ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Days and times of games are subject to change without notice.

To report a score or change a team’s schedule, the team’s head coach or scorekeeper should email ajmason@somdnews.com.

Boys basketball

Thursday, March 14

Class 4A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

Eleanor Roosevelt 61, North Point 58

Friday, March 15

Class 2A state semifinal at University of Maryland’s Comcast Center, College Park

Wicomico 76, Calvert 66

Girls basketball

Thursday, March 7

Class 4A state semifinal at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

North Point 57, Eleanor Roosevelt 55 (OT)

Friday, March 8

Class 2A state semifinal at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

Calvert 61, Patterson Mill 42

Saturday, March 9

Class 2A state championship at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

Calvert 45, Middletown 39

Class 4A state championship at University of Maryland Baltimore County’s RAC Arena, Baltimore

North Point 62, Baltimore Polytechnic 56

Baseball

Saturday, March 16

Paul VI (Va.) 11, Ryken 0

Tuesday, March 19

Grace Christian at Yeshiva, 4:45 p.m.

Wednesday, March 20

Seed (D.C.) at Southern Maryland Christian, 4 p.m.

Thursday, March 21

Southern Maryland Christian at Fredericksburg Christian (Va.), 4 p.m.

Calvert at Westlake (NC), 4:30 p.m.

Chopticon at Great Mills (NC), 4:30 p.m.

Huntingtown at North Point (NC), 4:30 p.m.

Leonardtown at La Plata (NC), 4:30 p.m.

McDonough at Lackey (NC), 4:30 p.m.

Patuxent at Stone (NC), 4:30 p.m.

Gonzaga (D.C.) at Ryken, 4:30 p.m.

Friday, March 22

McDonough at North Point (NC), 4:30 p.m.

Northern at Patuxent (NC), 4:30 p.m.

Huntingtown at Stone (NC), 4:30 p.m.

Great Mills at Lackey (NC), 4:30 p.m.

Westlake at La Plata (NC), 4:30 p.m.

Saturday, March 23

Ryken at McNamara, noon

Softball

Friday, March 15

At Tuckahoe Park, Arlington, Va.: O’Connell (Va.) 2, Ryken 0 (makeup from March 12)

Monday, March 18

Ireton (Va.) at Ryken

Grace Christian at Spencerville

Wednesday, March 20

Seton at Ryken, 4 p.m.

Thursday, March 21

Calvert at Westlake (NC), 4:30 p.m.

Chopticon at Great Mills (NC), 4:30 p.m.

Huntingtown at North Point (NC), 4:30 p.m.

Leonardtown at La Plata (NC), 4:30 p.m.

McDonough at Lackey (NC), 4:30 p.m.

Patuxent at Stone (NC), 4:30 p.m.

Friday, March 22

Paul VI (Va.) at Ryken, 4 p.m.

Riverdale Baptist at Grace Christian, 4 p.m.

McDonough at North Point (NC), 4:30 p.m.

Northern at Patuxent (NC), 4:30 p.m.

Huntingtown at Stone (NC), 4:30 p.m.

Great Mills at Lackey (NC), 4:30 p.m.

Westlake at La Plata (NC), 4:30 p.m.

Saturday, March 23

Ryken at Chopticon, noon

Tennis

Monday, March 18

Calverton at Annapolis Area Christian

Wednesday, March 20

At Mears Marina, Annapolis: Calverton vs. Key, 4 p.m.

Thursday, March 21

O’Connell (Va.) at Ryken, 3:30 p.m.

Great Mills at Huntingtown, 4 p.m.

McDonough at North Point (NC), 4 p.m.

Bowie at Patuxent, 4 p.m.

Westlake at Lackey, 4 p.m.

Friday, March 22

Bel Air at Huntingtown, 4 p.m.

Patuxent at Chopticon, 4 p.m.

Stone at Calvert, 4 p.m.

Northern at Great Mills, 4 p.m.

Track and field

Thursday, March 21

McDonough, Patuxent, Calvert at Chopticon, 4 p.m.

Stone, Huntingtown, Northern at Westlake, 4 p.m.

Great Mills, Lackey at Leonardtown, 4 p.m.

La Plata at North Point, 4 p.m.

Friday, March 22

SMR Invitational, 4 p.m. (Ryken)

Boys lacrosse

Saturday, March 16

Ryken 12, Good Counsel 7

Wednesday, March 20

St. Mary’s-Annapolis at Calverton, 4:30 p.m.

Thursday, March 21

Taft School (Conn.) at Ryken, 4 p.m.

Friday, March 22

Chopticon at Northern, 6:30 p.m.

Leonardtown at Lackey, 6:30 p.m.

Stone at North Point, 6:30 p.m.

Huntingtown at McDonough, 6:30 p.m.

Calvert at Westlake, 6:30 p.m.

Patuxent at Great Mills, 6:30 p.m.

Saturday, March 23

Christchurch (Va.) tournament, TBA (Ryken)

Girls lacrosse

Saturday, March 16

Ryken 20, Loudoun Valley (Va.) 10

Tuesday, March 19

Ryken at Stone Ridge of the Sacred Heart, 4:15 p.m.

Rockbridge at Calverton, 4:30 p.m.

Wednesday, March 20

Holy Cross at Ryken, 7 p.m.

Thursday, March 21

Calverton at Episcopal (Va.), 4 p.m.

Friday, March 22

Ryken at Good Counsel, 4 p.m.

Pallotti at Calverton, 4:30 p.m.

Northern at Chopticon, 6:30 p.m.

Lackey at Leonardtown, 6:30 p.m.

North Point at Stone, 6:30 p.m.

McDonough at Huntingtown, 6:30 p.m.

Westlake at Calvert, 6:30 p.m.

Great Mills at Patuxent, 6:30 p.m.

St. Mary’s Ryken golf

Thursday, March 21

At Country Club of Fairfax, Va.: Ryken vs. Paul VI (Va.), 3 p.m.

Grace Christian boys volleyball

Thursday, March 14

Grace Christian 3, Paul VI (Va.) 1

Monday, March 18

Grace Christian at German School

Friday, March 22

Washington International School at Grace Christian, 4:30 p.m.

St. Mary’s College of Maryland

Men’s basketball

Saturday, March 16

NCAA tournament third round

St. Mary’s 84, Morrisville State (N.Y.) 66

Friday, March 22

NCAA tournament national quarterfinal at Salem Civic Center, Salem, Va.

St. Mary’s vs. Mary Hardin-Baylor (Texas), 2:30 p.m.

Saturday, March 23

NCAA tournament national semifinal at Salem Civic Center, Salem Va.

St. Mary’s-Mary Hardin-Baylor (Texas) winner vs. North Central (Ill.)-Middlebury (Vt.) winner, 6 or 8:30 p.m.

Baseball

Thursday, March 14

Vero Beach (Fla.) Sports Village Spring Training at Vero Beach, Fla.

St. Mary’s 13, Norwich (Vt.) 5

Saturday, March 16

Mary Washington (Va.) 3-7, St. Mary’s 2-4 (1st game, 14 inn.)

Sunday, March 17

Mary Washington (Va.) 11, St. Mary’s 0

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Washington (Md.), 3 p.m.

Saturday, March 23

Salisbury at St. Mary’s (DH), 1 p.m.

Sunday, March 24

Salisbury at St. Mary’s, 1 p.m.

Men’s tennis

Thursday, March 14

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s 6, Ohio Wesleyan 3

St. Mary’s 7, Marietta (Ohio) 2

Tuesday, March 19

Wesley (Del.) at St. Mary’s, 3:30 p.m.

Thursday, March 21

St. Mary’s at Stevenson, 2 p.m.

Women’s tennis

Thursday, March 14

PTR Spring TennisFest, Hilton Head, S.C.

St. Mary’s 5, Ohio Wesleyan 4

St. Mary’s 9, Marietta (Ohio) 0

St. Mary’s 8, Olivet (Mich.) 1

Tuesday, March 19

Wesley (Del.) at St. Mary’s, 3:30 p.m.

Trinity (D.C.) at St. Mary’s, 6 p.m.

Thursday, March 21

St. Mary’s at Stevenson, 2 p.m.

Men’s lacrosse

Sunday, March 17

St. Mary’s 8, Ohio Wesleyan 7

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Marymount (Va.), 7 p.m.

Saturday, March 23

Christopher Newport (Va.) at St. Mary’s, 1 p.m.

Women’s lacrosse

Friday, March 15

McDaniel 14, St. Mary’s 13

Wednesday, March 20

St. Mary’s at Haverford (Pa.), 4 p.m.

Saturday, March 23

St. Mary’s at York (Pa.), 1 p.m.

College of Southern Maryland

Baseball

Friday, March 15

Harford 16-15, CSM 0-2

Saturday, March 16

Cecil 12-2, CSM 3-0

Golf

Thursday, March 14

Tournament at Breton Bay Golf and Country Club, Leonardtown: CSM second, 351

Thursday, March 21

Tournament at Cumberland Country Club, noon