ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS




Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Days and times of games are subject to change without notice.

To report a score or change a team’s schedule, the team’s head coach or scorekeeper should email ajmason@somdnews.com.

Boys basketball

Thursday, March 7

Class 2A South Region championship

Calvert 69, Oakland Mills 67

Friday, March 8

Class 3A South Region championship

Potomac 76, Stone 70

Class 4A East Region championship

North Point 89, Arundel 64

Thursday, March 14

Class 4A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

No. 1 East North Point vs. No. 1 South Eleanor Roosevelt, 9 p.m.

Friday, March 15

Class 2A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

No. 2 South Calvert vs. No. 1 East Wicomico, 9 p.m.

Saturday, March 16

Class 2A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

Calvert-Wicomico winner vs. Oakdale/Edmonson-Westside winner, 6 p.m.

Class 4A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

North Point-Eleanor Roosevelt winner vs. Magruder-Baltimore Polytechnic winner, 8 p.m.

Girls basketball

Friday, March 1

Class 2A South Region championship

At Huntingtown High School: Calvert 86, Gwynn Park 62

Class 3A South Region championship

Friendly 61, Westlake 28

Class 4A East Region championship

North Point 71, South River 47

Thursday, March 7

Class 4A state semifinal at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

North Point 57, Eleanor Roosevelt 55 (OT)

Friday, March 8

Class 2A state semifinal at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

Calvert 61, Patterson Mill 42

Saturday, March 9

Class 2A state championship at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

Calvert 45, Middletown 39

Class 4A state championship at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

North Point 62, Baltimore Polytechnic 56

Wrestling

Friday, March 1-Saturday, March 2

Class 2A-1A state tournament at University of Maryland’s Cole Field House, College Park

1. Winters Mill 121, 12. Patuxent 39, 42. Calvert 6, T-47. Lackey 4, T-61. McDonough 0

Class 4A-3A state tournament at University of Maryland’s Cole Field House, College Park

1. Urbana 97.5, 3. Northern 76, T-4. La Plata 54.5, T-4. Stone 54.5, 9. Huntingtown 50, 11. North Point 43.5, T-17. Chopticon 37, T-46. Leonardtown 9

Swimming

Saturday, Feb. 23

Class 4A-3A state championships at University of Maryland’s Eppley Recreation Center, College Park

Boys: 1. Walter Johnson 274, 9. Northern 110, 18. North Point 27, 20, Huntingtown 21

Girls: 1. Wooton 329, 10. Leonardtown 75, 24. North Point 4

Class 3A-2A-1A state championships at University of Maryland’s Eppley Recreation Center, College Park

Boys: 1. Poolesville 327, 16. Patuxent 59, 21. La Plata 39, 23. Calvert 21, 28. Stone 4, 31. McDonough 2

Girls: 1. Poolesville 313.5, 19. Stone 26, 21. McDonough 24.5

Indoor track and field

Monday, Feb. 18

Class 2A state championships at Prince George’s Sports and Learning Complex, Landover

Boys: 1. Century 84, T-7. Lackey 24, 22. Patuxent 6, 29. Calvert 2, 32. McDonough 1

Girls: 1. Largo 59, 4. Lackey 40, T-10. Calvert 16, 23. McDonough 5, 25. Patuxent 3

Tuesday, Feb. 19

Class 3A state championships at Prince George’s Sports and Learning Complex, Landover

Boys: 1. Digital Harbor 49, 6. Stone 32, 10. Huntingtown 21, 19. La Plata 7, T-20. Northern 5, 36. Westlake 1.5

Girls: 1. Hereford 66.66, 2. Stone 52, 3. Huntingtown 40, T-14. Westlake 14, T-20. La Plata 8, T-26. Northern 4

Class 4A state championships at Prince George’s Sports and Learning Complex, Landover

Boys: 1. Clarksburg 67, 4. North Point 31, 19. Leonardtown 10

Girls: 1. Bowie 54, 2. North Point 51, 10. Leonardtown 18

Baseball

Friday, March 15

Grace Christian at Model (D.C.), 4 p.m.

Saturday, March 16

Ryken at Paul VI (Va.), noon

Tuesday, March 19

Grace Christian at Yeshiva, 4:45 p.m.

Wednesday, March 20

Seed (D.C.) at Southern Maryland Christian, 4 p.m.

Softball

Wednesday, March 13

At Chancellor’s Run Regional Park, Great Mills: St. John’s (D.C.) vs. Ryken

Friday, March 15

At Tuckahoe Park, Arlington, Va.: Ryken vs. O’Connell (Va.), 4 p.m. (makeup from March 12)

Monday, March 18

Ireton (Va.) at Ryken, 4 p.m.

Wednesday, March 20

Seton at Ryken, 4 p.m.

Tennis

Wednesday, March 13

Ryken at DeMatha

Monday, March 18

Calverton at Annapolis Area Christian, 4:30 p.m.

At Mears Marina, Annapolis: Calverton vs. Key, 4 p.m.

Track and field

Thursday, March 14

Ryken tri-meet, 4 p.m.

Saturday, March 16

Loyola Blakefield Relays, 10 a.m. (Ryken)

Boys lacrosse

Wednesday, March 13

Christchurch (Va.) at Calverton

Saturday, March 16

Good Counsel at Ryken, 6 p.m.

Wednesday, March 20

St. Mary’s-Annapolis at Calverton, 4:30 p.m.

Girls lacrosse

Saturday, March 16

Ryken at Loudoun Valley (Va.), 11 a.m.

Tuesday, March 19

Ryken at Stone Ridge of the Sacred Heart, 4:15 p.m.

Rockbridge at Calverton, 4:30 p.m.

Wednesday, March 20

Holy Cross at Ryken, 7 p.m.

St. Mary’s Ryken golf

Tuesday, March 12

At Country Club of Woodmore, Mitchellville: DeMatha 6, Ryken 3

Grace Christian boys volleyball

Thursday, March 14

Paul VI (Va.) at Grace Christian, 6 p.m.

Monday, March 18

Grace Christian at German School, 5 p.m.

St. Mary’s College of Maryland

Men’s basketball

Saturday, March 9

NCAA tournament second round

St. Mary’s 72, Alvernia (Pa.) 66

Saturday, March 16

NCAA tournament third round

Morrisville State (N.Y.) at St. Mary’s, 7:30 p.m.

Baseball

Monday, March 11

Vero Beach (Fla.) Sports Village Spring Training at Vero Beach, Fla.

Bridgewater State (Mass.) 12, St. Mary’s 3

Tuesday, March 12

Vero Beach (Fla.) Sports Village Spring Training at Fort Pierce, Fla.

St. Mary’s 11-3, Albright (Pa.) 1-7

Wednesday, March 13

Vero Beach (Fla.) Sports Village Spring Training at Vero Beach, Fla.

St. Mary’s vs. Bridgewater State (Mass.)

Thursday, March 14

Vero Beach (Fla.) Sports Village Spring Training at Vero Beach, Fla.

St. Mary’s vs. Norwich (Vt.), 10 a.m.

Saturday, March 16

St. Mary’s at Mary Washington (Va.) (DH), 1 p.m.

Sunday, March 17

St. Mary’s at Mary Washington (Va.), 1 p.m.

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Washington (Md.), 3 p.m.

Men’s tennis

Monday, March 11

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

Bridgewater (Va.) 8, St. Mary’s 1

Tuesday, March 12

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s 9, Defiance (Ohio) 0

Thursday, March 14

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s vs. Ohio Wesleyan, 8:30 a.m.

St. Mary’s vs. Marietta (Ohio), 3:15 p.m.

Wednesday, March 19

Wesley (Del.) at St. Mary’s, 3:30 p.m.

Women’s tennis

Monday, March 11

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

Bridgewater (Va.) 5, St. Mary’s 4

Tuesday, March 12

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s 9, Methodist (N.C.) 0

Thursday, March 14

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s vs. Ohio Wesleyan, 8:30 a.m.

St. Mary’s vs. Marietta (Ohio), 3:15 p.m.

Wednesday, March 19

Wesley (Del.) at St. Mary’s, 3:30 p.m.

Trinity (D.C.) at St. Mary’s, 6 p.m.

Men’s lacrosse

Wednesday, March 13

At Johns Hopkins University, Baltimore: Denison (Ohio) 11, St. Mary’s 6

Sunday, March 17

St. Mary’s at Ohio Wesleyan, noon

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Marymount (Va.), 7 p.m.

Women’s lacrosse

Friday, March 15

McDaniel at St. Mary’s, 4 p.m.

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Haverford (Pa.), 4 p.m.

College of Southern Maryland

Baseball

Saturday, March 9

Rappahannock (Va.) 21-8, CSM 4-2

Wednesday, March 13

At Regency Furniture Stadium, Waldorf: Montgomery vs. CSM

Friday, March 15

CSM at Harford (DH), 2 p.m.

Saturday, March 16

CSM at Cecil (DH), noon

Tuesday, March 19

At Regency Furniture Stadium, Waldorf: Rapphannock (Va.) vs. CSM, 2 p.m.

Softball

Saturday, March 9

CSM 11-11, Anne Arundel 5-2

Saturday, March 16

CCBC-Dundalk at CSM (DH), noon

Golf

Thursday, March 14

Tournament at Breton Bay Golf and Country Club, Leonardtown, noon