Baseball

Athlete of the Year

Ryan Calvert

La Plata junior

Résumé: Went 8-1 with 0.447 ERA in 62 innings of work on the mound; struck out 121 against only 12 walks and allowed just 26 hits; also saved 1 game; at the plate, hit .444 with a .558 on-base percentage; hit 13 doubles, 5 home runs, had 40 RBIs and stole 10 bases; struck out 13 in a complete-game performance to earn the win in Class 2A state championship game

Coach of the Year

John Childers

La Plata (eighth season)

Résumé: Warriors won second Class 2A state championship in past four seasons; the title was the third for La Plata program in the past 12 seasons; won eighth regional championship in nine years; finished the season with a 20-5 overall record, 12-0 in SMAC Potomac Division competition

First team

Pitcher: Ryan Calvert, La Plata junior

8-1 record; 0.447 ERA; 62 innings; 121 strikeouts; 12 walks; 26 hits allowed

Catcher: Chet Bowling, La Plata freshman

.408 batting average; .505 on-base percentage; 10 doubles; 1 home run; 23 RBIs

Infielder: Austin Brown, La Plata senior

.351 batting average; .530 on-base perecentage; 5 doubles; 3 home runs; 19 RBIs

Infielder: Patrick Estevez, North Point senior

.526 batting average; .640 on-base percentage; 10 doubles; 2 triples; 1 home run

Infielder: Zach Harris, La Plata senior

.338 batting average; .434 on-base percentage; 3 doubles; 15 RBIs

Infielder: Austin Simms, McDonough senior

.480 batting average; .570 on-base percentage; 9 doubles; 1 triple; 2 home runs; 29 RBIs

Outfield: Ethan Martinez, North Point senior

.512 batting average; .563 on-base percentage; 7 doubles; 1 triple

Outfield: Jordan McKenzie, North Point senior

.439 batting average; .500 on-base percentage; 6 doubles; 3 triples; 5 home runs

Outfield: Quin Robertson, McDonough senior

.368 batting average; .462 on-base percentage; 6 doubles; 16 RBIs

Utility: Dean Kirby, La Plata senior

9-1 record; 0.947 ERA; 44 innings, 62 strikeouts; hitting: .420 on-base percentage, 7 doubles, 16 RBIs, 27 runs scored, 8 stolen bases

Honorable mentions

IF Liam Golden, McDonough senior; IF Eric Hampton Jr., North Point senior; C Chase Hill, McDonough sophomore; OF Yurias Hill, North Point sophomore; DH Sean Joseph, McDonough senior; OF Artez Jones, Westlake senior; P Zane Lehosky, North Point senior; IF L.J. Mortimer, McDonough senior; IF Dyllan Sheldon, North Point senior

ANDY STATES

Softball

Athlete of the Year

Sydney Bales

La Plata junior

Résumé: Batted. 568 and reached base at a .600 clip to spark a potent Warriors offense; had 10 doubles, 6 triples and 8 home runs on season, had OPS of 1.789; scored 33 runs and also had 33 RBIs; stole 7 bases; had 3 hits, including a solo home run, in Class 2A state final win

Coach of the Year

Tara Larkin

La Plata (second season)

Résumé: With win in Class 2A state championship game, the Warriors repeated as state champions and won program’s third state crown in four seasons; team finished season with 19-4 overall mark and won SMAC Potomac Division with a perfect 12-0 record

First team

Pitcher: Ava Krahling, La Plata senior

7-3 record; 2.64 ERA; 79 2/3 innings; 92 strikeouts; pitched complete-game shutout in Class 2A state championship; hitting: .356 batting average, .456 on-base percentage, 16 RBIs

Catcher Kelsey Hanks, La Plata senior

.387 batting average; .426 on-base percentage; 4 doubles; 17 RBIs

Infielder: Reed Butler, McDonough senior

.574 batting average; .655 on-base percentage; 9 home runs; 29 runs scored; 28 RBIs; .967 fielding percentage playing shortstop; James Madison University (Va.) commit

Infielder: Jayci Chamberlin, La Plata junior

.459 batting average; .582 on-base percentage; 1.484 OPS; 4 doubles; 4 triples; 5 home runs; 26 RBIs; 29 runs scored

Infielder: Lacie Hardesty, La Plata sophomore

.485 batting average; .545 on-base percentage; 1.148 OPS; 24 runs scored; 21 RBIs; 7 stolen bases

Infielder: Ryanne Saluter, La Plata junior

.523 batting average; .573 on-base percentage; 1.281 OPS; 5 doubles; 2 triples; 1 home run; 23 RBIs; 24 runs scored; 12 stolen bases

Outfielder: Sydney Bales, La Plata junior

.568 batting average; .600 on-base percentage; 1.789 OPS; 10 doubles; 6 triples; 8 home runs; 33 RBIs; 33 runs scored; 7 stolen bases

Outfielder: Peyton Krahling, La Plata sophomore

.367 on-base percentage; 2 doubles; 16 runs scored

Outfielder: Sierra Sanderson, La Plata junior

.452 batting average; .539 on-base percentage; 1.233 OPS; 10 doubles; 1 triple; 1 home run; 16 RBIs; 24 runs scored; 16 stolen bases

Utility: Katie Delph, North Point senior

2.65 ERA as Eagles’ primary pitcher; .443 batting average as a hitter

Honorable mentions

U Jenna Albertson, St. Charles freshman; IF Lani Ayers, North Point sophomore; P Madison Furman, Lackey junior; IF Lauren Haley, McDonough senior; IF Paige Hill, Lackey freshman; OF Amari Kirby, North Point senior; IF Danielle Monopoli, Lackey freshman; C Madison Petschk, Thomas Stone freshman; OF Madison Powell, North Point junior; Jamie Roberts, Thomas Stone sophomore; IF Alyssa Smallhorn, Thomas Stone freshman; IF Jasmine Wathen, La Plata junior

ANDY STATES

Tennis

Boys Athlete of the Year

Kier Nacua

La Plata junior

Résumé: Had another strong season as the Warriors’ No. 1 singles player; finished the SMAC regular season with an 11-1 record; earned a runner-up finish in the SMAC boys singles tournament

Girls Athlete of the Year

Amari Montgomery

McDonough sophomore

Résumé: Played the entire season as the Rams’ No. 1 girls singles player; earned a Class 1A South Region girls singles title; Class 1A state girls singles tournament qualifier; helped McDonough capture the Class 1A South Region tournament team championship

Coaches of the Year

Eulo Regala/James Dunleavy

La Plata (18th seasons)

Résumé: Guided the Warriors to a 9-3 SMAC regular season record; were 6-0 against county opponents

First team

Boys singles: Kier Nacua, La Plata junior

11-1 regular season record; SMAC tournament runner-up; fourth at Class 2A South Region tournament

Girls singles: Amari Montgomery, McDonough sophomore

Class 1A South Region tournament champion; Class 1A state tournament qualifier

Boys doubles: Jack Koch (senior), Jeffrey Leonard (sophomore), La Plata

8-3 regular season record

Girls doubles: Krisha Patel (senior), Brianna Wilson (senior), Westlake

5-5 regular season record

Mixed doubles: Olivia Johnson (junior), Aleksander Wonders (sophomore), McDonough

Class 1A South Region tournament champion; Class 1A state tournament qualifier

Honorable mentions

BS Jason Haley, McDonough freshman; BS Brandon Jordan, Lackey junior; BS Brandon Luton, La Plata junior; GS Egypt Bond, La Plata senior; GS Jennifer Dieterle, La Plata senior; GS Savannah Duduk, St. Charles junior; GS Anna Shinobu, Lackey sophomore; BD David Glorioso (sophomore) and Luke Lyddane (junior), McDonough; BD Sahil Patel (sophomore) and Kristof Lile (junior), North Point; GD Adalynn Kenyon (freshman) and Grace Landgraf (freshman), Lackey; GD Taylor Holland (senior) and Tyana Dancy (senior), St. Charles; GD Sindy Ruiz (sophomore) and Caitlin Baxter (sophomore), Thomas Stone; MD Branden Lowe (senior) and Adrianna Willis (senior), Westlake

JOHN NISWANDER

Boys track and field

Athlete of the Year

Donnell Carter

North Point senior

Résumé: Had a successful final campaign; won titles at the SMAC and Class 4A East Region championships in the 400-meter dash; also grabbed a region title in the 200; helped lead the Eagles to top finishes in postseason meets

Coach of the Year

Jimari Jones

Lackey (seventh season)

Résumé: Guided the Chargers to their first-ever title at the Class 1A state championships; also won the team title at the Class 1A South Region championships

First team

100: Linn Jordan, Lackey senior

Third at SMAC championships (11.19); second at Class 1A South Region championships (11.20); third at Class 1A state championships (11.19)

200: Donnell Carter, North Point senior

Second at SMAC championships (22.31); Class 4A East Region championships champion (22.24)

400: Donnell Carter, North Point senior

SMAC championships champion (48.43); Class 4A East Region championships champion (49.30); fourth at Class 4A state championships (50.81)

800: Devion Bryant, North Point junior

Second at SMAC championships (1:56.59); second at Class 4A East Region championships (1:55.54); fourth at Class 4A state championships (1:56.72)

1,600: Devion Bryant, North Point junior

Third at SMAC championships (4:28.32); fifth at Class 4A East Region championships (4:27.20)

3,200: Joshua Doughty, North Point sophomore

Second at SMAC championships (9:54.50); fourth at Class 4A East Region championships (9:49.46)

110 hurdles: Duane Kizer, Westlake senior

SMAC championships champion (14.55); second at Class 2A South Region championships (14.97); third at Class 2A state championships (14.67)

300 hurdles: Duane Kizer, Westlake senior

Second at SMAC championships (39.44); third at Class 2A South Region championships (40.98); third at Class 2A state championships (39.86)

400 relay: St. Charles (Mikayle Qawwee, senior; Josiah Washington, senior; Khairy Jones, junior; Lorenzo Pelham, junior)

Second at SMAC championships (43.66)

800 relay: Westlake (Luquay Washington, senior; Duane Kizer, senior; Kristopher Caine, senior; Jalil Singleton, freshman)

Third at Class 2A South Region championships (1:30.77); Class 2A state championships champion (1:29.96)

1,600 relay: North Point (Calvin Mason, senior; Donnell Carter, senior; Raynard Flowers, senior; Devion Bryant, junior)

SMAC championships champion (3:25.13); second at Class 4A East Region championships (3:24.14); fifth at Class 4A state championships (3:25.27)

3,200 relay: North Point (Joshua Doughty, sophomore; Philip Reed, senior; Calvin Mason, senior; Devion Bryant, junior)

Second at SMAC championships (8:05.37); fourth at Class 4A East Region championships (8:17.21); fifth at Class 4A state championships (8:08.14)

High jump: Caleb Caine, Westlake senior

Tied for third at SMAC championships (5-10); fifth at Class 2A South Region championships (5-10)

Long jump: D’Angelo Carroll, St. Charles junior

Second at SMAC championships (21-6); Class 3A South Region championships champion (21-5); sixth at Class 3A state championships (21-4 1/2)

Triple jump: Sherrod Frye, St. Charles senior

SMAC championships champion (45-11); Class 3A South Region championships champion (44-8 1/2); second at Class 3A state championships (46-7 3/4)

Shot put: Dominic Hawkins, Lackey junior

SMAC championships champion (49-9); second at Class 1A South Region championships (53-6 1/2); second at Class 1A state championships (50-7)

Discus: Dominic Hawkins, Lackey junior

SMAC championships champion (150-4); Class 1A South Region championships champion (146-2); second at Class 1A state championships (151-10)

Honorable mentions

100 David Stanley-Reeves, Thomas Stone junior; 200 Josiah Washington, St. Charles senior; 400 Justin McIntyre, Lackey senior; 800 Montez Berry, Lackey senior; 1,600 Philip Reed, North Point senior; 3,200 Tyler Connolly, La Plata junior; 110H Lorenzo Pelham, St. Charles junior; 300H Samurai Mathews, North Point sophomore; 400R North Point (Jeffery Robinson Jr., freshman; Donnell Carter, senior; Tyreik Shaw, senior; Raynard Flowers, senior); 800R Lackey (James Jones, junior; Justin McIntyre, senior; Mike Davis, junior; Carlos Allen, sophomore); 1,600R Lackey (Montez Berry, senior; James Jones, junior; Linn Jordan, senior; Justin McIntyre, senior); 3,200R Lackey (Montez Berry, senior; James Jones, junior; Russell Echard, sophomore; Bisango Ngoie, freshman); HJ Klayton Batten, St. Charles junior; LJ/TJ Caleb Caine, Westlake senior; SP/D Edwin Santos, La Plata junior

TED BLACK

Girls track and field

Athlete of the Year

Olivia Garner

Westlake senior

Résumé: Sprint specialist captured the titles in the 100- and 200-meter dashes at the SMAC and Class 2A South Region championships; also claimed the 2A state title in the 100

Coach of the Year

Debbie Hall

North Point (eighth season)

Résumé: Guided the Eagles to a successful campaign; team placed a county-best second at the SMAC championships; took the team title at the Class 4A East Region championships; placed fourth at Class 4A state championships; were 11-2 overall in regular season meets

First team

100: Olivia Garner, Westlake senior

SMAC championships champion (12.12); Class 2A South Region championships champion (12.46); Class 2A state championships champion (12.39)

200: Olivia Garner, Westlake senior

SMAC championships champion (24.84); Class 2A South Region championships champion (25.30); second at Class 2A state championships (25.49)

400: Jeilani Harvey, St. Charles sophomore

SMAC championships champion (57.66); Class 3A South Region championships champion (58.50)

800: Masia Vicente, North Point sophomore

15th at SMAC championships (2:34.67)

1,600: Mya Rivenburg, North Point senior

12th at SMAC championships (5:38.75)

3,200: Kavina McDonald, McDonough sophomore

Class 1A South Region championships champion (12:53.78)

100 hurdles: Alliyah Ottley, McDonough senior

SMAC championships champion (14.44); Class 1A South Region championships champion (14.44); second at Class 1A state championships (14.69)

300 hurdles: Alliyah Ottley, McDonough senior

Second at SMAC championships (45.57); Class 1A South Region championships champion (44.81); second at Class 1A state championships (44.91)

400 relay: North Point (Taylor Poole, junior; Jasmine Forbes, senior; Katie Harper, senior; Adara Gamble, senior)

SMAC championships champion (48.88); Class 4A East Region championships champion (49.44); third at Class 4A state championships (49.38)

800 relay: North Point (Lauryn Lewis, senior; Katie Harper, senior; Gabrielle Collins, senior; Jasmine Forbes, senior)

SMAC championships champion (1:43.17); Class 4A East Region championships champion (1:44.39)

1,600 relay: St. Charles (Zaria Wilson, sophomore; Marylyn Uzoukwu, sophomore; Jeilani Harvey, sophomore; Jasmine Mann, senior)

SMAC championships champion (4:03.86); third at Class 3A South Region championships (4:04.94)

3,200 relay: North Point (Elizabeth Allen, sophomore; Monique Skeete, sophomore; Masia Vicente, sophomore; Mya Rivenburg, senior)

Fifth at SMAC championships (10:24.48)

High jump: Dori’an Cheney, North Point junior

Tied for seventh at SMAC championships (4-8); fourth at Class 4A East Region championships (4-11)

Long jump: Christina Marion, St. Charles senior

Second at SMAC championships (17-3); second at Class 3A South Region championships (17-1)

Triple jump: Christina Marion, St. Charles senior

Fourth at SMAC championships (35-7); third at Class 3A South Region championships (35-2 3/4); fourth at Class 3A state championships (36-4 3/4)

Shot put: Shantia Creek- Barrett, North Point junior

Third at SMAC championships (34-11); second at Class 4A East Region championships (35-6); second at Class 4A state championships (38-0)

Discus: Mehkya Jones, North Point sophomore

Third at SMAC championships (104-1); Class 4A East Region championships champion (103-10); Class 4A state championships champion (112-6)

Honorable mentions

100/200/HJ Daynah Desir, Lackey junior; 400 Gabrielle Collins, North Point senior; 800 Shannon Short, North Point, sophomore; 1,600/3,200 Elizabeth Allen, North Point sophomore; 100H/300H Taylor Williams, Lackey senior; 400R Lackey (Kayla Black, sophomore; Daynah Desir, junior; Taylor Williams, senior; Ashleigh Milledge, senior); 800R Westlake (Olivia Garner, senior; Janiya Greenfield, senior; Raven Kennedy, freshman; Chanta McNeil, freshman); 1,600R North Point (Lauryn Lewis, senior; Camille Dickerson, senior; Jordyn Best, freshman; Gabrielle Collins, senior); 3,200R McDonough (Ashira Matthews, freshman; Natalie Jones, sophomore; Izetta Haynes, senior; Jaylyn Smoot, freshman); HJ Eyana Dixon, La Plata junior; TJ Jasmine Mann, St. Charles senior; SP Mekhya Jones, North Point sophomore; D Shantia Creek-Barrett, North Point junior

TED BLACK

Boys lacrosse

Athlete of the Year

Josh Bayer

La Plata senior

Résumé: The University of Delaware recruit scored 14 goals, added 4 assists and collected 101 groundballs as the Warriors’ best all-around player

Coach of the Year

Kris Bayer

La Plata (11th season)

Résumé: In his final season as Warriors head coach, guided the squad to the SMAC Potomac Division title and a berth in the conference final; stepped down as coach at the end of the season to spend the next four seasons cheering for his son at Delaware; finished his tenure with a 109-49 record

First team

Attack: Preston Pipes, La Plata junior

Team-leading 40 goals; 18 assists

Attack: Jax Getgen, La Plata junior

14 goals; 5 assists

Attack: Travis Reyes, St. Charles junior

Bright spot for the Spartans for the third straight season

Midfield: Brady Ferriter, McDonough junior

Team-leading 35 goals; 14 assists; 110 career goals through 3 seasons

Midfield: Doug Cuffage, La Plata senior

26 goals; 13 assists

Midfield: Josh Bayer, La Plata senior

Long-stick midfielder; 14 goals; 4 assists; 101 groundballs

Midfield: Collin Fournier, North Point junior

Helped the Eagles to solid season

Midfield: Sam Edwards, Lackey junior

Helped the Chargers put together a solid season

Defense: Nick Meadows, La Plata junior

Cornerstone of the Warriors’ defense

Defense: Lee Bostic, McDonough junior

An anchor for the Rams defense

Goalie: Camdin Edge, McDonough senior

203 saves

Honorable mentions

M David Arnone, La Plata senior; A Jordan Campbell, Lackey senior; M Michael Moore, St. Charles junior; G Noah Otten, La Plata senior; M Ethan Raleigh, Lackey junior; A Liam Reif, McDonough junior; G Gabe Rogers, Thomas Stone sophomore; A Braydon Sokolowski, North Point junior; D Matt Stockwell, La Plata senior; D Greg Stokes, North Point junior D Austin Workman, Thomas Stone senior

TED BLACK

Girls lacrosse

Athlete of the Year

Jordan Ball

North Point sophomore

Résumé: Led the Eagles and county girls players with 81 goals in 15 games, which established a new school record; also added 28 assists and collected 93 groundballs

Coach of the Year

James Akers

McDonough (fifth season)

Résumé: Guided the Rams to their second consecutive Class 1A South Region title; team finished 10-5 overall, 4-2 in SMAC Potomac Division; season included an overtime victory over 13-time defending league champion Leonardtown

First team

Attack: Paige Hollebon, La Plata junior

67 goals; 12 assists

Attack: Jordan Ball, North Point sophomore

81 goals, new school record; 28 assists; 93 groundballs

Attack: Callie Culhane, Lackey sophomore

79 goals; 34 assists; 204 groundballs

Midfield: Kendra Defilippo, North Point freshman

51 goals; 13 assists, 70 groundballs; won 51 of 93 draw controls

Midfield: Ainsley Kidwell, McDonough sophomore

59 goals; 14 assists

Midfield: Iris Golden, McDonough, sophomore

Team-leading 68 goals; 15 assists

Midfield: Amre Keyes, North Point senior

42 goals; 18 assists; 33 groundballs; won 49 draw controls

Midfield: Kayla Nagle, Lackey senior

36 goals; 5 assists; 32 groundballs

Defense: Hannah Kane, La Plata senior

16 goals; 9 assists; 46 groundballs; 19 caused turnovers; Warriors’ top all-around player and team MVP

Defense: Sophia Clark, La Plata senior

4 goals; led team in minutes played

Defense: Ashley Kress, St. Charles senior

Anchor of the Spartans’ defense

Goalie: Kaitlyn Brown, La Plata junior

97 saves

Honorable mentions

G Kaylen Barbour, McDonough senior; A Carly Carter, La Plata sophomore; A Lena Defilippo, North Point freshman; A Emily Edwards, McDonough senior; D Blaire Harley, Lackey junior; M Ashley Herbert, Lackey senior; A Summer Maddox, La Plata junior; M Madison Meiser, La Plata junior; A Olivia Paton, McDonough freshman; A Courtney Quade, La Plata senior; A Kori Sheckells, McDonough sophomore; G Hailey Stern, North Point senior

TED BLACK