The following reflect scores reported to Southern Maryland Newspapers as of 11 p.m. Wednesday, Jan. 16.

Scores of games can be reported to pwatson@somdnews.com or via Twitter at: @PWSoMdSports or @SoMdNewsSports

To change/update a team's schedule, the team’s head coach should email pwatson@somdnews.com. Southern Maryland Newspapers will take changes from head coaches or athletic directors only.

Boys basketball

Wednesday, Jan. 9

North Point 82, McDonough 64

Westlake 68, Chopticon 52

St. Charles 71, La Plata 23

Huntingtown 66, Northern 46

Calvert 65, Leonardtown 60

Great Mills 69, Patuxent 22

King’s Christian 36, Spencerville 31

Thomas Stone 52, Lackey 50

Thursday, Jan. 10

McNamara 88, St. Mary's Ryken 73

Friday, Jan. 11

Lanham Christian 55, Calverton 23

Lackey 74, La Plata 46

Patuxent 59, McDonough 50

Great Mills 65, Northern 27

Calvert 57, Huntingtown 56

King's Christian 60, Grace Christian 57

Thomas Stone 66, Westlake 62

Parkside (D.C.) 107, Southern Maryland Christian 78

Leonardtown 61, Chopticon 41

St. Charles 71, North Point 64

Saturday, Jan. 12

At St. Mary's College of Maryland: Paul VI (Va.) 83, St. Mary's Ryken 63

Tuesday, Jan. 15

O’Connell (Va.) 86, St. Mary’s Ryken 57

Grace Christian 76, Southern Maryland Christian 67

Wednesday, Jan. 16

Lackey 59, Thomas Stone 47

North Point 70, McDonough 35

Great Mills 71, Patuxent 39

St. Charles 73, La Plata 38

Huntingtown 70, Northern 53

Thursday, Jan. 17

Calverton at Southern Maryland Christian, 6:15 p.m.

St. Mary’s Ryken at DeMatha, 7:30 p.m.

Bob Wade tournament, TBA (King’s Christian)

Friday, Jan. 18

Great Mills at Chopticon, 6 p.m.

Lackey at Westlake, 6:30 p.m.

North Point at La Plata, 6:30 p.m.

St. Charles at Calvert, 6:30 p.m.

Leonardtown at Northern, 6:30 p.m.

Huntingtown at Patuxent, 6:30 p.m.

Coppin Academy at Grace Christian, 7:15 p.m.

Bob Wade tournament, TBA (King’s Christian)

Saturday, Jan. 19

Martin Luther King Holiday tournament, New York, TBA (St. Charles)

Bob Wade tournament, TBA (King’s Christian)

Sunday, Jan. 20

Carroll (D.C.) at St. Mary’s Ryken, 3:45 p.m.

Tuesday, Jan. 22

Southern Maryland Christian at Lanham Christian, 4:45 p.m.

Grace Christian at Calverton, 6:15 p.m.

King’s Christian at International School, 6:30 p.m.

Good Counsel at St. Mary’s Ryken, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 23

Lackey at Northern, 6:30 p.m.

St. Charles at McDonough, 6:30 p.m.

Westlake at La Plata, 6:30 p.m.

Chopticon at Huntingtown, 6:30 p.m.

Great Mills at Calvert, 6:30 p.m.

Leonardtown at Patuxent, 6:30 p.m.

North Point at Thomas Stone, 7 p.m.

Thursday, Jan. 24

Southern Maryland Christian at Greater Grace Christian, 5:30 p.m.

Rockbridge at Calverton, 6:30 p.m.

Girls basketball

Wednesday, Jan. 9

King’s Christian 48, Spencerville 35

Brookewood 44, Calverton 43

Thomas Stone 53, Lackey 47

North Point 61, McDonough 11

Chopticon 48, Westlake 40

St. Charles 66, La Plata 44

Huntingtown 71, Northern 46

Leonardtown 50, Calvert 40

Great Mills 63, Patuxent 37

Thursday, Jan. 10

Takoma 75, Southern Maryland Christian 40

McNamara 73, St. Mary’s Ryken 39

Friday, Jan. 11

Westlake 44, Thomas Stone 21

Leonardtown 56, Chopticon 36

Patuxent 44, McDonough 34

La Plata 51, Lackey 37

North Point 58, St. Charles 39

Great Mills 74, Northern 32

Calvert 54, Huntingtown 45

Saturday, Jan. 12

At McDonogh School, Owings Mills: Public vs. Private Challenge

St. Andrew’s Episcopal 49, North Point 45

Wednesday, Jan. 16

Calverton 38, King’s Christian 33 (makeup from Jan. 15)

North Point 71, McDonough 21

Lackey 43, Thomas Stone 41

Great Mills 68, Patuxent 30

St. Charles 56, La Plata 39

Huntingtown 54, Northern 38

Calvert 46, Leonardtown 36

Thursday, Jan. 17

Calverton at Southern Maryland Christian, 4:30 p.m.

Friday, Jan. 18

Westlake at Lackey, 6:30 p.m.

La Plata at North Point, 6:30 p.m.

Calvert at St. Charles, 6:30 p.m.

Northern at Leonardtown, 6:30 p.m.

Patuxent at Huntingtown, 6:30 p.m.

Great Mills at Chopticon, 7:30 p.m.

Saturday, Jan. 19

Rose Classic Superjam at Nazareth Regional High School, Brooklyn, N.Y.

St. Mary’s Ryken vs. Bishop Loughlin (N.Y.), 4:30 p.m.

Sunday, Jan. 20

Rose Classic Superjam at Nazareth Regional High School, Brooklyn, N.Y.

St. Mary’s Ryken vs. South Shore (N.Y.), noon

Monday, Jan. 21

Westlake at Coppin Academy, 6:30 p.m.

Tuesday, Jan. 22

St. Mary’s Ryken at Good Counsel, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 23

McDonough at St. Charles, 6 p.m.

Northern at Lackey, 6:30 p.m.

Thomas Stone at North Point, 6:30 p.m.

La Plata at Westlake, 6:30 p.m.

Huntingtown at Chopticon, 6:30 p.m.

Calvert at Great Mills, 6:30 p.m.

Patuxent at Leonardtown, 6:30 p.m.

Thursday, Jan. 24

Southern Maryland Christian at Greater Grace Christian, 4 p.m.

Rockbridge at Calverton, 5 p.m.

Wrestling

Thursday, Jan. 10

Thomas Stone 27, Westlake 18

Lackey 54, Patuxent 24

Northern 40, North Point 37

La Plata 38, Severna Park 36

Friday, Jan. 11-Saturday, Jan. 12

Dorsey Duals tournament at Poolesville High School

Huntingtown 8-1

King of the Mat tournament at Dundalk High School

Great Mills 2-2

Virginia Duals at Hampton Coliseum, Hampton, Va.

St. Marty’s Ryken 3-2

Saturday, Jan. 12

North Point 48, Chopticon 30

Tuesday, Jan. 15

Huntingtown 76, Westlake 0

La Plata 60, Thomas Stone 15

Calvert 42, Thomas Stone 18

Northern, St. Charles vs. McDonough

Northern 64, St. Charles 7; Northern 63, McDonough 18; McDonough 54, St. Charles 24

Thursday, Jan. 17

McDonough, Westlake at Leonardtown, 5 p.m.

Great Mills, North Point at Huntingtown, 5 p.m.

Northern at Chopticon, 5:30 p.m.

St. Charles at Patuxent, 5:30 p.m.

Lackey at La Plata, 5:30 p.m.

Friday, Jan. 18

Kenwood High School tournament, 3 p.m.(Chopticon)

Paint Branch High School tournament, Burtonsville, 3 p.m. (Thomas Stone)

Franklin High School tournament, Reisterstown, 3:30 p.m. (McDonough)

Severna Park High School tournament, 4 p.m. (Calvert)

At Stephen Decatur High School, Berlin: War on the Shore tournament, TBA (St. Mary’s Ryken)

Saturday, Jan. 19

Kenwood High School tournament, 9 a.m. (Chopticon)

Franklin High School tournament, Reisterstown, 9 a.m. (McDonough)

Paint Branch High School tournament, Burtonsville, 9 a.m. (Thomas Stone)

Severna Park High School tournament, 9 a.m. (Calvert)

Fairmont Heights at Lackey, noon

At Stephen Decatur High School, Berlin: War on the Shore tournament, TBA (St. Mary’s Ryken)

Tuesday, Jan. 22

Chopticon at Lackey, 5:30 p.m.

McDonough at Huntingtown, 5:30 p.m.

Calvert at Westlake, 5:30 p.m.

Leonardtown at Great Mills, 5:30 p.m.

St. Charles at Thomas Stone, 5:30 p.m.

La Plata at North Point, 5:30 p.m.

Wednesday, Jan. 23

Paul VI (Va.), Gonzaga (D.C.) at St. Mary’s Ryken, 4:30 p.m.

Thursday, Jan. 24

Huntingtown at Leonardtown, 5:30 p.m.

Westlake at Chopticon, 5:30 p.m.

Calvert at St. Charles, 5:30 p.m.

McDonough at Great Mills, 5:30 p.m.

La Plata at Northern, 5:30 p.m.

Patuxent at North Point, 5:30 p.m.

Swimming

Wednesday, Jan. 9

At St. Charles High School: Patuxent vs. La Plata

Boys: La Plata 166, Patuxent 84

Girls: La Plata 179, Patuxent 87

At St. Mary’s College of Maryland’s Michael P. O’Brien Athletics and Recreation Center’s aquatics center, St. Mary’s City: Thomas Stone at Leonardtown

Boys: Leonardtown 165, Thomas Stone 75

Girls: Leonardtown 193, Thomas Stone 81

Friday, Jan. 11

At Edward T. Hall Aquatic Center, Prince Frederick: Westlake vs. Patuxent

Boys: Westlake 117, Patuxent 106

Girls: Patuxent 151, Westlake 93

Wednesday, Jan. 16

At College of Southern Maryland Leonardtown campus pool: Westlake vs. Great Mills

Boys: Great Mills 178, Westlake 77

Girls: Great Mills 177, Westlake 76

Friday, Jan. 18

At North Point High School: Patuxent vs. McDonough, 4:30 p.m.

At Lackey High School: Calvert, Leonardtown vs. La Plata, 5 p.m.

At Edward T. Hall Aquatic Center, Prince Frederick: Thomas Stone vs. Northern, 6 p.m.

Lackey at North Point, 7 p.m.

Wednesday, Jan. 23

At Lackey High School: Huntingtown, McDonough vs. La Plata, 5 p.m.

At Edward T. Hall Aquatic Center, Prince Frederick: Great Mills vs. Northern, 6 p.m.

Indoor track and field

Friday, Jan. 11

At Prince George’s Sports and Learning Complex, Landover: Southern Maryland Athletic Conference league meet 3

Chesapeake Division Boys: 1. Huntingtown 134, 2. Chopticon 91, 3. Leonardtown 57, 4. Calvert 49, 5. Great Mills 44, 6. Patuxent 43, 7. Northern 15

Potomac Division Boys: 1. La Plata 115, 2. Lackey 101, 3. North Point 86, 4. Thomas Stone 41, 5. Westlake 31, 6. St. Charles 27, 7. McDonough 9

Chesapeake Division Girls: 1. Leonardtown 110, 2. Huntingtown 104, 3. Calvert 83, 4. Chopticon 71, 5. Northern 28, 6. Patuxent 19, 7. Great Mills 18

Potomac Division Girls: 1. Lackey 117, 2. North Point 86, 3. McDonough 62, 4. La Plata 40, 5. St. Charles 33, 6. Thomas Stone 23, 7. Westlake 14

Ice hockey

Friday, Jan. 11

At Capital Clubhouse, Waldorf: St. Mary’s Ryken 7, O’Connell 2 (Va.) 4

Wednesday, Jan. 16

At Capital Clubhouse, Waldorf: St. Mary’s Ryken 6, Mount Saint Joseph 2 3

At Capital Clubhouse, Waldorf: Leonardtown 11, Charles County 4

Friday, Jan. 18

At Capital Clubhouse, Waldorf: Chesapeake vs. Northern, 6:45 p.m.

At Bowie Ice Arena: Huntingtown vs. Central Maryland, 7:15 p.m.

Saturday, Jan. 19

Tampa Bay tournament at Clearwater Ice Arena

St. Mary’s Ryken vs. North Carolina Force, 5:40 p.m.

St. Mary’s Ryken vs. Carolina Eagles (N.C.), 9:05 p.m.

Sunday, Jan. 20

Tampa Bay tournament at Clearwater Ice Arena

St. Mary’s Ryken vs. Tampa Bay Jr. Lightning (Fla.), 9:15 p.m.

Monday, Jan. 21

Tampa Bay tournament championship at Clearwater Ice Arena, TBA (St. Mary’s Ryken)

Wednesday, Jan. 23

At Capital Clubhouse, Waldorf: Charles County vs. Chesapeake, 5 p.m.

At Capital Clubhouse, Waldorf: Central Maryland vs. Leonardtown, 6:45 p.m.

St. Mary's College of Maryland

Men's basketball

Record: 6-10, 0-5 CAC (as of Jan. 16)

Saturday, Jan. 12

York (Pa.) 83, St. Mary's 76

Wednesday, Jan. 16

Mary Washington (Va.) 79, St. Mary's 67

Saturday, Jan. 19

Southern Virginia at St. Mary's, 4 p.m.

Wednesday, Jan. 23

St. Mary's at Penn State Harrisburg (Pa.), 8 p.m.

Women's basketball

Record: 4-12, 0-5 CAC (as of Jan. 16)

Saturday, Jan. 12

York (Pa.) 61, St. Mary's 53

Wednesday, Jan. 16

Mary Washington (Va.) 65, St. Mary's 60

Saturday, Jan. 19

Southern Virginia at St. Mary's, 2 p.m.

Wednesday, Jan. 23

St. Mary's at Penn State Harrisburg (Pa.), 6 p.m.

Men's swimming

Record: 3-3, 1-1 CAC (as of Jan. 16)

Friday, Nov. 30-Saturday, Dec. 1

At Greater Richmond Aquatic Center, Chesterfield, Va.: Yellow Jacket Invitational

1. Barton (N.C.) 1686, 6. St. Mary's 637

Saturday, Jan. 19

Mary Washington (Va.) at St. Mary's, 1 p.m.

Women's swimming

Record: 3-3, 1-1 CAC (as of Jan. 16)

Friday, Nov. 30-Saturday, Dec. 1

At Greater Richmond Aquatic Center, Chesterfield, Va.: Yellow Jacket Invitational

1. Randolph-Macon (Va.) 1563, 5. St. Mary's 1034

Saturday, Jan. 19

Mary Washington (Va.) at St. Mary's, 1 p.m.

College of Southern Maryland

Men's basketball

Record: 9-11, 5-5 MDJUCO (as of Jan. 16)

Wednesday, Jan. 16

Montgomery 81, CSM 75

Wednesday, Jan. 23

CSM at Howard, 7 p.m.

Women's basketball

Record: 8-8, 4-5 MDJUCO (as of Jan. 16)

Wednesday, Jan. 16

Montgomery 78, CSM 58

Wednesday, Jan. 23

CSM at Howard, 5 p.m.