Baseball

Athlete of the Year

Marcus Lee Sang

Northern senior

Résumé: Led Patriots to first regional championship in 10 years; hit .523 with 6 home runs and 18 RBIs; had a 1.541 OPS and scored 31 runs; pitched 51 innings and logged a 5-1 record with 0.55 ERA and 0.78 WHIP; struck out 76 and walked 22; was drafted by Philadelphia Phillies in 11th round of MLB Draft on June 5

Coach of the Year

Guy Smith

Huntingtown (15th season)

Résumé: Guided the Hurricanes to an 18-4 overall record; was 11-1 in SMAC Chesapeake Division competition to win the division championship; team went 6-0 against county teams during the regular season

First team

Pitcher: Ryan Terrents, Huntingtown senior

7-0 record; 1.12 ERA; 46 strikeouts in 37 1/3 innings; allowed 21 hits and 11 walks; hitting: .413 batting average, .519 on-base percentage, 2 home runs, 10 doubles, 26 RBIs, 25 runs scored

Catcher: Clay Wargo, Huntingtown junior

Threw out 75% of potential base stealers; .370 batting average; .532 on-base percentage; 10 doubles; 20 RBIs; 20 runs scored

Infielder: Cy Harwood, Huntingtown junior

.377 batting average; .541 on-base percentage; 3 home runs; 16 RBIs; 36 runs scored; 12 stolen bases

Infielder: Matt Jarman, Northern junior

.470 batting average; .550 on-base percentage; 1 home run, 13 doubles; 19 RBIs

Infielder: Nate Kistler, Patuxent senior

.381 batting average; .487 on-base percentage; 19 RBIs

Infielder: Joe Mozingo, Huntingtown senior

.327 batting average; .487 on-base percentage; 19 RBIs

Outfielder: Mason Davidson, Northern senior

.509 batting average; .616 on-base percentage; 1 home run; 25 RBIs

Outfielder: Duke Marlowe, Calvert senior

.389 batting average; .514 on-base percentage; 3 home runs; 17 RBIs; 16 stolen bases

Outfielder: Marcus Lee Sang, Northern senior

.523 batting average; .602 on-base percentage; 6 home runs; 18 RBIs; 31 runs scored

Utility: Michael Floria, Calvert junior

.379 batting average; .486 on-base perecentage; 2 home runs; 9 doubles; 22 RBIs; also went 2-2 on mound with 2.85 ERA and 30 strikeouts in 27 innings

Honorable mentions

OF Jayson Brunclik, Huntingtown junior; P/IF Matt Davis, Calvert junior; OF Isaiah Jones, Calvert junior; P Robert Jurney, Northern senior; IF Brady Powell, Patuxent freshman; IF Dalton Roberts, Patuxent junior; C Curtis Robey, Patuxent senior; OF Nathan Robey, Patuxent freshman

ANDY STATES

Softball

Athlete of the Year

Tori Fletcher

Huntingtown senior

Résumé: Capped senior campaign by hurling a shutout in the Class 3A state championship game, leading Hurricanes to a 2-0 win over Chesapeake on May 25; finished 2019 season with 22-1 record, 0.56 ERA, 239 strikeouts and logged 10 shutouts and 5 no-hitters; was also one of Hurricanes’ top hitters, batting .522 with 31 RBIs; finished career with 71-9 record and 781 strikeouts

Coach of the Year

Mike Johnson

Huntingtown (15th season)

Résumé: The Hurricanes logged a 22-1 overall record and repeated as Class 3A state champions; team was 11-1 in SMAC Chesapeake Division action, tying Chopticon for the best record in the division; split season series with Chopticon, suffering only loss to the Braves on April 22 before finishing the season on 11-game winning streak

First team

Pitcher: Tori Fletcher, Huntingtown senior

22-1 record; 0.56 ERA; 239 strikeouts; 10 shutouts; 5 no-hitters

Catcher: Lexi Mann, Huntingtown senior

.487 batting average; team-high 38 hits; 28 RBIs

Infielder: Taylor Beach, Huntingtown senior

.361 batting average; 21 runs scored

Infielder: Kelsey Culbert, Northern junior

.409 batting average; 3 home runs; 24 RBIs; .967 fielding percentage

Infielder: Karlee Hughes, Calvert freshman

.324 batting average; 2 home runs; 16 RBIs; 22 runs scored; .933 fielding percentage at shortstop

Infielder: Kylie Sears, Patuxent senior

.429 batting average; .500 on-base percentage

Outfielder: Alyssa Eells, Patuxent junior

Near .300 batting average; 38 putouts

Outfielder: Sam Flowers, Northern freshman

.387 batting average; 21 RBIs; .963 fielding percentage; threw out 2 runners at the plate

Outfielder: Sophie Futchko, Huntingtown sophomore

.394 batting average; 24 RBIs

Utility: Gabby Toney, Calvert senior

.424 batting average; 11 home runs; 33 RBIs; logged a 4-1 record in the circle, pitching 40 innings

Honorable mentions

U Reagan Brady, Calvert junior; P/U Camryne Free, Calvert junior; C Carrie Jacoby, Patuxent sophomore; C Shyra Jones, Calvert sophomore; DH Starra Murphy, Huntingtown freshman; IF Emily Sloskey, Northern junior

ANDY STATES

Tennis

Boys Athlete of the Year

Taiyo Tougas

Huntingtown senior

Résumé: Had another strong campaign as the Hurricanes’ No. 1 singles player finishing 13-0 in SMAC regular season; crowned SMAC boys singles tournament champion; claimed Class 3A South Region boys singles title; finished high school career as Class 3A boys singles state tournament champion

Girls Athletes of the Year

Emma O’Kane (senior) and Alex Pinkham (junior), Northern

Résumé: Finished SMAC regular season with an undefeated 12-0 mark; crowned SMAC girls doubles tournament champions; won Class 3A South Region girls doubles title; ended season as Class 3A girls doubles state champions

Coach of the Year

Amy Trainer

Huntingtown (second season)

Résumé: Guided the Hurricanes to a 12-1 SMAC regular season record; tied Great Mills as SMAC tournament co-champions; claimed the Class 3A South Region championship; finished as Class 3A state tournament finalists

First team

Boys singles: Taiyo Tougas, Huntingtown senior

13-0 regular season record; SMAC tournament champion; Class 3A South Region tournament champion; Class 3A state tournament champion

Girls singles: Sydney Nader, Huntingtown senior

10-2 regular season record; fourth at SMAC tournament

Boys doubles: Cully Colgan (senior), Reece Remington (senior), Northern

11-0 regular season record; SMAC tournament champions; Class 3A South Region champions; Class 3A state tournament qualifiers

Girls doubles: Emma O’Kane (senior), Alex Pinkham (junior), Northern

12-0 regular season record; SMAC tournament champions; Class 3A South Region tournament champion; Class 3A state tournament champions

Mixed doubles: Sydney Nader (senior), Brody White (sophomore), Huntingtown

Class 3A South Region tournament champions; Class 3A state tournament finalists

Honorable mentions

BS Cheyney Lare, The Calverton School senior; BS Jas Singh, Patuxent senior; GS Catherine Bubser, Northern senior; GS Caroline Holt, The Calverton School junior; GS Valerie Nehf, Calvert senior; GS Claudia Otchere, Huntingtown junior; BD Chad Smialek (senior) and Levi Pixton (senior), Calvert; BD Brayden Archer (senior) and Nick Stoetzel (senior), Huntingtown; BD Ethan Desverreaux (senior) and Johnny Krell (senior), Huntingtown; BD Samir Shah (junior) and Logan Weiner (junior), The Calverton School; GD Vina Vo (sophomore) and Sarah Frankel (sophomore), Calvert; GD Rachel Davis (senior) and Julia Bowling (senior), Huntingtown; MD Nathan Poteet (senior) and Alex Heist (senior), Patuxent

JOHN NISWANDER

Boys track and field

Athlete of the Year

Justin Diehl

Calvert senior

Résumé: Distance specialist swept all three meets in the 3,200; won titles at the SMAC and Class 2A South Region championships in the 1,600-meter run; University of Virginia recruit was also member of the 3,200 relay which won the 2A South Region title

Coach of the Year

Valerie Harrington

Huntingtown (15th season)

Résumé: Guided the Hurricanes to a sweep of the postseason titles in May, winning the SMAC championships, Class 3A South Region championships and Class 3A state championships; also finished regular season with perfect 13-0 record

First team

100: Justin Wallace, Calvert junior

SMAC championships champion (10.88); Class 2A South Region championships champion (11.18)

200: Justin Wallace, Calvert junior

SMAC championships champion (21.99); Class 2A South Region championships champion (22.24); third at Class 2A state championships (22.41)

400: Todd Perrin, Patuxent senior

Fifth at SMAC championships (50.41); fifth at Class 2A South Region championships (50.24); fourth at Class 2A state championships (49.89)

800: Conor McGirr, Huntingtown junior

Fifth at SMAC championships (1:59.51); fourth at Class 3A South Region championships (1:59.75)

1,600: Justin Diehl, Calvert senior

SMAC championships champion (4:20.95); Class 2A South Region championships champion (4:22.21); second at Class 2A state championships (4:21.13)

3,200: Justin Diehl, Calvert senior

SMAC championships champion (9:46.24); Class 2A South Region championships champion (9:31.38); Class 2A state championships champion (9:20.10)

110 hurdles: Mathew LeRoux, Huntingtown junior

Sixth at SMAC championships (15.77)

300 hurdles: Evan Couvillion, Huntingtown junior

Fourth at SMAC championships (40.22)

400 relay: Calvert (Justin Wallace, junior; Marcquan Fenwick-Davis, senior; Michael Green, senior; David Barkley, junior)

SMAC championships champion (43.30); second at Class 2A South Region championships (42.92); second at Class 2A state championships (43.27)

800 relay: Huntingtown (Justin Foreman, senior; Joseph Murray, senior; Evan Couvllion, junior; Anthony Smith, junior)

SMAC championships champion (1:29.31)

1,600 relay: Calvert (Marcquan Fenwick-Davis, senior; David Barkley, junior; Carter Singletary, junior; Isaiah Willett, senior)

Fourth at SMAC championships (3:29.06); second at Class 2A South Region championships (3:26.52); fourth at Class 2A state championships (3:26.91)

3,200 relay: Calvert (Justin Diehl, senior; Ben Aris, senior; Isaiah Willett, senior; Carter Singletary, junior)

Third at SMAC championships (8:08.65); Class 2A South Region championships champion (8:10.46)

High jump: Anthony Smith, Huntingtown junior

Tied for third at SMAC championships (5-10); Class 3A South Region championships champion (6-3); third at Class 3A state championships (6-2)

Long jump: Ryan Holloway, Huntingtown junior

SMAC championships champion (21-9 1/2); second at Class 3A South Region championships (21-4)

Triple jump: Ryan Holloway, Huntingtown junior

Fourth at SMAC championships (43-0); second at Class 3A South Region championships (44-8)

Shot put: Kenneth King, Huntingtown junior

Second at SMAC championships (49-4 1/2); Class 3A South Region championships champion (48-5); third at Class 3A state championships (51-7 1/2)

Discus: Kenneth King, Huntingtown, junior

Third at SMAC championships (138-2); Class 3A South Region championships champion (138-2)

Honorable mentions

100/200 Anthony Smith, Huntingtown junior; 400 David Barkley, Calvert junior; 800 Isaiah Willett, Calvert senior; 1,600 Conor McGirr, Huntingtown junior; 3,200 Ben Aris, Calvert senior; 110H Jackson Blackburn, Huntingtown junior; 300 hurdles Draven Quander, Calvert junior; 400R/1,600R/3,200R Huntingtown; 800R Patuxent; HJ Eugene Ward, Patuxent senior; LJ/TJ Josh Bauman, Northern junior; SP Connor Howlin, Huntingtown junior; D Elias Prieto, Calvert senior

TED BLACK

Girls track and field

Athlete of the Year

Oakley Olson

Northern sophomore

Résumé: Distance specialist swept 1,600-meter run at the SMAC, Class 3A South Region and Class 3A state championships; won SMAC and 3A South Region titles in the 3,200

Coach of the Year

Josh Dawson

Northern (ninth season)

Résumé: Guided the Patriots to a clean sweep of the postseason titles; team captured the SMAC, Class 3A South Region and Class 3A state championships; rolled through the regular season meets with a perfect record of 13-0

First team

100: Kailah Beveridge, Huntingtown sophomore

Third at Class 3A South Region championships (12.64)

200: Anita Pope, Calvert senior

Sixth at Class 2A South Region championships (26.79)

400: Anita Pope, Calvert senior

Second at SMAC championships (59.35); Class 2A South Region championships champion (1:00.10)

800: Claudia Dolan, Northern senior

SMAC championships champion (2:19.92, personal best); second at Class 3A South Region championships (2:21.71)

1,600: Oakley Olson, Northern sophomore

SMAC championships champion (5:07.85); Class 3A South Region championships champion (5:16.66); Class 3A state championships champion (5:06.52)

3,200: Oakley Olson, Northern sophomore

SMAC championships champion (11:15.12); second at Class 3A South Region championships (11:47.50); Class 3A state championships champion (11:28.38)

100 hurdles: Christiera Williams, Patuxent junior

Class 2A South Region championships champion (16.14)

300 hurdles: Christiera Williams, Patuxent junior

Fourth at SMAC championships (47.15); Class 2A South Region championships champion (47.15)

400 relay: Northern (Leah Powell, freshman; Diamond Lewis, junior; Jahanah Jones, sophomore; Jasmine Holland, senior)

Fourth at SMAC championships (49.27); Class 3A South Region championships champion (49.00); second at Class 3A state championships (49.17)

800 relay: Northern (Diamond Lewis, junior; Jahanah Jones, sophomore; Kacie Hoyle, freshman; Jasmine Holland, senior)

Fourth at SMAC championships (1:44.47)

1,600 relay: Northern (Destiny Lewis, freshman; Kacie Hoyle, freshman; Rachel Deresky, sophomore; Amanda Vecchio, junior)

Fourth at SMAC championships (4:17.56)

3,200 relay: Northern (Oakley Olson, sophomore; Abby Setzfand, sophomore; Kathryn Lawless, sophomore; Claudia Dolan, senior)

Class 3A South Region championships champion (9:36.35); Class 3A state championships champion (9:29.92)

High jump: Allie Droneberger, Northern sophomore

SMAC championships champion (5-2); Class 3A South Region championships champion (5-2); Class 3A state championships champion (5-4)

Long jump: Christiera Williams, Patuxent junior

SMAC championships champion (17-4); Class 2A South Region championships champion (17-6 1/2); Class 2A state championships champion (17-6 1/2)

Triple jump: Christiera Williams, Patuxent junior

SMAC championships champion (39-5 1/2); Class 2A South Region championships champion (38-0); Class 2A state championships champion (38-4)

Shot put: Sierra Butler, Huntingtown senior

SMAC championships champion (37-4 1/2); second at Class 3A South Region championships (35-1)

Discus: Sierra Butler, Huntingtown senior

SMAC championships champion (126-2); Class 3A South Region championships champion (127-7); second at Class 3A state championships (117-11)

Honorable mentions

100 Anita Pope, Calvert senior; 200 Diamond Lewis, Northern junior; 400 Kacie Hoyle, Northern freshman; 800 Oakley Olson, Northern sophomore; 1,600 Sydney Yankanich, Northern freshman; 3,200 Claudia Dolan, Northern senior; 100H Maddie Dahlberg, Calvert senior; 300H Trinytee Jacobs, Huntingtown senior; 400R/800R/1,600R/3,200R Huntingtown; HJ Diamond Brooks, Patuxent junior; LJ/TJ Jasmine Holland, Northern senior; SP Ayanna Mackall, Huntingtown sophomore; D Maleah Smith, Huntingtown senior

TED BLACK

Boys lacrosse

Athlete of the Year

Matt Holland

Northern junior

Résumé: Scored 29 goals and, with team-high 43 assists, totaled a team-high 72 points; helped to lead team to a Class 3A state-runner up finish for a second straight season

Coach of the Year

Joe Casalino

Northern (14th season)

Résumé: Guided the Patriots to an 18-2 overall record for the second straight year; earned third straight Class 3A state final appearance; lost to Westminster in the 3A state final; defeated La Plata in the SMAC championship game; finished undefeated in SMAC competition for 10th straight year

First team

Attack: Matt Holland, Northern junior

29 goals; 43 assists

Attack: Tommy Dalrymple, Huntingtown senior

29 goals; 43 assists; 36 groundballs

Attack: Cole Manos, The Calverton School senior

Led Cougars with 3 goals in the Metro Independent Lacrosse League championship game

Attack: Greyson McCurry, Calvert junior

49 goals; 26 assists; 19 groundballs

Midfield: Markie Nicholson, Northern junior

37 goals; 2 assists

Midfield: Trent Connolly, Huntingtown junior

20 goals; 14 assists; 40 groundballs

Midfield: Corey Watson, Calvert senior

33 goals; 14 assists; 37 groundballs

Midfield: John Sulier, Northern junior

19 goals; 10 assists; 2 goals in the Class 3A state final

Defense: Jacob Purcell, Northern senior

59 groundballs; 41 takeaways; two-time High School All-American

Defense: Victor Powell, Huntingtown junior

54 groundballs; 28 caused turnovers

Defense: Bradley Holt, The Calverton School senior

High School All-American

Goalie: Chris Rerig, Calvert senior

51.7 save percentage

Utility: JP Gross, Northern junior

17 goals; 6 assists; won 74.3% of his face-offs; 71 groundballs

Honorable mentions

G Alex Calautti, Huntingtown junior; A Zach DeToto, Northern junior; A Vincent Fealy, Huntingtown junior; M Rex Fleming, Northern junior; M Daniel Jones, The Calverton School senior; U Ethan Jones, The Calverton School freshman; D Carter Lane, The Calverton School junior; M Vincent Lennon, Calverton senior; M Cole McCarthy, Huntingtown sophomore; D Jason McNult, Northern junior; D Josh Mooney, The Calverton School junior; G Tyler Muir, The Calverton School junior; M Alex Steiss, Huntingtown sophomore; A Ryan Thomas, The Calverton School junior; M Gannon Tracy, The Calverton School junior; D Carson Vaeth, Northern senior; D Brody Willis, Huntingtown junior; D Josh Wright, Calvert sophomore

JOHN NISWANDER

Girls lacrosse

Athlete of the Year

Kayleigh Murphy

Patuxent senior

Résumé: Scored 59 goals and tallied 11 assists to help lead the Panthers to an overall record of 10-6; captain and four-year member

Coach of the Year

Maggie Pike

Huntingtown (first season)

Résumé: Guided the Hurricanes to a SMAC Chesapeake Division title going an undefeated 6-0; defeated La Plata in SMAC championship game; won Class 3A South Region championship for program’s second straight regional title; team finished the season with a 14-3-1 record

First team

Attack: Kayleigh Murphy, Patuxent senior

59 goals; 11 assists

Attack: Suzy Smith, Huntingtown senior

53 goals; 31 assists

Attack: Mackenzie Blackwell, Northern freshman

48 goals; 9 assists

Midfield: Natalie Mellen, Northern junior

42 goals; 8 assists

Midfield: Kenley Zeruto, Huntingtown sophomore

31 goals; 11 assists; 49 draw controls; 11 groundballs

Midfield: Peyton Youngblood, Patuxent senior

33 goals; 4 assists; 30 draw controls; 7 groundballs

Midfield: Claire Libby, Calvert senior

27 goals; 21 caused turnovers

Midfield: Sabrina McGuigan, Patuxent senior

33 goals; 7 assists; 16 groundballs

Defense: Hanna Ash, Huntingtown senior

4 goals; 29 draw controls; 29 groundballs; 23 caused turnovers

Defense: Emma Pike, Huntingtown sophomore

5 goals; 26 groundballs; 17 caused turnovers

Defense: Kaleigh Mulligan, Northern junior

2018 All-County honorable mention selection

Goalie: Emma Taylor, Huntingtown junior

40 saves; 45.5 save percentage

Honorable mentions

M Haley Blackwell, Northern junior; M Erin Bodmer, The Calverton School senior; A Cambrie Cochran, Northern senior; A Willow Cooper, Huntingtown junior; D Megan Forrest, Patuxent junior; M Olivia Gillick, Huntingtown senior; G Nicole Gray, Huntingtown sophomore; M Aggie Gullace, Huntingtown sophomore; M/A Sofia Jenkins, The Calverton School junior; M Mia Kwiatkoski, Calvert junior; A Lindsey Marquardt, Northern senior; G Lea Moronta, Patuxent senior; M Taylor Nicholson, Huntingtown junior; M/A Natalie O’Brien, The Calverton School junior; A Abbie Pike, Huntingtown senior; D Lindsey Pirchio, Northern junior; A Arianna Soffos, Calvert senior; D Chloe South, Patuxent senior; A Alayna Stewart, Northern sophomore; M Alaina Teselle, Northern senior; D Karley Trinidad, Patuxent junior; D Maddie Wojcieszek, Calvert junior; M Camryn Youngblood, Patuxent senior; A Lexi Zeruto, Huntingtown junior

JOHN NISWANDER