ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT


FEATURED JOBS



Share on Facebook
Share on Twitter
Delicious
E-mail this article
Print this Article
advertisement

Calvert County History Fair winners

The 2014 Calvert County History Fair was held March 22. Forty-nine middle and high school students from across the county will advance to the Maryland History Day competition on May 3. Winners include:

Research Paper Junior Division

Advancers

• Philip Mower, Plum Point Middle School, “Geneva Conventions in the Treatment of POWs”

• Katelyn Harrington, Mill Creek Middle School, “Miranda vs. Arizona Protecting the Rights of the Accused”

Honorable mention

• Daniel Waldheim, Mill Creek Middle School, “Henry Louis Aaron: Fighting for the Rights and Responsibilities in Major League Baseball”

Research Paper Senior Division

Advancers

• Hannah Aris, Calvert High School, “An Unanswered Call: The Rwandan Genocide and the Failure to Act by the UN”

• Dane Hudson, Calvert High School, “Nature Rights and Intrusive Irresponsibility Sacrificing for Manifest Destiny”

Honorable mention

• Amanda Woodburn, Patuxent High School, “The Scopes Trial and the Right to Teach Evolution in America”

Individual Exhibit Junior Division

Advancers

• Allison Gordon, Plum Point Middle School, “Archive It!”

• Grady Fort, Southern Middle School, “I Spy with My Covert Eye”

Honorable mention

• Isabella Russo, Northern Middle School, “John Muir and Our Duty to Save The Environment”

Individual Exhibit Senior Division

Advancers

• Hanna Shatuck, Calvert High School, “Forced Into Ruin”

• William Bury, Huntingtown High School, “Tuskegee Study”

Honorable mention

• Nicholas Proulx, Calvert High School, “Japanese-American Internment Camps”

Group Exhibit Junior Division

Advancers

• Danielle Frye and Nina St. Hillaire, Plum Point Middle School, “Rights and Responsibilities: Harriet Brown”

• Logan Truax and Kole Koerper, Mill Creek Middle School, “Harriet Brown”

Honorable mention

• Helena Jost and Marlena St. Jean, Northern Middle School, “The Citizens of Ancient Athens”

Individual Documentary Junior Division

Advancers

• Gabriella Smith, Plum Point Middle School, “Rights and Responsibilities of a Petticoat Spy: Elizabeth Van Lew”

• Jack Dickson-Burke, Windy Hill Middle School, “Rights and Responsibilities of Leni Riefenstahl”

Honorable mention

• Sabrina Rodriguez, Mill Creek Middle School, “Triangle Shirtwaist Factory”

Individual Documentary Senior Division

Advancers

• Darcy Perin, Calvert High School, “Rights and Responsibilities of Australian Aborigines”

• Emma Dodsworth, Calvert High School, “HELA vs. Johns Hopkins”

Honorable mention

• Trevor Penix, Calvert High School, “Rights Become Roadblocks on the Path to Research Responsibilities”

Group Documentary Junior Division

Advancers

• Jon Bury and Michael Fowler, Plum Point Middle School, “Conflict on the Half Shell: Rights and Responsibilities in Maryland’s Oyster Wars”

• Alex Sheranko and Garrett Kane, Southern Middle School, “A President, a Judge and a Secessimist”

Honorable mention

• Autumn Katsouros, Sydney Nadar and Rosyln Perry, Plum Point Middle School, “Investigative Photographer Lewis Hine”

Group Documentary Senior Division

Advancer

• Sean Kim, Selena Willett and Nick Girard, Calvert High School, “Conscientious Objectors During the Vietnam War”

Individual Performance Junior Division

Advancers

• Gracie Knudson, Plum Point Middle School, “Children of the Industrial Revolution”

• Julia Hetmansky, Plum Point Middle School, “The Pledge of Allegiance”

Individual Performance Senior Division

Advancers

• Dia Brown, Huntingtown High School, “Brown vs. Calvert County Board of Education: Harriet Elizabeth Brown and Thurgood Marshall”

• Charlie Chaplin, Northern High School, “Maria Beeson”

Group Performance Junior Division

Advancer

• Peyton Fort, Kathleen McClellen and Haley Moomau, Southern Middle School, “Food Safety”

Group Performance Senior Division

Advancers

• Thomas Becknauld, Austin Horling and Maria Solt, Patuxent High School, “Central High”

• Calvin Crunkleton, Priscilla Means, Christian Kincaid and Kyle Hurley, Northern High School, “Clara Barton”

Honorable Mention

• Colleen Larsen and Randy Larsen, Huntingtown High School, “Kwangju Massacre”

Individual Webpage Junior Division

Advancers

• Brian Holt, Northern Middle School, “Japanese Internment: Democracy of Discrimination”

• Shelby Gash, Calvert Middle School, “A Duty to Protect the Children”

Honorable mention

• Nathan Poteet, Mill Creek Middle School, “Lewis Hine: Using Photography to Expose the Injustices of Child Labor”

Individual Webpage Senior Division

Advancers

• Kristen Almuete, Calvert High School, “Filipino Revolt for Rights: An End to Colonization”

• Joey Osborne, Calvert High School, “Responsibilities of Free Speech in Wartime”

Honorable mention

• Benjamin Zwislak, Huntingtown High School, “Flood vs. Kuhn: The Rights and Responsibilities of an Athlete in Free Agency”

Group Webpage Junior Division

Advancers

• Will Lazer and Curtis Robey, Southern Middle School, “Titanic: The Sinkable Ship”

• Alyssa Hodges and Caitlyn Gay, Plum Point Middle School, “The Removal Act of 1830 Followed by the Trail of Tears”

Honorable mention

• Kasey Giggey and Kendal Ward, Southern Middle School, “On The Team”

Group Webpage Senior Division

Advancers

• Shane Luckett and Scott Bland, Huntingtown High School, “The Berlin Wall”

• Anthony Meizel and Austin Garner, Calvert High School, “A Student’s Rights and Responsibilities”

Special category awards

Excellence in African American History

• Diamond Lewis, Northern Middle School, “Citizenship School: Claiming the Right to Vote”

Excellence in History of Law Related Studies

• Joey Crunkleton, Northern Middle School, “George Mason: A Responsibility to Protect Individual Rights”

Excellence in Asian History – Senior Division

• Nicholas Proulx, Calvert High School, “Japanese-American Internment Camps”

Excellence in Asian History – Junior Division

• Mikaela Jones, Calvert Middle School, “Hawaii: A Queens Rights and Responsibilities”

Excellence in History of the Study of Science & Technology

• Trevor Penix, Calvert High School, “R4: Rights Become Roadblocks on the Path to Research Responsibilities”

Excellence in Women’s History

• Julia Roush, Calvert Middle School, “Emmeline Parkhurst and the Fight for Women’s Suffrage in England”

Excellence in Native American History

• Kaylee Grenier, Huntingtown High School, “The Rights of Indigenous People”

Excellence in History of Cultural Arts

• Jack Dickson-Burke, Windy Hill Middle School, “Leni Riefenstahl”

Excellence in the History of Harriett Elizabeth Brown – Junior Division

• Danielle Frye and Nina St. Hillaire, Plum Point Middle School, “Rights and Responsibilities: Harriet Brown”

Excellence in the History of Harriet Elizabeth Brown – Senior Division

• Dia Brown, Huntingtown High School, “Harriet Elizabeth Brown”

Award for Most Outstanding Junior Project

• Gracie Knudson, Plum Point Middle School

Award for Most Outstanding Senior Project

• Hanna Shatuck, Calvert High School

Hanna Shatuck, 18, a senior at Calvert High School, knew she had to add something extra special to her history fair project, “Forced Into Ruin: The Congo Free State,” which tells the tale of a large area in Central Africa that was privately controlled by Leopold II, King of the Belgians, in the late 1800s.

“I emailed the Belgian and Congo embassies [in Washington, D.C.] and heard a response from the African counselor, Nico Van Dijck,” Shatuck said. “It was important to hear Belgium’s side because I wanted to present both sides of the story.”

Shatuck’s perseverance and hard work paid off when she received the Most Outstanding Senior Project award at the 2014 Calvert County History Fair on Saturday, March 22.

Gracie Knudson, 14, an eighth-grader at Plum Point Middle School, took home the award for Most Outstanding Junior Project for her performance as a child factory worker in “Children of the Industrial Revolution,” a script she wrote and performed for the judges, illustrating the rights child workers did not have during the Industrial Revolution and the responsibilities they still carried, resulting in the Child Labor Laws that exist today.

“It just felt so amazing,” Gracie said of the award she received for the project she began planning right after last year’s history fair.

A fan of theater and acting, Gracie is advancing in her category, Individual Performance — Junior Division, to the state competition May 3, for the eight-minute script she wrote and performed along with an annotated bibliography and process paper.

To prepare for the state competition, Gracie said she will be reviewing her annotated bibliography and process paper, as well as working on slowing down while she’s speaking and taking in the constructive criticism received from the judges at the county competition.

“It’s something she truly enjoys,” Lance Knudson, Gracie’s father, said of her performance and subject matter, chosen after she read Louisa May Alcott’s “Little Women.”

Shatuck also will be advancing to the state competition for her category, Individual Exhibit — Senior Division, with hopes to make it to the national competition June 15.

“My project introduces a lot of questions that are really relevant today,” Shatuck said. “I did a lot of research and found out that a lot of people didn’t know of the atrocities in the Congo Free State, so I thought it would be cool to show them what happened. … Should these countries be able to go back into these African countries and try to change them again, or should we let them be? I want people to start thinking about it.”

“The quality of most of the projects we’re doing are topics many people don’t know about, so I’m really happy about that,” Amie Dryer, Shatuck’s teacher and 2014 History Fair Day Teacher of the Year awardee, said of the advancing projects. “The insight they’re giving themselves as well as others is fantastic.”

“That’s the key issue about the History Fair, is the analysis,” Merry Ellen Fallica, a Plum Point Middle School teacher who has been helping Gracie with her project from the beginning, said of the program. “It’s not about just reporting what happened, but it’s about why it happened and what can be learned from it.”

Both Plum Point Middle School and Calvert High School are sending the most advancers to the state competition because of the collaborative efforts of the social studies departments, Dryer and Fallica said.

“Gracie knows she can come back year after year for help if she wants it,” Fallica said.

“It’s a lot to ask of a teacher to ask them to do the history fair, but it is a passion for me,” Dryer said of the research and presentation benefits the program offers students. “Most of my students are college and career bound, if not all of them, so having the skills to plan out a long-term project, then going from draft to constructive criticism and revising, is something everybody is going to need.”

snewman@somdnews.com