Football

Athlete of the Year

Malik Burns

Lackey senior running back

Résumé: Had a breakout season in his final campaign as one of the leading rushers in the state; finished with 2,290 yards to become the third rusher in school history to go over the 2,000-yard mark; averaged 208.2 rushing yards a game and scored 26 touchdowns; was a nightmare for opposing defenses as he led the Chargers to an 8-3 record, which included a berth in the Class 2A South Region playoffs; All-Southern Maryland Athletic Conference Most Outstanding Player selection

Coach of the Year

John Lush

Lackey (sixth season)

Résumé: After a 6-4 record the previous year where they missed the playoffs, led the program to an 8-3 record before falling to Patuxent in the Class 2A South Region semifinals; finished 5-1 in the Southern Maryland Athletic Conference Chesapeake Division, tying with Calvert and eventual division champion Patuxent; scored 30 points or more in five of its wins with three shutouts; allowed 9 points or less in four games this season

Offense

First team

QB Jemichael Jones, North Point junior

2,158 passing yards; 1,020 rushing yards; 37 touchdowns (23 passing, 14 rushing); All-SMAC Potomac Division selection

RB Malik Burns, Lackey senior

2,290 yards; 26 touchdowns; All-SMAC Most Outstanding Player selection

RB Jeffrey Hughes, St. Charles senior

796 yards; 7 touchdowns

WR Taejon Gray, Thomas Stone senior

24 receptions; 421 yards; 7 touchdowns; All-SMAC Chesapeake Division selection

WR Brett Pilkerton, La Plata senior

18 receptions; 361 yards; All-SMAC Chesapeake Division selection

WR Malik Lawrence, North Point sophomore

50 receptions; 1,026 yards; 10 touchdowns; All-SMAC Potomac Division selection

OL Elijah Lane, Lackey junior

23 pancake blocks; All-SMAC Chesapeake Division selection

OL James Tunstall, Lackey senior

24 pancake blocks; All-SMAC Chesapeake Division selection

OL Saevin Stewart-Dinkins, St. Charles senior

Helped the Spartans produce over 2,600 yards of offense; All-SMAC Potomac Division selection

OL Rasheed Walker, North Point junior

Helped the Eagles produce over 4,500 yards of offense; All-SMAC Potomac Division selection

OL Jonathan Graham, La Plata junior

Helped the Warriors produce over 3,100 yards of offense

Second team

QB Jordan Sinclair, La Plata junior

RB Omar Poole, North Point junior

RB Jordan Brumfield, Westlake junior

WR Malachi McMillan, North Point senior

WR William Meadows, La Plata junior

WR Dervonn Holton, McDonough senior

OL Dillon Marshall, Westlake senior

OL Don Jones, North Point senior

OL Lydell Washington, Lackey junior

OL Willie Borden, Lackey junior

OL Diondre Greer, Westlake senior

Defense

First team

DL Don Jones, North Point senior

57 tackles, 21 solo; 3 sacks; 1 fumble recovery; All-SMAC Potomac Division selection

DL Rasheed Walker, North Point junior

35 tackles, 7 solo; 4 sacks; All-SMAC Potomac Division selection

DL Chris Thompson, Lackey junior

59 tackles, 32 solo; 23 tackles for loss; 10 sacks; 1 caused fumble; All-SMAC Chesapeake Division selection

DL Diondre Greer, Westlake senior

56 tackles, 12 for loss; 14 sacks; 3 forced fumbles; 3 fumble recoveries; 2 blocked punts; 1 blocked field goal; 1 touchdown; All-SMAC Chesapeake Division selection

LB Michael Troxel, North Point junior

91 tackles, 14 solo; All-SMAC Potomac Division selection

LB Keisean Wilson, North Point senior

85 tackes, 19 solo; 2 sacks; 1 interception; All-SMAC Potomac Division selection

LB Nate Proctor, Lackey senior

74 tackles, 46 solo; 16 tackles for loss; 8 sacks; 2 fumble recoveries; All-SMAC Chesapeake Division selection

LB Paul Massey, St. Charles junior

104 tackles, 67 solo; 7 tackles for loss; 5 sacks; 1 interception; 1 fumble recovery

DB Chelen Garnes, North Point junior

5 interceptions; 5 pass deflections; 2 fumble recoveries; All-SMAC Potomac Division selection

DB Taejon Gray, Thomas Stone senior

54 tackles, 12 for loss; 3 interceptions; 7 pass deflections; All-SMAC Chesapeake Division selection

DB Shiloh Beale, St. Charles senior

62 tackles, 38 solo; 4 interceptions; 11 pass deflections; All-SMAC Potomac Division selection

ST Brett Culhane, Lackey senior

Made all 23 extra-point attempts; made all 3 field goal attempts

Second team

DL Griffin McDaniel, La Plata junior

DL Pearson Benson, Westlake senior

DL Jerome Dory, Thomas Stone junior

DL Julian Lyons, Lackey junior

LB Josh Newman, Thomas Stone senior

LB Juwan Mack-Jones, Lackey senior

LB Jordan Bankett, McDonough senior

LB Johnathon Barnes, Westlake junior

DB Delonta Nunnally, Thomas Stone junior

DB Tre Gulley, Lackey senior

DB Malachi McMillan, North Point senior

ST William Meadows, La Plata junior

Boys soccer

Athlete of the Year

Dylan Ogletree

La Plata senior forward

Résumé: Was a key cog in the Warriors’ run to the Class 2A state semifinals with his playmaking ability; delivered a team-high 15 goals to go along with 13 assists; had several multi-goal games on the season; 4 goals, 9 assists versus county opponents this season; led the Warriors to a 13-5 overall record and the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division crown with a 6-0 mark; All-SMAC Potomac Division selection

Coach of the Year

Chris Butler

La Plata (12th season)

Résumé: Led the Warriors back to the state tournament, falling to Middletown for the second straight season, this time in the Class 2A state semifinals; defeated Southern to claim their second straight Class 2A South Region title; went 13-5 overall for the season and a 6-0 record gave it the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division crown for second straight season; outscored county opponents 28-2 with 4 shutouts; advanced to SMAC championship game

First team

Forwards

Dylan Ogletree, La Plata senior

15 goals; 13 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Issac Ekobo, Thomas Stone senior

21 goals; 5 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Devon Douglas, North Point junior

2 goals; 4 assists

Midfielders

Seth DePriest-Kessler, La Plata junior

7 goals; 18 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Roy Henderson, St. Charles junior

5 goals; 5 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Cameron Ballard Jr., North Point junior

5 goals; 4 assists

Antonio Lopez, La Plata senior

1 goal; 1 assist; All-SMAC Potomac Division selection

Backs

Chris Simpson, North Point junior

1 goal; 1 assist

Tommy Snyder, St. Charles senior

All-SMAC Potomac Division selection

Aaron Saleik, Thomas Stone junior

3 goals; All-SMAC Potomac Division selection

Goalkeeper

Bentley LeBarron, La Plata senior

98 saves; 93 percent save percentage; 9 shutouts; All-SMAC Potomac Division selection

Utility

Alec Hart, Thomas Stone senior

12 goals; All-SMAC Potomac Division selection

Second team

Forwards

Robbie Delozier, La Plata junior

Trevor Drummond, McDonough senior

Austin Weeks, North Point sophomore

Midfielders

Oscar Morales, Westlake senior

Trey Welch, Lackey junior

Alex Gordon, La Plata senior

Adryan Murphy, North Point junior

Backs

Josh Vossler, McDonough senior

Brett Culhane, Lackey senior

Connor Staudmyer, North Point senior

Ethan Becker, La Plata senior

Goalkeeper

Austin Geier, North Point sophomore

Utility

Elisha Walker, Grace Christian Academy senior

Girls soccer

Athlete of the Year

Brianna Reid

North Point senior forward

Résumé: Was the Eagles’ leading scorer for the second straight season; finished with 16 goals and 9 assists in her final campaign; helped lead the team to a 14-3-1 overall record, along with a 6-0 mark to claim the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division title for the second year in a row; was a key contributor to the North Point’s first regional championship in program history, scoring three goals versus Parkdale in the Class 4A South Region championship game; scored both goals in a double-overtime loss to eventual state champion Walter Johnson in the Class 4A state semifinals; lone North Point player selected to the All-SMAC Potomac Division team

Coach of the Year

Kiante Webb

North Point (first season)

Résumé: After several seasons being an assistant, guided North Point to a 14-3-1 record overall and finished 6-0 in the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division en route to its second straight division crown; finished undefeated against county opponents, outscoring them 46-0; claimed its first regional championship in program history after defeating Parkdale in the Class 4A South Region championship game; earned a share of the SMAC title after the championship game with Northern ended in a scoreless tie; after starting 0-2 on the season, the Eagles did not lose another game until falling in the Class 4A state semifinals in double overtime to Walter Johnson; including playoffs, team delivered 13 shutouts this season

First team

Forwards

Brianna Reid, North Point senior

16 goals; 9 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Peyton Carney, McDonough sophomore

16 goals; 8 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Kaitlyn Fitzsimmons, La Plata sophomore

14 goals; 7 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Midfielders

Drew Anderson, McDonough senior

15 goals; 9 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Jordin Anderson, North Point senior

3 goals; 4 assists

Taryn Ging, La Plata senior

14 goals; 12 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Jordan Davis, Westlake junior

8 goals; 1 assist; All-SMAC Potomac Division selection

Backs

Aimee Latour, North Point senior

6 goals; 3 assists

Hannah Kraft, La Plata senior

All-SMAC Potomac Division selection

Isabel Piazza, North Point senior

3 goals; 4 assists

Goalkeeper

Tailor Gammons, North Point senior

13 shutouts; 40 saves

Utility

Elizabeth Saoud, McDonough junior

10 goals; 10 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Second team

Forwards

Micaela Johnson, North Point junior

Tabitha Roper, Thomas Stone senior

Maui Gianan, Westlake junior

Midfielders

Jasmine Brake, St. Charles junior

Julia Simpson, La Plata junior

Emily Edwards, McDonough sophomore

Courtney Moss, North Point sophomore

Backs

Breanna Perry, McDonough junior

Sara Rutledge, Thomas Stone junior

Hannah Lind, La Plata junior

Goalkeeper

Carley Hebb, McDonough junior

Utility

Emily Redman, La Plata sophomore

Field hockey

Athlete of the Year

Madison Taylor

La Plata senior forward

Résumé: Ascended to the head of the class in her final season with the Warriors, leading the team in goals with 12 while adding 3 assists; scored game-winning goal late in regulation to beat North Point on Sept. 27 en route to winning the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division crown with a 6-0 mark (North Point would finish 5-1); scored game-winning goal in overtime to beat Calvert in the Class 2A South Region Section I final, lifting team to the Class 2A South Region championship game; All-SMAC Potomac Division selection

Coach of the Year

Pomie Radcliff

La Plata (13th season)

Résumé: Guided the Warriors to a 9-6-1 mark overall, including a 6-0 record to win the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division title; earned berth in SMAC championship game; reached the Class 2A South Region championship game

First team

Forwards

Madison Taylor, La Plata senior

12 goals; 3 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Iqura Rehman, Thomas Stone junior

7 goals, tied for team lead; All-SMAC Potomac Division selection

Amanda Wikert, Lackey junior

Displayed plenty of talent up top for the Chargers this fall

Midfielders

Angela Rogers, Thomas Stone junior

7 goals; 8 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Rachel Svites, La Plata senior

Played defensive midfielder this fall; 1 goal; 3 assists; All-SMAC Potomac Division selection

Jaycee Vermillion, North Point senior

All-SMAC Potomac Division selection

Madeline Moyer, La Plata senior

4 goals

Defense

Alexa Elrod, Thomas Stone junior

All-SMAC Potomac Division selection

Sarah Gough, La Plata senior

All-SMAC Potomac Division selection

Nichelle Wilburn, North Point junior

All-SMAC Potomac Division selection

Goalkeeper

Calenna Cauley, Thomas Stone senior

80 percent save ratio; All-SMAC Potomac Division selection

Utility

Jenna Purdy, McDonough senior

All-SMAC Potomac Division selection

Second team

Forwards

Camryn Howard, La Plata junior

Kayla Nagle, Lackey sophomore

Hayley Farrell, La Plata senior

Cassidy Burch, Thomas Stone sophomore

Midfielders

Hayley Tanner, Lackey junior

Sarah Baldus, La Plata junior

Kyler Wingfield, Westlake senior

Defense

Taylor Nalley, Lackey sophomore

Kira Thompson, Lackey junior

Chelsea Donaldson, La Plata senior

Sydney Colbert, Thomas Stone senior

Goalkeeper

Taylor Rollins, La Plata junior

Utility

Alexa Howard, La Plata junior

Volleyball

Athlete of the Year

Devin Ruble

La Plata junior outside hitter

Résumé: Successfully defended her AOY honor by accumulating 219 kills, 63 service aces and 181 digs for the Warriors; helped La Plata claim the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division title, finishing 6-0, and reach the Class 2A South Region Section I final before being eliminated by Calvert; All-SMAC Most Outstanding Player selection for second straight season

Coach of the Year

Bill Young

La Plata (third season)

Résumé: Guided the Warriors to an 11-6 mark overall, including a 6-0 record in the Southern Maryland Athletic Conference Potomac Division to claim the crown; team swept its Class 2A South Region Section I semifinal match versus Lackey before being eliminated by Calvert in the Class 2A South Region Section I final

First team

Setter: Kendall Ivy, Thomas Stone junior

All-SMAC Potomac Division selection

Defensive specialist: Jenesis Andrews-Kendale, Thomas Stone junior

All-SMAC Potomac Division selection

Outside hitter: Devin Ruble, La Plata junior

219 kills; 63 service aces; 181 digs; All-SMAC Most Outstanding Player selection

Middle hitter: Nikiya Mitchell, Lackey senior

All-SMAC Potomac Division selection

Outside hitter: Janae Lyles, St. Charles junior

Led team with 82 kills; 39 service aces; 210 digs; All-SMAC Potomac Division selection

Setter: Deja Williams, Lackey senior

All-SMAC Potomac Division selection

Setter: Ava Krahling, La Plata sophomore

279 assists; 12 service aces

Libero: Sierra Robertson, Lackey senior

All-SMAC Potomac Division selection

Second team

S Mackenzie Roof, La Plata junior

DS Alyssa Gayon, La Plata sophomore

OH Loryn Cottle, La Plata junior

OH Lauryn Davis, McDonough junior

RSH Keara Watkins, St. Charles junior

MB Samantha Falenofoa, La Plata freshman

S Celeste Driver, McDonough senior

DS Sarah Chen, McDonough senior

DS Kemah Brown, St. Charles junior

Golf

Athlete of the Year

Matt Zabiegalski

North Point senior

Résumé: The team’s co-captain had county-best 37.5 9-hole average through the regular season; shot season-low 35 at Potomac Ridge Golf Course in Waldorf and never shot above 40; shot 78 to tie for individual county tournament championship with teammate Trent Tyer; shot 84 at District IV tournament; shot 79 at Southern Maryland Athletic Conference tournament; state qualifier; named team’s most valuable player; All-SMAC first-team selection

Coach of the Year

Chuck Skinner

North Point (sixth season)

Résumé: Placed two golfers – Zabiegalski and Tyer – on the All-Southern Maryland Athletic Conference first team; team finished third in the SMAC regular season with record of 11-2 (26-6 overall); shot season-best 157 twice, Aug. 24 at Breton Bay Golf and Country Club in Leonardtown (edged out by Northern in a tiebreaker) and Aug. 31 at Potomac Ridge Golf Course in Waldorf; county tournament champions; finished third at District IV tournament; placed fourth at SMAC tournament

First team

Matt Zabiegalski, North Point senior

37.5 9-hole regular season average, county-best; shot season-low 35 at Potomac Ridge Golf Course; never shot above 40; shot 78 to tie for the individual county tournament championship with teammate Trent Tyer; shot 84 at District IV tournament; shot 79 at SMAC tournament; state qualifier; named team’s most valuable player; All-SMAC first-team selection

Mark Burgess, McDonough senior

39.0 9-hole regular season average; had county’s second-lowest scoring average; shot season-low 36 at Hawthorne Country Club; placed third – one shot off first – at county tournament (79); shot 89 at District IV tournament; shot 82 at SMAC tournament; All-SMAC first-team selection

Trent Tyer, North Point junior

40.2 9-hole regular season average, third-lowest in county; scored season-best 37 at Chesapeake Hills Golf Course; tied for low score at county tournament with Zabiegalski (78); shot 80 at District IV tournament; shot 81 at SMAC tournament; state qualifier; won North Point’s Coach’s Award; All-SMAC second-team selection

Jackson Tyler, La Plata freshman

41.7 9-hole regular season average, fifth-best among county golfers; shot season-low 38 at Swan Point Yacht & Country Club; eighth at county tournament (88); shot 81 at District IV tournament; shot 83 at SMAC tournament; state qualifier; All-SMAC second-team selection

Ishaq Abdul-Rahim, Thomas Stone senior

41.5 9-hole regular season average, fourth-best in county; shot season-best 39 in season-opening match at White Plains Golf Course; shot 91 at county tournament, shot 96 at District IV tournament

Savannah Maddox, La Plata senior

44.8 9-hole regular season average; had season-best 42 in regular season finale at White Plains; sixth at county tournament (87); shot 93 at District IV tournament; shot 82 at SMAC tournament; only female county state qualifier; All-SMAC girls team selection

Emmanuel Ricassa, North Point senior

42.8 9-hole regular season average, seventh-best in county; shot season-low 38 in season-opening match Aug. 24 at Breton Bay Golf and Country Club; fifth at county tournament (85); shot 86 at District IV tournament; shot 93 at SMAC tournament

Second team

Quinn Krahling, La Plata senior

Josh Lawrence, Thomas Stone senior

Dante Matthews, St. Charles senior

Alannah Milstead, Lackey sophomore

Parker Sabin, Thomas Stone senior

Boys cross country

Athlete of the Year

Jay Hall

Westlake junior

Résumé: Clearly the county’s top male runner all season; finished second at the Southern Maryland Athletic Conference championships with a time of 16 minutes 25.74 seconds; finished second at the Class 2A South Region championships (16:07.52); placed fourth at the Class 2A state championships (16:25.76); All-SMAC first-team selection

Coach of the Year

Jimmy Ball

North Point (12th season)

Résumé: Guided the Eagles boys to a sixth-place 8-5 mark during the regular season, which was best among Charles County squads competing in the Southern Maryland Athletic Conference; team finished sixth at the SMAC championships, best among county squads

First team

Jay Hall, Westlake junior

Second at SMAC championships (16:25.74); second at Class 2A South Region championships (16:07.52); fourth at Class 2A state championships (16:25.76); All-SMAC first-team selection

Gage White, La Plata senior

Second in a number of dual meets during regular season; seventh at Class 2A South Region championships (17:48.21); 37th at Class 2A state championships (18:03.91)

Jett Hall, Westlake junior

18th at SMAC championships (18:06.47); 14th at Class 2A South Region championships (18:09.38); 48th at Class 2A state championships (18:13.70)

Jacob Dobry, Lackey senior

24th at SMAC championships (18:19.93); eighth at Class 2A South Region championships (17:49.59); 52nd at Class 2A state championships (18:14.96)

Ethan Kane, La Plata junior

26th at SMAC championships (18:24.17); 13th at Class 2A South Region championships (18:04.54); 76th at Class 2A state championships (18:55.40)

Steven Locke, La Plata junior

44th at SMAC championships (19:04.34); 17th at Class 2A South Region championships (18:41.44); 92nd at Class 2A state championships (19:16.86)

Andrew Wright, Lackey junior

50th at SMAC championships (19:17.51); 22nd at Class 2A South Region championships (19:02.97); 106th at Class 2A state championships (19:46.22)

Noah Varnell, La Plata senior

57th at SMAC championships (19:32.80); 23rd at Class 2A South Region championships (19:06.41); 94th at Class 2A state championships (19:20.10)

Second team

Daniel Walsh, North Point senior

Tyler Conolly, La Plata freshman

Chardre Cousin, Thomas Stone junior

Michael Grainger, La Plata sophomore

Michael Meade, North Point junior

Charles Olmsted, McDonough junior

Artez Jones, Westlake sophomore

Raymond Bolton, Lackey junior

Steven Castro-Lee, North Point junior

Xavion Jones, Thomas Stone senior

Thomas Alcorn, Westlake senior

Benjamin Carson, St. Charles junior

Girls cross country

Athlete of the Year

Rachel Nueslein

North Point senior

Résumé: Once again ascended to the head of the class among the county’s female runners; finished fifth at the Southern Maryland Athletic Conference championships with a time of 19 minutes 46.65 seconds; took second at the Class 4A East Region championships (20:28.10); placed 18th at the Class 4A state championships (20:23.73); All-SMAC first-team selection

Coach of the Year

Jimmy Ball

North Point (12th season)

Résumé: Guided the Eagles girls to a seventh-place 7-6 mark during the regular season, which was best among Charles County squads competing in the Southern Maryland Athletic Conference; team finished fifth at the SMAC championships, best among county squads

First team

Rachel Nueslein, North Point senior

Fifth at SMAC championships (19:46.65); second at Class 4A East Region championships (20:28.10); 18th at Class 4A state championships (20:23.73); All-SMAC first-team selection

Mya Rivenburg, North Point sophomore

12th at SMAC championships (21:17.80); 15th at Class 4A East Region championships (22:03.90), 107th at Class 4A state championships (22:49.94); All-SMAC second-team selection

Hasanya Brown, La Plata junior

37th at SMAC championships (23:09.67); sixth at Class 2A South Region championships (23:12.34); 98th at Class 2A state championships (23:12.34)

Skye Cummings, Westlake senior

36th at SMAC championships (23:01.01); eighth at Class 2A South Region championships (23:20.09); 67th at Class 2A state championships (23:19.80)

Cassidy Manning, North Point senior

43rd at SMAC championships (23:17.46); 49th at Class 4A East Region championships (24:33.30)

Mone’t Peterson, Thomas Stone senior

50th at SMAC championships (24:05.27); 16th at Class 2A South Region championships (24:41.40)

Annie Landgraf, Lackey freshman

62nd at SMAC championships (25:03.23); 18th at Class 2A South Region championships (24:49.78)

Second team

Asha-ashanti Turner, St. Charles senior

Katherine Tyo, La Plata senior

Alexis Collins, La Plata freshman

Aaliyah Fisher, Thomas Stone junior

Katie Rahill, Westlake senior

Kerry Ward, Thomas Stone junior

Mikayla Cox, La Plata senior

Aysha Basharat, Thomas Stone junior

TED BLACK

AJ MASON

MICHAEL REID