 45

Friday, Feb. 1

Allegany at CSM, 5 p.m.

Tuesday, Feb. 5

CSM at Prince George's, 5 p.m.

Thursday, Feb. 7

CCBC-Dundalk at CSM, 5 p.m.