The following reflect scores reported to Southern Maryland Newspapers as of 10 p.m. Thursday, Sept. 19.

Scores of games can be reported to pwatson@somdnews.com or via Twitter at: @PWSoMdSports or @SoMdNewsSports. 

High school football

Thursday, Sept. 12

St. Charles 24, McDonough 0

North Point 34, Westlake 21

Friday, Sept. 13

Thomas Stone 38, Leonardtown 13

La Plata 22, Great Mills 12

Lackey 34, Chopticon 7

Northern 30, Calvert 10

Huntingtown 40, Patuxent 0

Saturday, Sept. 14

St. Mary’s Ryken 21, McNamara 12

Thursday, Sept. 19

Northern 53, Leonardtown 14

Chopticon 19, Great Mills 14

Friday, Sept. 20

North Point at Huntingtown, 7 p.m.

La Plata at McDonough, 7 p.m.

Patuxent at Thomas Stone, 7 p.m.

St. Charles at Lackey, 7 p.m.

Westlake at Calvert, 7 p.m.

St. Mary’s Ryken at East Ridge (Fla.), 7:30 p.m.

High school boys soccer

Thursday, Sept. 12

Southern 1, Calverton 1

Southern Maryland Christian 5, Riverdale Baptist 1

Chopticon 7, Westlake 0

Northern 6, Lackey 0

Old Mill 2, Great Mills 0

Friday, Sept. 13

Huntingtown 8, Thomas Stone 0

Leonardtown 5, La Plata 0

North Point 3, Calvert 0

Great Mills 6, McDonough 1

Saturday, Sept. 14

Salisbury Christian 3, Southern Maryland Christian 0

Monday, Sept. 16

Calverton 4, Grace Brethren Christian 2 1

Takoma 5, Southern Maryland Christian 3

Patuxent 2, La Plata 1

Chopticon 3, McDonough 2

Tuesday, Sept. 17

Lackey 5, Westlake 1

Huntingtown 6, North Point 0

Wednesday, Sept. 18

Chopticon 2, St. Charles 0

Leonardtown 10, Thomas Stone 0

St. Mary’s Ryken 0, Patuxent 0 (2 OT)

Bel Air 2, Northern 0

Thursday, Sept. 19

Calvert 10, Westlake 0

St. Albans (D.C.) 3, Calverton 0

La Plata 4, Great Mills 3

Northern 3, McDonough 1

Huntingtown 6, Lackey 0

Friday, Sept. 20

King’s Christian at Calverton, 4:30 p.m.

Southern Maryland Christian at Grace Brethren Christian, 4:30 p.m.

North Point at Patuxent, 6 p.m.

Saturday, Sept. 21

St. Charles at Manchester Valley, 11:30 a.m.

Eleanor Roosevelt at Leonardtown, 7 p.m.

Annapolis High School tournament, TBA (Calvert)

Tuesday, Sept. 24

Calverton at Riverdale Baptist, 4 p.m.

King’s Christian at Southern Maryland Christian, 4:30 p.m.

Great Mills at St. Charles, 5 p.m.

North Point at Thomas Stone, 5 p.m.

Takoma at Calverton, 5 p.m.

Northern at Calvert, 6 p.m.

Chopticon at Patuxent, 6 p.m.

La Plata at McDonough, 6 p.m.

Huntingtown at Leonardtown, 6 p.m.

Westlake at Lackey, 6 p.m.

Ireton (Va.) at St. Mary’s Ryken, 6:15 p.m.

Wednesday, Sept. 25

Washington Christian at Southern Maryland Christian, 3:45 p.m.

Calverton at Grace Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Sept. 26

Lanham Christian at Calverton, 4:30 p.m.

Takoma at King’s Christian, 4:30 p.m.

Patuxent at Westlake, 5 p.m.

Northern at Great Mills, 6 p.m.

Lackey at North Point, 6 p.m.

St. Charles at La Plata, 6 p.m.

High school girls soccer

Thursday, Sept. 12

Huntingtown 18, Thomas Stone 0

Northern 9, Lackey 1

McDonough 5, Great Mills 0

Chopticon 11, Westlake 0

Southern 5, Calverton 2

Friday, Sept. 13

Calvert 1, North Point 0

River Hill High School tournament, Clarksville

River Hill 5, Leonardtown 1

Saturday, Sept. 14

Southern Maryland Christian 2, Salisbury School 1

Bel Air High School tournament

Huntingtown 2, Bel Air 0

Huntingtown 1, Fallston 0

Glen Burnie High School tournament

Williamsport 1, McDonough 0

McDonough 2, Glen Burnie 0

River Hill High School tournament, Clarksville

Severna Park 1, Leonardtown 0

Monday, Sept. 16

Southern Maryland Christian 2, Takoma 1

St. Mary’s Ryken 0, Stone Ridge School of the Sacred Heart 0

La Plata 2, Patuxent 0

Chopticon 4, McDonough 1

Tuesday, Sept. 17

Huntingtown 2, North Point 1

Lackey 2, Westlake 1

Wednesday, Sept. 18

Chopticon 9, St. Charles 0

Calvert 15, Westlake 0

La Plata 9, Great Mills 0

Thursday, Sept. 19

Leonardtown 13, Thomas Stone 0

Northern 4, McDonough 0

Friday, Sept. 20

Grace Brethren Christian at Southern Maryland Christian, 4:30 p.m.

Patuxent at North Point, 6 p.m.

La Plata at Leonardtown, 6 p.m.

Paul VI (Va.) at St. Mary’s Ryken, 6:15 p.m.

Monday, Sept. 23

St. Charles at Oakland Mills, 4:30 p.m.

Old Mill at Great Mills, 6 p.m.

Tuesday, Sept. 24

St. Mary’s Ryken at Ireton (Va.), 4 p.m.

Thomas Stone at North Point, 5 p.m.

Calvert at Northern, 6 p.m.

St. Charles at Great Mills, 6 p.m.

Patuxent at Chopticon, 6 p.m.

McDonough at La Plata, 6 p.m.

Lackey at Westlake, 6 p.m.

Leonardtown at Huntingtown, 6 p.m.

Thursday, Sept. 26

Rockbridge at Calverton, 4:30 p.m.

La Plata at St. Charles, 5 p.m.

Huntingtown at Calvert, 6 p.m.

Westlake at Patuxent, 6 p.m.

High school field hockey

Thursday, Sept. 12

Northern 2, Thomas Stone 0

Huntingtown 9, St. Charles 0

Calvert 9, Westlake 0

Friday, Sept. 13

Chopticon 2, La Plata 0

Great Mills 8, North Point 0

Saturday, Sept. 14

Patuxent 4, St. Mary's Ryken 0

Monday, Sept. 16

Great Mills 11, St. Charles 0

Chopticon 5, Lackey 0

Leonardtown 2, La Plata 0

Tuesday, Sept. 17

Northern 12, North Point 0

Calvert 1, Thomas Stone 0

Patuxent 12, Westlake 0

Huntingtown 8, McDonough 0

Wednesday, Sept. 18

Northern 5, La Plata 0

Thomas Stone 2, McDonough 0

St. Mary's Ryken 2, Seton 0

Patuxent 4, Leonardtown 0

Thursday, Sept. 19

Chopticon 8, Westlake 0

Huntingtown 4, Great Mills 0

St. Mary’s Ryken 1, Leonardtown 0

Friday, Sept. 20

Calvert at Northern, 4 p.m.

La Plata at North Point, 5:30 p.m.

Monday, Sept. 23

Thomas Stone at Westlake, 4 p.m.

McDonough at St. Charles, 5 p.m.

Great Mills at Patuxent, 6 p.m.

St. John’s (D.C.) at St. Mary’s Ryken, 6:15 p.m.

Tuesday, Sept. 24

Chopticon at Calvert, 4 p.m.

Leonardtown at Northern, 4 p.m.

Lackey at La Plata, 4:15 p.m.

Huntingtown at North Point, 5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 25

Great Mills at McDonough, 5 p.m.

Northern at Patuxent, 6 p.m.

Thursday, Sept. 26

Westlake at Lackey, 5 p.m.

St. Charles at North Point, 5:30 p.m.

Southern at St. Mary’s Ryken, 6:15 p.m.

High school volleyball

Thursday, Sept. 12

Riverdale Baptist 3, Calverton 0

Southern Maryland Christian 3, King's Christian 2

La Plata 3, Westlake 0

Northern 3, St. Charles 0

Leonardtown 3, Lackey 0

Huntingtown 3, North Point 0

Friday, Sept. 13

Leonardtown 3, North Caroline 0

Grace Brethren Christian 3, King’s Christian 0

Patuxent 3, Thomas Stone 0

Calvert 3, McDonough 0

Northern 3, Kent Island 0

Saturday, Sept. 14

Salisbury Christian 3, Southern Maryland Christian 0

Monday, Sept. 16

Grace Brethren Christian 3, Southern Maryland Christian 0

La Plata 3, Patuxent 1

Huntingtown 3, Westlake 0

St. Mary's Ryken 3, Seton 0

Tuesday, Sept. 17

Takoma 3, Calverton 0

Westlake 3, Lackey 0

McDonough 3, St. Charles 1

Wednesday, Sept. 18

Ireton (Va.) 3, St. Mary’s Ryken 0

Thursday, Sept. 19

Grace Brethren Christian 3, King’s Christian 0

Leonardtown 3, Great Mills 0

Calvert 3, Huntingtown 2

Lackey 3, Thomas Stone 0

La Plata 3, McDonough 0

Northern 3, Eleanor Roosevelt 1

Chopticon 3, Westlake 0

Friday, Sept. 20

Patuxent at Northern, 5:30 p.m.

St. Mary’s Ryken at McNamara, 5:30 p.m.

Saturday, Sept. 21

Chopticon at Perryville, 1 p.m.

Grace Christian at Takoma, 7:30 p.m.

Monday, Sept. 23

Calverton at Grace Christian, 4:30 p.m.

King’s Christian at Riverdale Baptist, 5:15 p.m.

Chopticon at Patuxent, 5:30 p.m.

Huntingtown at Thomas Stone, 5:30 p.m.

Northern at McDonough, 5:30 p.m.

Great Mills at Lackey, 5:30 p.m.

Tuesday, Sept. 24

Takoma at Southern Maryland Christian, 4:30 p.m.

North Point at La Plata, 5:30 p.m.

Leonardtown at St. Charles, 5:30 p.m.

Westlake at Calvert, 5:30 p.m.

Holy Cross at St. Mary’s Ryken, 5:45 p.m.

Wednesday, Sept. 25

Chopticon at Great Mills, 5:30 p.m.

Thursday, Sept. 26

Takoma at King’s Christian, 4:30 p.m.

McDonough at Chopticon, 5:30 p.m.

Great Mills at Huntingtown, 5:30 p.m.

Lackey at St. Charles, 5:30 p.m.

La Plata at Leonardtown, 5:30 p.m.

St. Mary’s Ryken at Carroll (D.C.), 5:30 p.m.

High school golf

Thursday, Sept. 12

At White Plains Golf Course: Calvert, La Plata vs. Thomas Stone

La Plata 147, Thomas Stone 210, Calvert 220

At Wicomico Shores Golf Course, Mechanicsville: Westlake vs. Chopticon

Chopticon 174, Westlake 195

Tuesday, Sept. 17

At Hawthorne Country Club, La Plata: La Plata, Northern vs. Lackey

La Plata 162, Northern 170, Lackey 224

Wednesday, Sept. 18

At Wicomico Shores Golf Course, Mechanicsville: Huntingtown vs. Great Mills

Huntingtown 177, Great Mills 202

Thursday, Sept. 19

At White Plains Golf Course: Chopticon, North Point, Patuxent vs. Thomas Stone

Chopticon 179, North Point 190, Patuxent 197, Thomas Stone 219

At Hawthorne Country Club, La Plata: St. Charles, Westlake vs. McDonough

Westlake 201, McDonough 205, St. Charles 239

Wednesday, Sept. 25

At Chesapeake Hills Golf Course, Lusby: Calvert, St. Charles vs. Northern, 4 p.m.

At Lake Presidential Golf Club, Upper Marlboro: Leonardtown, Patuxent vs. Huntingtown, 4 p.m.

At White Plains Golf Course: Lackey, Thomas Stone vs. Westlake, 4 p.m.

At Swan Point Yacht & Country Club, Issue: Great Mills, North Point vs. La Plata, 4 p.m.

At Wicomico Shores Golf Course, Mechanicsville: McDonough at Chopticon, 4 p.m.

High school cross country

Saturday, Sept. 14

At Oatlands Plantation, Leesburg, Va.: Oatlands Invitational

Boys: 1. Loudoun County (Va.) 37, 51. Calvert 1344

Girls: 1. Loudoun County (Va.) 88, 21. Calvert 649

At Centennial High School, Ellicott City: Howard County Invitational

Boys: 1. River Hill 67, 11. Leonardtown 295

Girls: 1. Broadneck 32, 2. Leonardtown 98

At Fort Washington Park: Prince George’s County Invitational

Boys: 1. Eleanor Roosevelt 54, 5. St. Mary’s Ryken 134

Girls: 1. C.H. Flowers 26; St. Mary’s Ryken did not have enough runners to qualify for a team score.

Saturday, Sept. 21

At Hereford High School, Parkton: Bull Run Invitational, 9 a.m. (Chopticon, Huntingtown, Lackey, Northern, North Point)

Wednesday, Sept. 25

La Plata at North Point, 4:30 p.m.

Great Mills, Northern, Westlake at St. Charles, 4:30 p.m.

Huntingtown, Leonardtown at Calvert, 4:30 p.m.

Lackey, McDonough, Patuxent, Thomas Stone at Chopticon, 4:30 p.m.

St. Mary's Ryken High School tennis

Thursday, Sept. 12

Paul VI (Va.) 9, St. Mary's Ryken 0

Tuesday, Sept. 17

Seton 9, St. Mary's Ryken 0

Thursday, Sept. 19

Good Counsel at St. Mary’s Ryken, 3:30 p.m.

Tuesday, Sept. 24

McNamara at St. Mary’s Ryken, 3:30 p.m.

St. Mary's College of Maryland

Men's soccer

Record: 5-0-1, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Saturday, Sept. 14

St. Mary's 4, Stevenson 1

Wednesday, Sept. 18

St. Mary's 1, Swarthmore (Pa.) 1 (2 OT)

Saturday, Sept. 21

St. Mary's at DeSales (Pa.), 3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 25

Johns Hopkins at St. Mary's, 7 p.m.

Women's soccer

Record: 2-4, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Saturday, Sept. 14

Hood 1, St. Mary's 0

Wednesday, Sept. 18

Virginia Wesleyan 3, St. Mary's 2 (OT)

Saturday, Sept. 21

St. Mary's at Elizabethtown (Pa.), 3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 25

Catholic (D.C.) at St. Mary's, 7 p.m.

Field hockey

Record: 6-0, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Saturday, Sept. 14

St. Mary's 2, Roanoke (Va.) 0

Sunday, Sept. 15

St. Mary's 4, Ferrum (Va.) 0

Saturday, Sept. 21

St. Mary's at Virginia Wesleyan, 1 p.m.

Wednesday, Sept. 25

St. Mary's at Shenandoah (Va.), 4 p.m.

Volleyball

Record: 4-7, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Thursday, Sept. 12

Notre Dame (Md.) 3, St. Mary's 0

Saturday, Sept. 14

Washington (Md.) 3, St. Mary's 0

St. Mary's 3, Hood 1

Saturday, Sept. 21

St. Mary's at Stevenson, 11 a.m.

At Stevenson University, Owings Mills: St. Mary's vs. Union (N.Y.), 1 p.m.

Wednesday, Sept. 25

St. Mary's at Wilson (Pa.), 7 p.m.

Men's cross country

Friday, Sept. 6

At Eastern Mennonite University, Harrisonsburg, Va.: EMU On The Farm Invitational

1. Eastern Mennonite (Va.) 16, 2. St. Mary's 60

Saturday, Sept. 21

At Stockton University, Galloway, N.J.: Osprey Invitational, 10:30 a.m.

Women's cross country

Friday, Sept. 6

At Eastern Mennonite University, Harrisonsburg, Va.: EMU On The Farm Invitational

1. Eastern Mennonite (Va.) 22, 2. St. Mary's 37 (St. Mary's junior Kara Taylor won the race in a time of 20 minutes 13.2 seconds)

Saturday, Sept. 21

At Stockton University, Galloway, N.J.: Osprey Invitational, 10:30 a.m.

Men's tennis

Record: 1-1, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Saturday, Sept. 14

St. Mary's 7, Catholic (D.C.) 2

Tuesday, Sept. 17

St. Mary's 9, Gettysburg (Pa.) 0

Wednesday, Sept. 25

St. Mary's at Hood, 3:30 p.m.

Women's tennis

Record: 0-2, 0-0 CAC (as of Sept. 19)

Saturday, Sept. 14

Catholic (D.C.) 7, St. Mary's 2

Tuesday, Sept. 17

Gettysburg (Pa.) 6, St. Mary's 3

Saturday, Sept. 21-Monday, Sept. 23

At University of Mary Washington, Fredericksburg, Va.: Women's ITA Regional Tournament, TBA 

Wednesday, Sept. 25

St. Mary's at Hood, 3:30 p.m.

College of Southern Maryland

Men's soccer

Record: 2-5-1, 1-5 MDJUCO (as of Sept. 19)

Thursday, Sept. 12

Anne Arundel 1, CSM 0 (2 OT)

Tuesday, Sept. 17

CCBC-Essex 4, CSM 0

Friday, Sept. 20

CSM at Cecil, 3 p.m.

Tuesday, Sept. 24

CSM at Prince George's, 3 p.m.

Women's soccer

Record: 0-4, 0-3 CAC (as of Sept. 19)

Thursday, Sept. 12

Anne Arundel 7, CSM 1

Tuesday, Sept. 17

CCBC-Essex 9, CSM 1

Friday, Sept. 20

CSM at Cecil, 5 p.m.

Thursday, Sept. 26

Hagerstown at CSM, 4 p.m.

Volleyball

Record: 2-2, 1-2 CAC (as of Sept. 19)

Thursday, Sept. 12

CSM 3, Garrett 0

Saturday, Sept. 21

CSM at Community College of Beaver County (Pa.), 11 a.m.

At Community College of Beaver County, Monaca, Pa.: CSM vs. Mercyhurst North East, 3 p.m.

Tuesday, Sept. 24

CSM at Harford, 5 p.m.

Thursday, Sept. 26

CSM at Frederick, 7 p.m.