Baseball

Athlete of the Year

Nick Burch

Leonardtown senior

Résumé: Had a great final season for the Raiders, batting .581 with 10 doubles, a triple, 4 home runs and 23 RBIs; set six school records and five single-season records; two-time all-state player; 2019 Brooks Robinson Senior All-Star Game participant

Coach of the Year

Ray Sapp

Chopticon (seventh season)

Résumé: Led the Braves to a 12-7 record overall, a second-place 8-4 in the SMAC Chesapeake Division; had a five-game winning streak from April 15 to 29, the first coming in a walk-off win over La Plata, the eventual Class 2A state champions

First team

Pitcher: Jordan Faunce, Chopticon sophomore

5-0 record; .314 batting average; 16 hits; 7 doubles; 1 home run, 10 RBIs; 12 runs scored; 8 walks

Catcher: Chase Burroughs, Chopticon senior

.373 batting average; 2 home runs; 18 RBIs

Infielder: Travis Wedding, Chopticon junior

.327 batting average; 5 doubles; 2 home runs; 16 RBIs; 12 runs scored; 10 walks

Infielder: Gavin Tippett, Chopticon senior

.333 batting average; 8 extra-base hits; 14 runs scored

Infielder: Ethan Ledig, Leonardtown senior

.326 batting average; .491 on-base percentage; .442 slugging percentage; 2 doubles; 1 home run; 12 RBIs; 10 runs scored; 11 walks; 12 stolen bases

Infielder: Chase O’Dell, Great Mills junior

.426 batting average; .519 on-base percentage; 26 hits; 4 doubles; 1 triple; 1 home run; 21 runs scored; 13 walks; 15 stolen bases

Outfielder: Matt Bobrowski, Leonardtown junior

.286 batting average; .365 on-base percentage; .492 slugging percentage; 6 doubles; 2 triples; 1 home run; 19 RBIs; 26 runs scored; 7 walks; 11 stolen bases

Outfielder: Nick Burch, Leonardtown senior

.581 batting average; .687 on-base percentage; .968 slugging percentage; 10 doubles, 1 triple; 4 home runs; 23 RBIs; 38 runs scored; 19 walks; 25 stolen bases; two-time all-state player

Outfielder: Kasey Winegardner, St. Mary’s Ryken junior

.429 batting average; .540 on-base percentage; .629 slugging percentage; 30 hits; 6 doubles; 1 triple; 2 home runs; 10 RBIs; 23 runs scored; 13 walks

Utility: Brett Rothman, Great Mills senior

.364 batting average; .433 on-base percentage; 20 hits; 2 doubles; 20 runs scored; 8 walks; 16 stolen bases

Honorable mentions

IF Logan Brock, Leonardtown junior; IF Jalen Camp, Leonardtown junior; OF Dylan Henderson, Leonardtown junior; IF Austin Luther, St. Mary’s Ryken junior; P Austin Olszewski, Leonardtown sophomore; IF Blake Pesante, St. Mary’s Ryken freshman; IF Matt Robinson, Leonardtown junior; IF Brandon Samuels, Chopticon senior; IF Al Stumm, Leonardtown junior; IF Cole Tarleton, Leonardtown sophomore; OF Elijah Tydings, Chopticon junior; OF Owen Ziemba, Leonardtown senior

COLIN STOECKER

Softball

Athlete of the Year

Melody Coombs

St. Mary’s Ryken junior

Résumé: Led the Knights to a WCAC title for the first time since 2015, hitting two home runs in the final over O’Connell (Va.); had a .507 batting average, a .605 on-base percentage and a 1.260 slugging percentage; belted 14 home runs on the season with 39 RBIs; All-WCAC first-team selection; named All-WCAC Player of the Year

Coach of the Year

Stephanie Dameron

St. Mary’s Ryken (second season)

Résumé: Guided the Knights to a 17-2-1 record overall this season and helped them land their first WCAC title since 2015; defeated O’Connell in 10 innings early in the season and beat them again in the WCAC final to dethorne the defending champions

First team

Pitcher: Molly Thompson, St. Mary’s Ryken sophomore

10-1 record; 0.74 ERA; 7 earned runs; 11 walks; limited opponents to .090 batting average; winning pitcher in the WCAC final; hitting: .339 batting average; .388 on-base percentage; .440 slugging percentage; All-WCAC first-team selection

Catcher: Tori Bowles, Leonardtown senior

.450 batting average; 8 doubles; 1 triple; 12 RBIs; 17 runs scored; 6 walks; caught 5 runners trying to steal; picked off 1 runner

Infielder: Maria Kollar, Chopticon senior

.327 batting average; 4 doubles; 2 triples; 1 home run; 11 RBIs; 13 runs scored; 178 putouts

Infielder: Courtlynn Cooney, Chopticon junior

Team-leading .552 batting average; 4 doubles; 2 triples; 11 RBIs; 33 runs scored; 54 assists; 31 putouts; turned 5 double plays

Infielder: Melody Coombs, St. Mary’s Ryken junior

.507 batting average; .605 on-base percentage; 1.260 slugging percentage; 6 doubles; 14 home runs; 39 RBIs; 15 walks; 8 of 8 in stolen base attempts

Infielder: Taylor Short, Chopticon junior

.333 batting average; 4 doubles; team-leading 4 home runs; 17 RBIs; 16 runs scored; 45 assists; 7 putouts

Outfielder: Jordan Brown, Chopticon senior

.368 batting average; 7 doubles; 2 triples; 15 RBIs; 18 runs scored; team-leading 9 sacrifice bunts; 1 error

Outfielder: Jessica Limerick, St. Mary’s Ryken senior

.424 batting average; .443 on-base percentage; .593 slugging percentage; 5 doubles; 1 triple; 1 home run; 13 RBIs; 1.000 fielding percentage; All-WCAC honorable mention selection

Outfielder: Allie Nelson, Chopticon senior

.340 batting average; 4 doubles; 10 RBIs; 13 runs scored; 0 errors

Utility: Cassie Aud, St. Mary’s Ryken senior

.383 batting average; .500 on-base percentage; .616 slugging percentage; .984 fielding percentage; 2 doubles; 4 home runs; 35 RBIs; as a pitcher: 6-1 record, 2.88 ERA; All-WCAC first-team selection

Honorable mentions

P Lacey Bateman, Leonardtown sophomore; IF Laila Brooks, Leonardtown senior; P Caitlyn Burch, Chopticon junior; C Jaclyn Burch, Chopticon junior; OF Shanyn Burch, Chopticon junior; IF Adanya Day, Leonardtown sophomore; U Haley Hands, Chopticon senior; U Savannah Jabr, Great Mills senior; U Hannah Jarboe, Great Mills junior; F/P Haley Morris, Great Mills junior; OF Ahmira Miller, St. Mary’s Ryken senior; C Alexis Ridgell, St. Mary’s Ryken junior; IF Cristina Sommerkamp, Chopticon sophomore; IF Reagan Sutton, St. Mary’s Ryken sophomore; IF Reagan Towers, St. Mary’s Ryken senior; IF Kacie Vallandingham, St. Mary’s Ryken freshman

COLIN STOECKER

Tennis

Boys Athlete of the Year

Tim Hash

Great Mills sophomore

Résumé: Helped lead the Hornets to an undefeated regular season as the team’s No. 1 singles player for a majority of the matches; finished the regular season with a 7-1 record in boys singles

Girls Athlete of the Year

Laura Feckova

Great Mills sophomore

Résumé: Finished the regular season 13-0 in SMAC as the Hornets’ No. 1 girls singles player; won the SMAC girls singles tournament; won the Class 3A South Region girls singles tournament; was a finalist in the Class 3A state girls singles tournament

Coach of the Year

Shelby Mullennix

Great Mills (second season)

Résumé: Guided the Hornets to an undefeated 13-0 SMAC regular season mark; crowned the SMAC Chesapeake Division champions; tied Huntingtown as co-champions of the SMAC tournament

First team

Boys singles: Tim Hash, Great Mills sophomore

7-1 regular season record; fourth at SMAC tournament

Girls singles: Laura Feckova, Great Mills sophomore

13-0 regular season record; SMAC tournament champion; Class 3A South Region tournament champion; Class 3A state tournament finalist

Boys doubles: Alan Hash (senior), Justin Torgesen (senior), Great Mills

5-2 regular season record; second at SMAC tournament; second at Class 3A South Region tournament

Girls doubles: Calie Neville (senior), Hannah Torgesen (sophomore), Great Mills

10-2 regular season record; third at SMAC tournament

Mixed doubles: Lauren Heibel (senior), Saar Shah (junior), Great Mills

12-1 regular season record; third at SMAC tournament; third at Class 3A South Region tournament

Honorable mentions

BS Jacob Dolinar, Chopticon senior; BS John Roberts, St. Mary’s Ryken junior; BS Joseph White, St. Mary’s Ryken senior; GS Alexia Gorman, Leonardtown senior; BD Andy Hor (senior) and Tyler Egeli (junior), Leonardtown; GD Sarah Gladwell (sophomore) and McKynzee Tippett (senior), Leonardtown; GD Aubrey Hepstall (senior) and Erin Kennedy (senior), Chopticon; MD Nolan Daugherty (senior) and Marielle Nadeau (senior), Leonardtown

JOHN NISWANDER

Boys track and field

Athlete of the Year

Dylan Mcmahan

Chopticon sophomore

Résumé: Captured titles in the 800-meter run at the SMAC championships, Class 3A South Region championships and Class 3A state championships; was also a key member of the 3,200 relay team that won titles in all three events; claimed 3A South title in 400 dash

Coach of the Year

Kelly Schmidt

Chopticon (fifth season)

Résumé: Guided Braves to top performances throughout the postseason; was fourth at the SMAC championships; finished as runner-up at the Class 3A South Region championships; was third at the Class 3A state championships; team was 11-2 during regular season

First team

100: Tervell Brooks, Great Mills junior

Seventh at SMAC championships (11.38)

200: Tervell Brooks, Great Mills junior

Second at Class 3A South Region championships (22.25)

400: Dylan Mcmahan, Chopticon, sophomore

Second at SMAC championships (48.96); Class 3A South Region championships champion (49.31); fifth at Class 3A state championships (50.73)

800: Dylan Mcmahan, Chopticon sophomore

SMAC championships champion (1:56.29); Class 3A South Region championships champion (1:56.59); Class 3A state championships champion (1:56.37)

1,600: Tyler Modrzejewski, Chopticon senior

Second at SMAC championships (4:24.78); Class 3A South Region championships champion (4:24.10); third at Class 3A state championships (4:21.02)

3,200: Zach Wedding, Chopticon sophomore

Third at SMAC championships (10:00.29); Class 3A South Region championships champion (9:51.40)

110 hurdles: Durrell Brooks, Great Mills junior

Third at SMAC championships (15.23); fifth at Class 3A South Region championships (15.26)

300 hurdles: Durrell Brooks, Great Mills junior

SMAC championships champion (39.12); third at Class 3A South Region championships (39.67); second at Class 3A state championships (39.62)

400 relay: Great Mills (Tervell Brooks, junior; Durrell Brooks, junior; Jevontae Fearwell, sophomore; Jason Stone, senior)

Fourth at SMAC championships (44.72)

800 relay: Great Mills (Durrell Brooks, junior, Tervell Brooks, junior; Jamari Duckett, freshman; Jevontae Fearwell, sophomore)

Fourth at SMAC championships (1:31.38); fourth at Class 3A South Region championships (1:31.27)

1,600 relay: Chopticon (Jeff Wedding, sophomore; Zach Wedding, sophomore; Tyler Modrzejewski, senior; Dylan Mcmahan, sophomore)

Second at SMAC championships (3:27.64); second at Class 3A South Region championships (3:24.37)

3,200 relay: Chopticon (Jeff Wedding, sophomore; Zach Wedding, sophomore; Dylan Mcmahan, sophomore; Tyler Modrzejewski, senior)

SMAC championships champion (7:53.56, meet record); Class 3A South Region championships champion (7:56.06); Class 3A state championships champion (7:50.12)

High jump: Malachi Briscoe, Leonardtown freshman

Sixth at Class 4A East Region championships (5-10)

Long jump: Jason Stone, Great Mills senior

Seventh at SMAC championships (20-10)

Triple jump: Michael Jones, Great Mills senior

Tied for 11th at SMAC championships (40-6)

Shot put: Nathan Williams, Chopticon junior

Third at SMAC championships (45-7); fourth at Class 3A South Region championships (44-3 1/2)

Discus: Nathan Williams, Chopticon junior

Third at Class 3A South Region championships (125-2)

Honorable mentions

100/200 Jevontae Fearwell, Great Mills sophomore; 400 Dewayne Heard-Perry, Leonardtown sophomore; 800 Tyler Modrzejewski, Chopticon senior; 1,600 Zach Wedding, Chopticon sophomore; 3,200 Jeff Wedding, Chopticon sophomore; 110H Weston Van Erp, Chopticon sophomore; 300H/HJ Jawuan Randolph, Chopticon senior; 400R Chopticon; 800R/1,600R/3,200R Leonardtown; LJ Amaun Hill, Chopticon senior; TJ Jacob Elwell, Leonardtown senior; SP/D Lamar Weems, Chopticon senior

TED BLACK

Girls track and field

Athlete of the Year

Emma Vezzosi

Leonardtown senior

Résumé: Shined for the Raiders in the 100- and 200-meter dashes; picked up third-place finishes in both events at the SMAC championships, both county bests; picked up two titles at the Class 4A East Region championships

Coach of the Year

Shawn Snyder

Leonardtown (23rd season)

Résumé: Guided Raiders to county-best finishes during the postseason; team placed sixth at the SMAC championships; took fifth at the Class 4A East Region championships; had county-best 10-3 record during regular season

First team

100: Emma Vezzosi, Leonardtown senior

Third at SMAC championships (12.12); Class 4A East Region championships champion (12.48)

200: Emma Vezzosi, Leonardtown senior

Third at SMAC championships (25.56); second at Class 4A East Region championships (25.83)

400: Renee Nosko, Leonardtown senior

Eighth at SMAC championships (1:01.96)

800: Emily Snyder, Leonardtown junior

Fourth at SMAC championships (2:23.49)

1,600: Parker O’Brien, Leonardtown freshman

Fifth at SMAC championships (5:22.77)

3,200: Cooper Brotherton, Great Mills freshman

Sixth at SMAC championships (11:59.90); fourth at Class 3A South Region championships (11:52.40)

100 hurdles: Ayanna Milliner, Great Mills junior

Fifth at SMAC championships (16.18); second at Class 3A South Region championships (15.63)

300 hurdles: Megan St. Laurent, Leonardtown junior

Eighth at Class 4A East Region championships (49.26)

400 relay: Leonardtown (Breanne Mayor, senior; Ella Muja, junior; Megan St. Laurent, junior; Rebecca Vezzosi, sophomore)

Ninth at SMAC championships (51.76)

800 relay: Leonardtown (Breanne Mayor, senior; Renee Nosko, senior; Ella Muja, junior; Emma Vezzosi, senior)

Second at Class 4A East Region championships (1:46.66)

1,600 relay: Leonardtown (Parker O’Brien, freshman; Kristina Kowalik, senior; Emma Vezzosi, senior; Renee Nosko, senior)

Class 4A East Region championships champion (4:04.53)

3,200 relay: Leonardtown (Nelle Ray, sophomore; Parker O’Brien, freshman; Kristina Kowalik, senior; Emily Snyder, junior)

SMAC championships champion (9:51.57); second at Class 4A East Region championships (9:55.06)

High jump: Sara Fletcher, Great Mills junior

Sixth at SMAC championships (4-10)

Long jump: Ella Muja, Leonardtown junior

Class 4A East Region championships champion (16-7 3/4)

Triple jump: Ella Muja, Leonardtown junior

Fourth at Class 4A East Region championships (35-0 1/4)

Shot put: Courtney Stirling, Chopticon senior

Fifth at SMAC championships (33-3); third at Class 3A South Region championships (33-2 1/2)

Discus: Courtney Stirling, Chopticon senior

Fourth at SMAC championships (102-8); third at Class 3A South Region championships (99-6)

Honorable mentions

100/200/LJ Ayanna Milliner, Great Mills junior; 400 Kira Snyder, Leonardtown freshman; 800/1,600/3,200 Blair Fowler, Chopticon freshman; 100H Brooklyn Vance, Chopticon freshman; 300H Sarah Gill, Great Mills freshman; 400R/800R/1,600R/3,200R Chopticon; HJ Megan St. Laurent, Leonardtown junior; TJ Rebecca Vezzosi, Leonardtown sophomore; SP Shannon Baker, Chopticon senior; D Tahera Rhamdeow, Great Mills senior

TED BLACK

Boys lacrosse

Athlete of the Year

Ryan Sohne

Leonardtown senior

Résumé: Helped the Raiders to an 11-win season this spring; had 40 goals and 17 assists for 57 points; picked up 48 groundballs

Coach of the Year

Bart Rogers

Leonardtown (eighth season)

Résumé: Coached Raiders to its second-best record in the program’s history; team finished 11-2 overall, a second-place 5-1 in the SMAC Chesapeake Division; the Raiders’ only division loss came against Northern, a Class 3A state finalist; defeated Huntingtown in triple overtime to wrap up regular season

First team

Attack: Xan Hayes, Leonardtown junior

45 goals; 16 assists

Attack: Tyler Dooley, St. Mary’s Ryken junior

34 goals; 15 assists

Attack: Peter Behrens, St. Mary’s Ryken senior

48 goals; 30 assists; All-WCAC second-team selection

Midfield: Ryan Sohne, Leonardtown senior

40 goals; 17 assists; 48 groundballs

Midfield: Ryan Summy, St. Mary’s Ryken senior

51 goals; 16 Assists; All-WCAC honorable mention selection

Midfield: Gunnar Brodfuehrer, St. Mary’s Ryken senior

205 groundballs, 67% face-off percentage; All-WCAC honorable mention selection

Midfield: Alex Figueiras, St. Mary’s Ryken senior

Long-stick midfielder; 57 groundballs; 32 caused turnovers; All-WCAC second-team selection

Defense: George Matthews, Leonardtown senior

7 goals; 5 assists; 55 groundballs

Defense: Brandon Pierpont, St. Mary’s Ryken senior

2 goals; 1 assist, 65 groundballs; 42 caused turnovers, All-WCAC first-team selection; C. Markland Kelly Award Finalist

Defense: Bailey Berg, Great Mills junior defender

2 goals; 2 assists; 32 groundballs; 25 caused turnovers

Goalie: Nicholas Ransom, St. Mary’s Ryken junior

188 saves; 7.87 goals-against-average; 18 groundballs, All-WCAC honorable mention selection

Utility: Eric Brookhart, Great Mills senior

Won 68% face-offs; 3 goals; 3 assists

Honorable mentions

A Matt Bentz, Great Mills junior; G Daryl Black, Chopticon junior; LSM Darrian Britto, Great Mills senior; U Javon Broome, Leonardtown junior; A Johnny Dougherty, Leonardtown senior; M Eli DiRenzo, Leonardtown senior; A Ben Ferrell, St. Mary’s Ryken senior; M Will Hollingsworth, Great Mills junior; LSM Ryan Labor, Leonardtown senior; D Mark Mattei, Leonardtown junior; M Jack O’Brien, Great Mills senior; M Trenton Powell, Chopticon sophomore; G Luis Sedillo, Leonardtown senior

COLIN STOECKER

Girls lacrosse

Athlete of the Year

Catie Corolla

Leonardtown senior

Résumé: Led Raiders in the midfield; finished with 35 goals and 6 assists; second-year team captain and four-year varsity player; received the school’s outstanding player award; nominated for US Lacrosse All-American award

Coach of the Year

Jeff Worcester

St. Mary’s Ryken (second season)

Résumé: Coached the Knights to a 10-8 season; was team’s first 10-win season in eight years; played four games against top-100 nationally ranked opponents

First team

Attack: Riley Love, St. Mary’s Ryken senior

55 goals; 28 assists; All-WCAC honorable mention selection

Attack: Katelynn Perrotta, Chopticon junior

58 goals; 16 assists; 27 draw controls

Attack: Emma Fisher, St. Mary’s Ryken senior

44 goals; 20 assists; 15 groundballs; 12 draw controls; All-WCAC honorable mention selection

Attack: Rebecca Knight, Chopticon senior

24 goals; 4 assists; 2 draw controls

Midfield: Mary Thomas, St. Mary’s Ryken senior

25 goals; 6 assists; team-leading 79 draw controls; voted team’s most valuable player; All-WCAC honorable mention selection

Midfield: Abby Burke, St. Mary’s Ryken senior

34 goals; 11 assists; 33 groundballs; 52 draw controls; 22 caused turnovers, All-WCAC second-team selection

Midfield: Marlee Scott, Leonardtown senior

35 goals; 11 assists; 25 groundballs; 32 draw controls; 11 caused turnovers; 4 interceptions

Midfield: Catie Corolla, Leonardtown senior

35 goals; 6 assists; 31 groundballs; 61 draw controls; 18 caused turnovers; 5 interceptions

Defense: Alex Wettengel, St. Mary’s Ryken senior

66 draw controls; 15 groundballs; 10 caused turnovers

Defense: Lauren Mattingly, Leonardtown senior

1 goal; 1 assist; 4 groundballs; 1 draw control; 3 caused turnovers; 1 interception

Defense: Julia Stevenson, Great Mills sophomore

1 assist; 1 draw control; 39 groundballs; 19 caused turnovers; 2 interceptions

Defense: Mackenzie Long, Chopticon junior

6 caused turnovers

Goalie: Lauren Standish, St. Mary’s Ryken senior goalie

85 saves; 16 groundballs

Honorable mentions

A Abby Barnett, Chopticon senior; G Gabrielle Dorsey, Leonardtown junior; D Orianna Eldridge, St. Mary’s Ryken junior; A Megan Fowler, Leonardtown senior; M Haven Hambrick, Chopticon junior; A Kristen Hamilton, Great Mills senior; M Jill Hayden, Chopticon sophomore; M Gina Jaffurs; St. Mary’s Ryken freshman; A Cassie Kunz, Leonardtown senior; A Grace Leget, Leonardtown senior; A Maddy McCarthy, Leonardtown junior; G Katherine McCurdy, Leonardtown senior; M Jordan McLeod, Great Mills senior; D Shannon Smith, Leonardtown senior

COLIN STOECKER