ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

What’s one way to win a team indoor track and field regional championship?

By winning, which is exactly what the Thomas Stone Cougars girls indoor track and field team did on Tuesday at the Fifth Regiment Armory in Baltimore during the Class 3A East indoor track and field region championships.

Class 3A East Region indoor track and field championships results

Boys

1. Reservoir 84, 4. Thomas Stone 54, 5. Huntingtown 44.5, 9. La Plata 23, 10. Westlake 19, 11. Northern 18, 15. Chopticon 0

55: 1. Black (H) 6.80*, 3. Jones (H) 6.82*, 4. Briscoe (TS) 6.82*

300: 1. Gainey (MH) 37.63*, 2. Briscoe (TS) 38.61*, 3. Oakley (LaP) 38.62*, 4. Sims (TS) 38.74*, 8. Robinson (TS) 39.61

500: 1. Usher (R) 1:10.10*, 4. Murray (W) 1:11.18*, 6. Core (H) 1:12.51

800: 1. Virostek (WL) (2:03.02*), 7. White (W) 2:12.34

1,600: 1. Virostek (WL) 4:38.11*, 3. Carpenter (N) 4:44.70*, 6. Cerrito (N) 4:49.48

3,200: 1. Rau (H) 10:05.40*, 2. Johnson (TS) 10:07.44*, 6. Cerrito (N) 10:13.51

55H: 1. Jones (H) 8.02*, 2. Wade (LaP) 8.44*, 3. Rehm (LaP) 8.89*, 7. Lucas (H) 9.33, 8. Thompson (TS) 9.36

800R: 1. Howard 1:38.06*, 2. Huntingtown 1:39.86*, 4. Thomas Stone 1:40.19*, 6. Westlake 1:40.65, 7. La Plata 1:40.72

1,600R: 1. Thomas Stone 3:42.90*, 8. La Plata 3:52.17

3,200R: 1. Mount Hebron 8:44.70*, 3. Northern 8:52.50*, 4. Thomas Stone 8:55.60*, 8. Huntingtown 9:18.00

HJ: 1. Duker (SD) 5-9, 3. Bell (W) 5-8*, 5. Sims (TS) 5-8, 6. White (H) 5-6, 8. Robinson TS 5-6

SP: 1. Chavis (MH) 47-6 3/4*, 2. McKenny (H) 46-2 1/2*, 5. Ottenwalder (H) 42-1, 6. Hill (W) 39-8 1/2, 8. Williams (TS) 38-9

Girls

1. Thomas Stone 91, 2. Huntingtown 66, 7. La Plata 28.5, 12. Westlake 13.5, 14. Calvert 9, 15. Chopticon 3

55: 1. Collins (H) 7.42*, 2. Freeland (H) 7.55*, 3. Parker (W) 7.59*, 8. Butler (LaP) 8.01

300: 1. Collins (H) 43.29*, 4. Sims (TS) 44.31*, 5. Williams (LaP) 45.48, 6. Freeland (H) 45.56, 8. Minor (W) 46.50

500: 1. Halmon (TS) 1:22.78*, 2. Sims (TS) 1:24.00*, 4. Daniels (TS) 1:24.43*, 7. Gorman (H) 1:25.41, 8. Collins (H) 1:26.73

800: 1. Halmon (TS) 2:31.64*, 2. Daniels (TS) 2:31.68*, 8. Mitchell (TS) 2:38.64

1,600: 1. Alms (R) 5:28.56*, 5. Underwood (N) 5:42.73

3,200: 1. Nalubola (R) 11:53.13*, 11. Doan (N) 13:06.14, 13. Ogden (N) 13:21.00

55H: 1. London (H) 8.54*, 2. Wood (TS) 9.23*, 3. Williams (TS) 9.41*, 4. Reese (LaP) 9.48*, 6. Morton (C) 10.35, 8. Patterson (H) 10.58

800R: 1. Thomas Stone 1:52.24*, 2. Huntingtown 1:52.26*, 4. Westlake 1:52.31*, 5. La Plata 1:57.54

1,600R: 1. Thomas Stone 4:22.04*, 5. Huntingtown 4:36.32, 6. La Plata 4:38.64

3,200R: 1. Thomas Stone 10:23.60*, 3. Huntingtown 10:32.60*, 4. Northern 10:36.70*

HJ: 1. Alper (A) 5-0*, 7. Stapleton (LaP) 4-4, 7. Parker (W) 4-4

SP: 1. DeMent (LaP) 37-9 1/4*, 2. Logan (H) 34-4 1/2*, 4. Dailey (H) 31-10 1/4*

*State qualifier

The Cougars ran to five individual regional championships en route to its 91 team points and team title.

Huntingtown placed second overall with 66 points, while La Plata placed seventh with 28.5 points. Westlake finished 12th overall with 13.5 points, with Northern taking 14th with nine points and Chopticon finished 15th with three points.

Stone senior Rachel Halmon led the way with double regional titles in the 500- and 800-meter races, winning in times of 1 minute 22.78 seconds and 2:31.64, respectively.

Halmon edged teammate Kolbi Sims by over a second in the 500 and teammate Jasmin Daniels by four one-hundredths a second in the 800.

However, as Halmon shined individually, the Cougars flexed its team muscle in the relays sweeping the relay events with victories in the 800, 1,600 and 3,200 relay races.

Miranda Wood, Jada Jackson, Destinee Mincy and Sims formed the 800 relay team to win in 1:52.24, two one-hundredths of a second ahead of Huntingtown’s quartet of Shania Collins, Clarke Hooper, Rebecca Sweredoski and Zanae Freeland.

The top four places in the event were decided by just seven one-hundredths of a second. Howard from Howard County was third, just one one-hundredth of a second behind the Hurricanes, with Westlake’s foursome of Adrienne Minor, Jada Cheek, Jania King and Kiara Parker taking fourth in 1:52.31.

The 1,600 relay championship team (4:22.04) was formed by Wood, Jackson, Halmon and Sonyel Williams, winning by just over a tenth of a second ahead of Howard, and the 3,200 relay team was formed by Daniels, Dasia Edwards, Kaceedra Mitchell and Halmon, winning with a time of 10:23.60.

Those runners and other state qualifiers will travel to the Prince George’s County Sports and Learning Complex in Landover for the 3A state meet on Feb. 19.

Collins will be in attendance in the quest for a state title as the 55-meter dash regional champion, a race she won on Tuesday in 7.42 seconds, edging teammate Freeland by 13 one-hundredths of a second. Collins is the 300 dash regional champion as well, a race she won in 43.29.

Paige DeMent continued her successful season with a regional title in the shot put, with a throw of 37 feet 9 1/4 inches.

Reservoir of Howard County won the boys team title with 84 points.

Thomas Stone placed fourth as a team with 54 points and Huntingtown placed fifth overall with 44.5 points. La Plata earned ninth overall with 23 points and Westlake 10th with 19 points.

Northern rounded out the SMAC team finishers with 18 for 11th place overall. Chopticon did not score.

The foursome of Juwuan Briscoe, Vaughn Walker, Raymond Robinson and Daylon Sims formed the Stone’s regional championship 1,600 relay team, winning in 3:42.90.

SMAC showed strong in the 55 hurdles event led by Huntingtown senior Quajae Jones who won the event in 8.02 seconds, followed by La Plata hurdlers Derick Wade, who placed second in 8.44 seconds, and Nicholas Rehm who placed third in 8.89 seconds.

jmccray@somdnews.com